Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-2°
-2°

Planeerimine

Tartu linna 3D mudelid

3D mudel LIDAR-i andmetest

Link CafaTech 3D rakendusele

CafaTech OÜ poolt Maa-ameti 2018. aasta LIDAR-i punktide baasil loodud Tartu linna 3D mudel. Iga huviline saab teha endale kasutajakonto, lisada mudelisse 3D mahte (hooneid), neid salvestada ning taasavada.
Hoonete ja stseenide loomisel mahupiirangut ei ole.
Esimesel sisselogimisel täitke registreerimisvorm, mille täitmisel saate esitatud meilile aktiveerimise kohta e-kirja. 
Kasutajajuhis avaneb ülevalt paremalt küsimärgi alt. Head kasutamist!

Laiendatud kesklinna ala 3D mudel

3D mudeli veebiversioon

Rakendusprogrammi versioon

Kasutusõpetuse video

Meie linna kolmedimensiooniline interaktiivne linnamudel on suurenenud – prooviks valminud neljast kaardiruudust on saanud 29. Nüüd on kõigil huvilistel võimalik ehitusmahte hinnata kolmveerandil linna territooriumist. Mudel sobib oma ehitussoovi illustreerimiseks, kui lisada väljavõte detailplaneeringu algatamise taotlusele (ka planeeringut koostaval spetsialistil) ja saata linnavalitsusele. On võimalik kõndida mööda tänavaid ja vaadata, kas tunned tuttavad kohad ära – nii silma kõrguselt jalutades kui linnulennult vaadeldes. Lisaks saab mudelile uusi maju juurde püstitada ja kontrollida, kas ja kuidas ehitis sobib linnaruumi, kui kõrge ta võiks olla, kas viilkatus on hea või ehk on hoopis lamekatus parem.

Kasutajal on võimalik on valida kahe variandi vahel: üks on allalaetav isiklikku arvutisse, teine töötab veebilehitsejas. Veebilehitseja versiooni puhul on vajalik nõustuda „Unity Web Player“  käivitamisega.  Uuemate operatsioonisüsteemiga arvutites võivad Unity Playeri töös esineda tõrked, tarkvaraarendajatel on käsil Playeri uuendamine.  Sellest ei maksa lasta ennast heidutada, esimesel võimalusel asendame selle kaasaegsemaga. Seni saab kasutada allalaetavat ja oma arvutisse salvestatavat varianti, kus ongi rohkem töö- ja mängimisvõimalusi.  On vaja lubada salvestamine, lahtipakkimine ja „standalone“.exe käivitamine.

Kui mudel kord on avanenud, näed üleval nurgas kolme ikooni, nupud S ja L. ?-nupp on abiks algajale joonistajale, sealt leiad juhiseid. Vastpüstitatud majasid on võimalik salvestada (S) (kui sa ei kasuta internetiversiooni) kõvakettale ja hiljem uuesti sisse laadida (L). Siis kas otsast pihta hakata või vanast kohast edasi – kuidas parasjagu soovid on. Internetis pole võimalik mudelisse juurde salvestada, nii et proovige julgesti.

Tagasiside ja ettepanekud on oodatud linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonda: Jaan Ainelo, jaan.ainelo@raad.tartu.ee.

Viimati muudetud 07.12.2020