Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-3°

ERMis avatakse Rait Präätsi näitus „Taaskasutatud aeg II“

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

ratas

22. juuli / Reedest, 26. juulist on Eesti Rahva Muuseumi A-fuajees avatud tunnustatud Eesti klaasikunstniku Rait Präätsi näitus „Taaskasutatud aeg II“.

„Näituse idee hakkas mõned aastad tagasi kujunema tähelepanekust, et tänapäevane tarbimisühiskond toodab massiliselt uusi asju ja nende kasutamise aeg järjest lüheneb. Revideerides oma panipaiku, leidsin hulgaliselt vanu ja esialgse tarbimisväärtuse kaotanud esemeid, mis olid hästi tehtud ja heas seisus. Selle asemel, et viia need kohe prügimäele, tekkis soov taaskasutada vähemalt mõndagi nendest, andes neile uue, teistsuguse funktsiooni – olla osa iseseisvast kunstiteosest,“ rääkis Rait Prääts näituse sünniloost.

Präätsi ainulaadses autoritehnikas taiesed on samaaegselt maalid ja skulptuurid, kuhu alati on kaasatud ka valgus. Autor taaskasutab näitusel taaskasutatud esemetest loodud teoseid ning taaskasutust leiab ka tema aeg: eksponeeritud on nii mõnigi juba varem valminud kogumise ja säilitamisega seotud sari. Külalisesineja Sirje Eelma esitab uue töö taaskasutatud vanadest graafikatõmmistest.

Näituse avamisel, 26. juulil kell 16 esitletakse ka värsket raamatut Präätsi mitmekesisest loomingust. Tekstide autorid on Gregor Taul, Juta Kivimäe, Reet Varblane ning ETDMi klaasikogu kuraator Anne Tiivel, kujundus Pärtel Eelmalt. Raamat on saadaval ka muuseumipoes.

Näitamisele tuleb ka uhiuus 20-minutiline film Rait Präätsist, mille on loonud Sirje Eelma.

Näituse produtsent on Reet Mark, kujundaja Rait Prääts.

Näitus jääb avatuks kuni 22. septembrini. Lisainfo ERMi kodulehel: https://www.erm.ee/et/content/rait-prääts

Viimati muudetud 22.07.2019