Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Eesti Muusika Päevade esimene kontsert kantakse üle Aparaaditehase Armastuse saalist

Eesti Heliloojate Liidu pressiteade

Platon Buravicky

16. aprill 2021 / Eesti Muusika Päevade kontsertide programm saab avapaugu 22. aprillil Tartust Aparaaditehasest, kus kell 20 algab Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi ansambli (EMA) kontsert "Digitaalne ning analoogne".

Publik saab kontserdist osa otseülekandes EMP TV kaudu Eesti Muusika Päevade veebilehel.

Eesti Heliloojate Liidu ja EMA vahelises koostöös toimunud residentuuris tutvustas ansambel heliloojatele rikkalikke tehnoloogilisi võimalusi kasutades nüüdismuusika loomisel live-elektroonikat. Residentuuris sündisid Märt-Matis Lille “Kujutletavad helimaastikud II”, Tatjana Kozlova-Johannese “Aaria” ning Taivo Lintsi “Rhythm Convergence”.

Keerukate kohanevate süsteemide modelleerimisega tegeleva teadlase Taivo Lintsi teos loodi spetsiaalselt EMA-le, kelle eesmärke ja huvisid on arendada akadeemilise elektroonilise muusika esitamist elaval kujul. Kõige huvipakkuvam on mitte niivõrd helilooja poolt detailselt ettekomponeeritud helide täpne taasesitamine, kuivõrd interpreetide vabadus etteantud raamistikus ise otsuseid teha ja improviseerida ning oskus seejuures ansambli ülejäänud liikmete tegevust jälgida ja teiste poolt käigupealt tehtavaid valikuid niimoodi arvesse võtta, et lugu oleks sellegipoolest terviklik ja huvitav.

Lisaks kantakse ette Liina Sumera 6 live-elektronmuusikule loodud teos “Netrunner’id”, mis jutustab häkkeritest, kes on investeerinud kõrgemal tasemel enda küberneetilisse arengusse. Leedu helilooja Vytautas V. Jurgutise “Tinohi” (2018) põhineb elavatel helimomentidel, balansseerides heliesteetiliste tasandite ja rütmiproportsioonide vahel ning Läti helilooja ja pianist Platon Buravicky uudisteos “Safety borders” on kirjutatud 6-le arvutile. Buravicky on alates 2018. aastast Läti muusikaakadeemia elektroakustilise muusika ja RISEBA rakendusteaduste ning Liepaja ülikooli külalislektor.

Tartusse jagub veelgi EMP sündmusi ning Tartu programmi kunstiline juht on helilooja Märt-Matis Lill.

Reedel, 23. aprillil kell 17 vesteldakse Tartus Eesti Rahva Muuseumis teemal “Kultuuriline ja geneetiline pärilikkus meis ja meie ümber”. Vestlusringis osalevad etnoloog Art Leete, rahvaluule- ja muusikateadlane Janika Oras, folklorist Madis Arukask ning geeniteadlane Kristiina Tambets, vestlust modereerib helilooja Märt-Matis Lill. Vestlusringi salvestab Klassikaraadio.

Samal päeval, 23. aprillil kell 19 esineb klaveriduo Kadri-Ann Sumera & Talvi Hunt Heino Elleri muusikakoolis.

Talvi Hundi ja Kadri-Ann Sumera koostöö on olnud lühike, ent viljakas. Nende debüüt Maailma Muusika Päevadel (ISCM World Music Days) 2019. a Tallinnas sai otsemaid publiku lemmikuks ja pälvis ohtralt kiidusõnu. Talvi ja Kadri-Anni ansamblit rikastab muusikute avar silmaring – kui Talvi ongi pühendunud just kaasaegsele muusikale ning on seda ka Luzernis süvendatult õppinud, on Kadri-Anni repertuaar seevastu väga lai, ulatudes barokist tänapäeva uusima muusikani. Nõnda täiendavad mõlemad ansamblit just enda tugevate külgedega. Lisaks muusikale ühendab pianiste ka kirg majade lammutamise ja jalgrattaga metsas ekslemise vastu.

Esiettekandele tuleb kolm spetsiaalselt nende duole kirjutatud uudisteost kõrvuti Läti ja Leedu muusikaga. Festivali üldpealkiri “DNA” annab lisatähenduse nii ürgsete runoviiside taasmõtestamisele Ardo Ran Varrese teoses, arhailistele kandlekõladele Lauri Jõelehe palas kui ka Läti päritolu New Yorgis tegutseva helilooja Krists Auznieksi teineteise ümber väändunud noodiahelatele. Et vihjed DNA-le liiga üldsõnaliseks ei jääks, tuleb esitusele ka Kadri-Anne isikliku geeniandja, tema isa Lepo Sumera “In Es”.

24. aprillil kell 16 leiab Elleri koolis aset veel ka konkursi “Noor helilooja 2021” lõppkontsert, kus kõlavad esimesest voorust edasi pääsenud mõlema vanuserühma teosed. Ettekannete põhjal valib žürii välja parimad võistlustööd, mille autoreid autasustatakse. Preemiafondi toetab LHV ning oma lemmiku valib ka koostööpartner Klassikaraadio, kes kontserti salvestab ja vahendab.

Esialgselt festivali avama pidanud Maria Fausti ja puhkpilliansambli kontsert lükkus sügisesse ning toimub Emajõel ja Emajõe kallastel 7. septembril koostöös Draama festivaliga.

Eesti Muusika Päevad toimuvad 22. aprillist 2. maini festivali koduleheküljel asuval videokanalil EMP TV. Kontserdid ja vestlusringid on kõigile tasuta kättesaadavad. Festivali toetuseks on võimalik teha annetusi. Kontsertide heliülekanded toimuvad koostöös Klassikaraadioga.

42. korda toimuv EMP on vanim Eesti heliloojate loomingule keskenduv festival, mis tasakaalustab kodumaist välismaisega, kammerlikkust mastaapsusega ning festivali kavadest leiab aasta aastalt üha enam žanri- ja stiilideülest. EMP kunstilised juhid on Helena Tulve ja Timo Steiner, Tartu programmi kureerib Märt-Matis Lill. Tänu kunstiliste juhtide eksperimenteerimishimule ja lennukatele ideedele on EMP alati pakkunud oma publikule ka loominguliselt esmapilgul pöörasena näivaid projekte.

Paralleelselt Eesti Muusika Päevadega toimuvad Balti Muusika Päevad, kuhu kuulub ka EMP programm. Eesti Heliloojate Liit koostöös Läti ja Leedu Heliloojate Liitudega alustavad Baltic Contemporary Music Network koostöövõrgustiku tegevuste raames uue rändfestivaliga Balti Muusika Päevad. Esmakordselt publiku ette astuv Balti Muusika Päevad ühendab kolme riigi muusikute ühist soovi arendada Balti nüüdismuusika võrgustikku ning publikut, luues ühine festivalide platvorm. Festival hakkab roteeruma Eesti, Läti ja Leedu vahel – 2022. aastal korraldatakse üritus Kaunases, 2023. aastal Riias ning 2024. aastal uuesti Eestis.

Festivali koduleht:
https://www.eestimuusikapaevad.ee/

Fienta leht, kus on võimalik festivali toetada:
https://fienta.com/EMP-annetus

Festivali FB leht:
fb.com/eestimuusikapaevad

Rohkem infot:
Mari-Liis Rebane
Festivali korraldusjuht
[email protected]
+37256500688

 

Viimati muudetud 16.04.2021