Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Eesti esimesel taksonoomia päeval kõneldakse väheuuritud ja ohustatud liikidest

Tartu ülikooli loodusmuuseumi pressiteade

Must toonekurg Foto: Uku Paal

4. aprill 2019 / Eesti teaduse teekaardi objekt NATARC, Eesti Loodusuurijate Selts ja Eesti Teaduste Akadeemia kutsuvad 14. mail osalema sümpoosionil, milles räägitakse väheuuritud ja ohustatud liikidest.

 

Taksonoomia päevade raames korraldataval sümpoosionil "Eesti I taksonoomiapäev: väheuuritud ja ohustatud liigid” otsivad valdkonna parimad eksperdid vastuseid küsimustele, kui palju on Eesti eluslooduse liike või millised taksonid on väheuuritud. Samuti antakse ülevaade Eesti ohustatud liikide hindamise tulemustest.

“Liikide massiline väljasuremine inimtegevuse tulemusena mõjutab ka Eestit loodusest liigid kaovad, kuid kuna suurt osa Eestis elavaid liike me veel ei tea, siis tihtipeale ei märkagi seda,“ selgitas Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor Urmas Kõljalg sümpoosioni korraldamise vajadust. „Taksonoomia päev toob kokku eksperdid, kes uurivad eluslooduse liike ning loovad füüsilisi ja digitaalseid Eesti liikide andmekogusid. Taksonoomide plaan on hakata regulaarselt tegema ülevaateid Eesti liikidest ja sellest, kuidas neil liikidel läheb. Üksainus liik Homo sapiens L. saab jätkuvalt enamuse tähelepanust, aga ka tema huvides on, et pööraksime rohkem tähelepanu ka neile enam kui 30 000 liigile, kelle olemasolust Eestis me teadlikud oleme. Rääkimata neist liikidest, keda me veel ei näe,” lisas Kõljalg.

Sümpoosionil toimub ka arutelu, kus püütakse ühiselt leida vastust küsimusele, kas kõik Eestist leitud liigid vajavad ohustatuse hindamist ning kuidas ohustatuse hindamist läbi viia. Kogu päeva jooksul peetakse stendiettekandeid, milles teadlased ja tudengid tutvustavad erinevaid Eestis uuritavaid taksoneid. Oma soov stendiettekandega esinemiseks palume märkida registreerumisel.

Sümpoosion on kaheosaline, mille pärastlõunast, inglisekeelset osa on võimalik jälgida ka veebiülekandena. Üritus kuulub 15.16. mail Tartus toimuva Euroopa taksonoomia taristu konsortsiumi CETAF-i 45. aastakoosoleku programmi. Sümpoosioni korraldamist toetab Tartu linn.

Sümpoosioni kava vaata siit.

Sümpoosion on kõikidele tasuta, kuid osalemiseks palume kuni 9. maini registreeruda ürituse kodulehel siin.

Lisainfo: Sigrid Ots, [email protected]  

Viimati muudetud 05.04.2019