Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
11°

ERMis hakkavad lõksuma kodalukud

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

24. september / Näitus “LuKKsus” tutvustab puidust ukselukke, mida kasutati juba muinasajal ja millest igaüks on ainulaadne.

ERMi osalussaali on kogutud üle 40 kodaluku, neist 13t saab oma käega katsuda. Lisaks leiab sealt mitu mustlaslukku – vigurmänguasja, mille lahtimuukimine jääb näitusekülastajatele.

Näituse staar-eksponaat on Hiiumaalt pärit kahe võtmega kodalukk, mille avamiseks on tarvis kahte inimest. Kuigi päritolult eestimaine, rändas lukk 1918. aastal Lübeckisse, kust see nüüd spetsiaalselt näituse tarvis tagasi kodumaale toodi.

Kodalukud, mida näitusel lõksutada saab, on käsitööna valmistanud näituse kuraator Heidi Solo. „Kodalukud on kasutusel olnud sajandeid ja mõnel pool uste ees senini. Vähe on aga neid, kes tänapäeval nendest midagi teavad – kaasaja inimene ei oska ettegi kujutada, et ukselukk võib olla ka puust ja seejuures oma eesmärki suurepäraselt täita,“ rääkis Solo.

Lisaks lukkudele näeb videomaterjali nende kasutamisest – peamiselt lukustatakse kodalukkudega talude aidamaju. Iga kodalukk on unikaalne, sest talumehed tegid oma ustele lukud ise. Varieeruvad materjalid, mõõtmed ja proportsioonid. Tööpõhimõte on aga kõigil üks: raskusjõu toimel lukustusdetailide riivistumine.

Näitus avatakse ERMis (A-sissepääs) pidulikult 25. septembril kell 16, külastada saab seda kuni 26. jaanuarini 2020. Avamisele on oodatud kõik huvilised. 

Viimati muudetud 24.09.2019