Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-3°
-3°

18. novembril tähistame akadeemilise pärandi päeva

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi pressiteade

18. novembril tähistame akadeemilise pärandi päeva

11. november 2021 / Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed tähistab 18. novembril akadeemilise pärandi päeva. Selle puhul toimub ekskursioon geoloogilistesse kogudesse ja mõlemasse külastuskeskusesse on sissepääs tasuta.

Euroopa arhiivides, raamatukogudes, muuseumides ja teistes kultuuri- ja mäluasutustes leiduva rikkalikku akadeemilise pärandi väärtustamiseks tähistatakse 18. novembril kogu Euroopas akadeemilise pärandi päeva. Tartu Ülikooli loodusmuuseum on Eesti vanim muuseum aastast 1802 ning see on esimene hoone, mis ehitati spetsiaalselt muuseumi ekspositsiooni jaoks. Tartu Ülikooli botaanikaaed on Baltimaade vanim botaanikaaed, mis on samas asukohas tegutsenud katkematult juba üle 200 aasta. Akadeemilise pärandi päevaga tähistame ja austame teadustööd, teadmiste varamut ja inimesi, kes on panustanud Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia pärandi loomisse ja hoidmisse. 

Akadeemilise pärandi päeval on Tartu Ülikooli loodusmuuseumi fuajees võimalik näha erinäitust "Need ei ole kivid, vaid mineraalid, Marie". Näituse pealkiri vihjab tuntud lausele seriaalist "Breaking Bad", mida ütleb tegelane Hank Schrader oma abikaasale. 16 Emmy auhinda võitnud seriaal on popkultuuri pärl, mis on muutunud omamoodi kaasaja pärandiks. Seriaali neljandal hooajal on kesksel kohal Hank Schraderi uus hobi – mineraalide kogumine – sealhulgas esinevad tegelase kollektsioonis kaks mineraali, mida võib näha ka Tartu Ülikooli loodusmuuseumi geoloogilistes kogudes. Esimene teadaolev loodusmuuseumile ostetud kollektsioon jõudis Tartu Ülikooli 1803. aasta kevadel. Geoloogi Johann Carl Wilhelm Voigt’ile (1752–1821) kuulunud mineraalide kogus olid enamik selleks ajaks teadaolevad mineraalid olemas. Erinäituse eesmärk on siduda ja tõmmata paralleele tänapäeva popkultuuri akadeemilise pärandiga ning märgata pärandi olulisust. Näitus on avatud Tartu Ülikooli loodusmuuseumi fuajees 18.–21. novembrini.

Akadeemilise pärandi päeval on võimalik piiluda muuseumi telgitagustesse ja võtta osa ekskursioonist geoloogilistesse kogudesse, kus saab näha, kuidas säilitatakse geoloogilisi materjale nagu kivimid, kivistised, mineraalid, meteoriidid ja suurimetajate luid. Ekskursioon toimub 18. novembril kell 14.00–14.30. Osalemine tasuta, ent palume eelnevalt registreerida telefonil 737 6076 või e-kirjaga loodusmuuseum@ut.ee.

Tartu Ülikooli botaanikaaias saab uudistada erinäitust Mehhiko sarvkäbikast. Tegemist on ühe vanima siiani elus oleva kasvuhoonetaimega meie kollektsioonides. Suure tõenäosusega on palmihoones kasvav taim sama, mida akadeemik professor Teodor Lippmaa oma 1937. aasta TÜ botaanikaaia süstemaatiliste ja taimegeograafiliste kogude raamatus kirjeldab ning millest on ka pilt. Näitus on nähtaval 18.–21. novembrini.

Tule tähista akadeemilise pärandi päeva 18. novembril koos meiega – võta osa ekskursioonist geoloogilistesse kogudesse ja avasta erinäituste väljapanekuid mõlemas külastuskeskuses. Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia külastamine on sel päeval kõikidele huvilistele tasuta. Külastamisel palume esitada COVID tõend vaktsineerituse või läbipõdemise kohta ja kanda maski.

Lisateave:

Tartu Ülikooli loodusmuuseum
tel 737 6076
loodusmuuseum@ut.ee
www.natmuseum.ut.ee

Viimati muudetud 11.11.2021