Mis on oPEN Lab projekt?
Konkursi tähtaeg on pikendatud 22. aprillini!
Tartu linnavalitsus kuulutab oPEN Lab projekti raames välja ideekonkursi suurte kortermajade piirkonnas säästvale energiatarbimisele tähelepanu juhtiva objekti või installatsiooni loomiseks. Pakutav idee peab kaasa aitama energia tootmisele, salvestamisele või selle tarbimise vähendamisele.
oPEN Lab on Tartus 2021. aastal alguse saanud Horizon Europe projekt, mille eesmärk on koostöös korteriühistutega edendada suurte kortermajade tervikrenoveerimist ja saada parem ülevaade renoveerimise võimalustest ning takistustest elanike jaoks. Loe oPEN Labi projektist lähemalt projekti kodulehelt või Tartu linna kodulehelt.
Projekti käigus plaanitakse toetada vähemalt ühe 9-kordse kortermaja renoveerimist Tartus. Renoveerimisel kasutatakse tehases eeltoodetud paneele, hoonetele paigaldatakse päikesejaamad ja energiasalvestamise lahendused ning kasutatakse targa kodu lahendusi. Tervikliku renoveerimise tulemusena paraneb hoones sisekliima ning väheneb energiatarbimine rohkem kui poole võrra – sellega seoses väheneb ka keskkonnajalajälg. Projektitegevused ei piirdu ainult renoveerimisega: projekti laiem eesmärk on luua samas piirkonnas positiivse energia naabruskond (PEN).
PEN-i moodustavad energiasäästlikud ja energiamajanduslikult paindlikud hoonete, avaliku ruumi ja seotud infrastruktuuri piirkonnad, mis toodavad ise energiat ja haldavad aktiivselt oma kohalikku või piirkondlikku taastuvenergia ülejääki. Positiivse energia naabruskondade loomisel on oluline roll kaasaval ja integreeritud planeerimisel, mis võtab arvesse kohalikke olusid.
Oma idee esitamine
Positiivse energia naabruskonna ehk PEN-i loomisel on väga oluline ühine avalik ruum ja selle kasutusvõimalused. Seetõttu otsime ideid uuenduslike ja põnevate lahenduste loomiseks avalikku ruumi. Pakutud ideekavandid peavad arvestama tüüpiliste 9-korruseliste kortermajade piirkondade iseärasustega (mõtle: Annelinn või Veeriku) ja aitama kaasa just suurte kortermajade piirkondades energiasäästu saavutamisele ja tugevama kogukonna loomisele. Oma idee võib esitada kirjeldusena aga võimalusel saab lisada ka algse eskiisi või visandi. Pakutav lahendus võib kujult, materjalilt ja tehniliselt toestuselt olla ükskõik milline, kuid peab vastama kolmele kriteeriumile:
- aitab kaasa positiivse energia naabruskonna ehk PEN-i loomisele ehk energiatarbimise vähendamisele, energia tootmisele või salvestamisele;
- sobib 9-korrruseliste vanade kortermajade piirkonda ning arvestab sealse piirkonna vajaduste ja eripäradega;
- on reaalselt teostatav ja lisaboonusena ka linnaruumi visuaalselt rikastav.
Ideid saab esitada kuni 22. aprill 2025. Kõiki ideid hindavad projektieksperdid TalTech’ist, Tartu Ülikoolist, Tartu Linnavalitsusest, Tartu Regiooni Energiaagentuurist ja Balti Uuringute Instituudist. Parimad kolm ideed on auhinnalised ja võidutöö viiakse projektimeeskonna, kogukonna ning lahenduse pakkuja koostöös võimalusel ka ellu.
Oma idee esitamiseks täida allolev vorm. Osaleda võib nii üksi kui meeskonnana.
Küsimuste korral kirjuta [email protected]
Täida allolev vorm ja saada see hiljemalt 20. aprillil aadressile [email protected]