Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
13°
13°

Autovabaduse puiestee

Tartu südalinnas asuvast Vabaduse puiesteest saab suve keskel mõnus linnaruum vaba aja veetmiseks - Autovabaduse puiestee. Kuuks ajaks muutub autotee ainult jalakäijate ja kergliiklejate pärusmaaks.

Linnavolikogu ja -valitsuse info
Raekoda I korrus
Tel 1789

Südasuvine kohtumispaik Autovabaduse puiesteel

Mis on Autovabaduse puiestee?

Autovabaduse puiestee ellukutsumise eesmärk on ühendada südalinn ja Emajõe-äärne ühtseks tervikuks, eraldada liiklejagrupid turvaliseks liikumiseks ja elavdada suvist linnasüdant. Koostööd tehakse kohalike ettevõtjatega, et aidata kaasa meeldiva elu- ja töökeskkonna kujundamisele Tartu peatänavatel.

Soovime ka ergutada diskussiooni selle üle, millist linna ja linnaruumi me enda ümber näha soovime, milline on hea avalik ruum, kuidas teha keskkonnasõbralikumaid valikuid ja kuidas vähendada liikluskoormust südalinnas.

Autovabaduse puiesteed korraldavad Tartu Linnavalitsus, Tiigi Seltsimaja ja SA Tartu 2024 koos paljude heade koostööpartneritega.

Liikluskorraldus ja ühistransport

Suve alguses rajatakse Riia tänavale ja Vabaduse puiesteele ajutised autodest ja jalakäijatest eraldatud rattarajad. Rattarajad luuakse mõlemas sõidusuunas sõiduraja laiuselt ja eraldatakse kollaste eraldusjoonte ja pollaritega. Autodele jäävad liiklemiseks 1+1 sõidurajad.

Vaksali sillast kesklinna suunas jäävad Riia tänavale 1+1 sõidurajad autodele, mille kõrvale tulevad liiklusega samas suunas kulgevad rattarajad ja kehtestatakse kiirusepiirang 30 km/h.

Vabaduse puiestee jagatakse kaheks: jõepoolne osa kujundatakse atraktiivseks avalikuks ruumiks, autodele jääb alates Riia-Turu ristmikust liiklemiseks 1+1 sõidurada ja kehtestatakse kiirusepiirang 30 km/h. Lisaks rajatakse Vabaduse puiesteele täiendavad ülekäigurajad.

Ettevalmistustööd Autovabaduse puiesteeks algavad juba mais ja uudne ruumilahendus püsib septembri lõpuni. Projekti jooksul kogutakse erinevaid andmeid ja hinnatakse inimeste kogemust püsivate ruumiotsuste tegemiseks tulevikus.

Programm

Vabaduse puiesteel toimub suve keskel nädalalõppudel kultuuriprogramm, avatakse toiduturg, tegutsevad tänavatoiduautod ning alal taaskasutatakse varasematest aastatest tuttavat välimööblit.

 

Programmi ja ürituste ajaks suletakse Vabaduse puiestee lõik autoliiklusele ning tänav jääb avatuks ainult kergliiklejatele.

Roheüritus

Autovabaduse puiestee toimub roheüritusena, et vähendada sündmuse keskkonnamõjusid ning näidata, et keskkonnaeesmärkide saavutamisel on oluline igaühe panus. 

Üritusel lähtutakse keskkonnasõbralike sündmuste korraldamise juhendist, mis toetub Tartu 2024 SA keskkonnastrateegiale.
Juhendi leiab siit.

 

Diskussioon

Autovabaduse puiesteega soovime tekitada diskussiooni selle üle, millist linna ja linnaruumi me enda ümber soovime, milline on hea avalik ruum, kuidas teha keskkonnasõbralikumaid valikuid ning vähendada liikluskoormust südalinnas. Seetõttu kogume siia meediakajastusi, mis on inspiratsiooni saanud Autovabaduse puiestee projektist. Sotsiaalmeedias Autovabaduse puiesteest rääkides palume kasutada teemaviidet #autovabadus, siis jõuavad teie arvamused meieni.

Loe lähemalt, mida Autovabaduse puiesteest kirjutatakse

Toetajad ja koostööpartnerid

Koostööpartnerid

tartuturg.JPG

Viimati muudetud 11.05.2022