Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
17°

Küsimus

Küsimus

Valdkond: liikluskorraldus
Teema: Sebra

Kas oleks võimalik paigutada sebra ka Nurme bussipeatuse juurde?Oleks ohutum liiklemine nii suurtele kui väikestele.Hommikusel ajal on võimatu saada üle tee kuna linna tulevate autode vool liiga tihe.Aiandi peatuse juures on sebra olemas kuid seda kasutatakse väga vähe ja pole loogiline,et hommikul pean lapse saatma nii palju varem kodust välja ,et jõuaks sellise ringi käia.

Esitaja: P. L.
Esitatud: 02.09.2019

Vastus

Tere!

Ülekäigurada ei ole alati turvaline koht sõidutee ületamiseks. Politsei statistika kohaselt toimub kuni 85% jalakäijate ja jalgratturitega juhtunud liiklusõnnetustest ülekäigurajal. Ka ülekäigurajal ei tohi alustada teeületust, veendumata selle ohutuses. Paraku tegelikkuses astutakse tihti ülekäigurajale seades oma eesõiguse esikohale ja veendumata, kas sõidukijuht on jalakäijat märganud ja suudab sõiduki peatada. Ülekäiguraja puudumisel on jalakäija teeületusel üldjuhul tähelepanelikum, kuigi teeületuse võimaluse ootamise aeg võib osutuda pikemaks. Seega ei tohi tähistada ülekäigurada halva nähtavusega kohta või ohtlikule teelõigule.

Eeltoodust tulenevalt hinnatakse iga konkreetse ülekäiguraja tähistamisega kaasnevaid ohte. Ülekäiguraja tähistamiseks koostatakse eskiislahendus. Ülekäiguraja tähistamisel on vajalik lisaks teekatte märgistusele ja liiklusmärkide paigaldusele tagada nähtavus, võimalikult lühike teeületuse pikkus, sõidutee äärekivi tuleb viia tee tasapinda, tuleb projekteerida ja paigaldada valgustus.

Nimetatud ristmikule ei ole ülekäiguraja tähistamine ohutu. Nähtavust takistavad puud ja sõidutee kurv. Kohapeal hinnates on ülekäigurada võimalik kavandada olemasoleva bussipeatuse ette. Ka seal tuleb arvestada puu(de) eemaldamisega. Lisame eskiislahenduse koostamise ja võimalikud ehitustööd järgmise eelarveaasta tööplaani.

Võimalusel soovitame kasutada Kruusamäe (või Muru) peatuseid, kus hommikul käivad ringliinid 9 ja 9A, mis arvestavad koolide algusaegu. Kesklinna suunas väljub liini number 9 buss Kruusamäe peatusest kell 7.33 (kesklinnas kell 7.43). Annelinna poole väljub liini number 9A buss Kruusamäe peatusest kell 7.20 (Annelinna gümnaasiumis kell 7.46).

Kui need ajad ei sobi, siis ebamugavam, kuid siiski võimaluseks on Puiestee tänava ületamine Nurme tänavast 100 meetrit maa poole jääva reguleerimata ülekäiguraja kaudu.

Lugupidamisega

Vastaja: Martin Nelis
linnamajanduse osakond
liikluskorraldusteenistus
juhataja
martin.nelis@raad.tartu.ee
Vastatud: 16.09.2019