Text size

Line spacing

Contrast

Placeholder Placeholder
Background image
16°
For visually impaired
16°

Question

Question

Valdkond: liikluskorraldus
Subject: Kõnniteed

Kõnniteed on kõndimiseks, nagu nimigi ütleb. Seega jalakäijatele liiklemiseks. nüüd on ka kiired tõukekaga liiklejad "jalakäijad". Aga seoses intensiivse rattalaenutusega on kõnniteedest saanud jalgrattateed. Katsun loogiliselt mõelda. Et kui meil on autodel parempoolne liiklus, võiks ka jalakäijad seda harrastada. Aga kuidagi ei saa. Jalakäijate vahel sõidavad sigri-migri jalgratturid. Kui kõnnid paremal pool tee ääres, tuleb sulle vastu jalgrattur ja sinust tagapool kihutab ka jalgrattur. Selge, et jalakäijal on eelisõigus. aga mis see sinu õigus maksab, kui kõnniteel jalgratastel suurel kiirusel sinust mööda vuhisetakse. Ja hea kui mööda, mitte pihta. Sellina liiklusharjumus tekkis seoses rattaringlusega. Kuna Rattaringlus on linna projekt, siis tundub, et praegune jalgratturite kõnniteel sõitmine on täiesti seaduslik. Kas linn on seoses oma projektiga liiklusseadust muutnud?

Esitaja: L. M.
Esitatud: 01.06.2020

Vastus

Tere

Liiklusseaduse (LS) § 2 p 25 kohaselt on kõnnitee jalakäija, robotliikuri ja tasakaaluliikuriga liiklemiseks ettenähtud ja äärekiviga või muul viisil sõiduteest või jalgrattateest eraldatud teeosa. Tulenevalt LS § 32 lg 1 p 1 võib kõnniteel sõita ka alla 13-aastane jalgrattur ja tema kuni kaks saatjat ning väikelast rattatoolis sõidutav jalgrattur ja jalgrattur kui sõiduteel sõitmine tee seisukorra tõttu on oluliselt raskendatud.
Rattakasutusega seonduv linna ja politsei koostöö oli arutusel viimasel liiklusnõukogu koosolekul. Lisaks politsei järelevalvele kavandati ühe väljundina ka linna poolset täiendavat teavitustööd.

Lugupidamisega

Vastaja: Martin Nelis
linnamajanduse osakond
liikluskorraldusteenistus
juhataja
martin.nelis@raad.tartu.ee
Vastatud: 18.06.2020