Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
15°

Koidula ja Jannseni mälestusmärgi ideekonkurss

Arhitektuuri ja ehituse osakond

736 1238
aeo@raad.tartu.ee

Küüni 5, 51004 Tartu

Lydia Koidulale ja Johan Voldemar Jannsenile pühendatud mälestusmärgi ideekonkurss

Lydia Koidulale ja Johan Voldemar Jannsenile pühendatud mälestusmärgi ideekonkursi võitis töö "Tärkamine", mille autoriteks on OÜ TajuRuum maastikuarhitektid.

Žürii hinnangul on võidutöö puhul tegemist tervikliku maastikuarhitektuurse ja skulpturaalse lahendusega, millega luuakse Kaarsilla lähedusse atraktiivse vaba- ja veetmise koht. Töö skulptuuri osa sisaldab põnevat intriigi, paigutades Koidula ja Jannseni rahva sekka ja veel enam - kujutades Koidulat lapsena. See võte aitab töö autorite sõnutsi rõhutada Lydia Koidula mälestusi lapsepõlvest, isamaaarmastust ja rahvusliku ärkamise temaatikat.

Tööde autorid vastavalt žürii pingereale:
I  koht: kavand märgusõnaga "Tärkamine" (võidutöö). Autorid: OÜ TajuRuum maastikuarhitektid Edgar Kaare, Kerli Irbo jaTerje Ong, skulptorid Bruno Kadak ja Mare Mikof ning arhitekt Tõnu Laanemäe.
II koht: kavand märgusõnaga "Kohvik". Autorid: Kirke Kangro, Jaan Tiidemann, Johannes Madis Aasmäe ja Tomomi Hayashi.
III koht: kavand märgusõnaga "Üle jõe". Autorid: Mati Karmin ja Tiit Trummal.
IV koht: kavand "Üksteisest läbi ja mööda". Autorid: OÜ Kino/ OÜ Kuu ning Mirko Traks, Kristjan Talistu, Uku Mark Pärtel, Karin Bachmann, Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla.
V koht: kavand  "Valgus". Autorid: Riho Kuld, Ilme Kuld ja Kristofer Soop.

I-V koha kavandite autoritele määrati ka järgmised auhinnad: I koht 5000 eurot, II koht 4000 eurot, III koht 2000 eurot, IV koht 1500 eurot ja V koht 1500 eurot.

Ideekonkursiga otsiti ideid Emajõe vasakkaldale Kaarsillaga piirnevale Ülejõe pargi alale kavandatud monumendile ja sellega kaasnevale väljakule arhitektuurse lahenduse leidmiseks. Ühtlasi seati eesmärgiks ka saada hea lähtekoht kesklinnast ERMi uue hoone suunas liikumiseks. Žürii hindas ideekavandite puhul teose arhitektuurset sobivust ettenähtud asukohta, kontseptuaalse idee kunstilist veenvust ja terviklikkust ning lahenduse omanäolisust, majanduslikult otstarbekat hooldamist, mõistlikku konstruktsiooni ja materjali valikut ning muude praktiliste eesmärkide arvestamist.

Žürii koosseisus olid Jarno Laur (žürii esimees, abilinnapea), Tõnis Arjus (žürii aseesimees, Tartu linnaarhitekt), Ekke Väli (skulptor, Eesti Kujurite Ühenduse liige, EKL liige), Kaido Kepp (arhitekt), Jaan Elken (Tartu Ülikooli maalikunsti õppetooli juhataja, professor, Eesti Kunstnike Liidu volikogu liige), Egle Tamm (kunstiteadlane, kulutuuriväärtuste teenistuse vanemspetsialist).

Koidula ja Jannseni monument valmib 2018. aastal ja selle avamine on osa Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamisest Tartus.

Lydia Koidulale ja Johan Voldemar Jannsenile pühendatud mälestusmärgi ideekonkursi võidutööd

18.03.2017

Viimati muudetud 18.03.2017