Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Euroopa kultuuripealinna kultuuriprogrammi avasündmusel jagati parimaid kogemusi vabatahtlike kaasamisest

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

kultuurikompass Foto: Kiur Kaasik

25. november 2019 / Neljapäeval toimus Eesti Rahva Muuseumis rahvusvaheline kultuurikorraldajate foorum Kultuurikompass, kus omavahel jagasid kogemusi ligi 200 osalejat.

Sündmusel, mille avas Tartu linnapea Urmas Klaas, astusid teiste seas üles esinejad Ungarist, Soomest ja Leedust.

Tartu 2024 kultuuri- ja haridusprogrammi kuuluva foorumi fookuses olid küsimused sellest, kuidas kõige paremini vabatahtlikena kaasata noori, eakaid ja eri kultuuritaustaga inimesi ning millised on head praktikad ja süsteemid vabatahtlike juhtimiseks ning arendamiseks.

Kultuurikompassi peakorraldaja Kalle Paas on rõõmus, et Tartu ja Lõuna-Eesti inimesed paljudest eri valdkondadest ning asutustest kohtusid foorumil teiste Euroopa kultuuripealinnade esindajatega. “Teel Tartu 2024 tiitliaastani peame olema avatud rahvusvahelisele kogemusele ning üksteiselt võimalikult palju õppima. Foorumi lõpetanud vestlusringides jõuti ideedeni uutest ühistest projektidest, mis rikastaksid ja tooksid uusi tuuli kohalikku kultuuriellu – see on üks suuremaid kultuuripealinna eesmärke,” selgitab Paas.

Arutelu eri kultuuritaustaga inimeste kaasamisest juhtis eesti keeles Tšehhist pärit Michaela Snopková, EASi Work in Estonia nõustamisspetsialist. „Vabatahtlikkus on aidanud mul õppida keelt ja leida sõpru,“ kirjeldas ta oma kogemusi ning rõhutas, et vabatahtlik töö on mujalt pärit inimeste jaoks väga oluline võimalus kohanemiseks uues elupaigas. Sama kinnitas ka Tartu Rahvusvahelise Maja vabatahtlik Dan Prits, kelle hinnangul on tähtsaks lisaväärtuseks ka värsked vaatenurgad, mida välismaalt tulnud vabatahtlikud organisatsioonile annavad.

Tampere linna kogemusi eakate kaasamisest tutvustanud Salla Ponkala tõi välja, et vanematel vabatahtlikel on hulganisti elukogemust ning pühendumust. „Eakatega töötamine on suurepärane! Nad on väga eneseteadlikud, tänulikud ja pööravad tähelepanu töö kvaliteedile,“ kiitis Ponkala eakaid vabatahtlikke, lisades, et kindlasti peaksid nende ülesanded olema tähendusrikkad ning üheskoos välja mõeldud. 

MTÜ Klubi Tartu Maraton kogemustest kõnelenud Teele Vaalma rõhutas isiklike kontaktide olulisust vabatahtlike leidmisel ja hoidmisel. Suuri spordiüritusi korraldavat Klubi Tartu Maratoni aitavad sealjuures aastakümnetega väljakujunenud traditsioonid. "Kui sul ei ole 60-aastast ajalugu, hakka looma oma ajalugu," julgustas Vaalma eestvedajaid, kes alles ehitavad üles vabatahtlike kaasamise süsteeme. 

Foorumil astusid üles veel Anti Lillak (ERM), Dan Prits (Tartu Rahvusvaheline Maja), Eha Paas (Kodukant), Jaan Ulst (PÖFF), Lemmit Kaplinski (TYPA), Marija Pulokaitė (Kaunas 2022, Leedu) ning Renata Kiss (Veszprém, Ungari). Foorumit modereerisid Angela Ader, Kaisa Jõgeva ja Toomas Tuul DD Stratlabist.

Kultuurikompass on Tartu linnavalitsuse kultuuriosakonna ja Tartu 2024 programm, mille eesmärk on toetada Tartu ja Lõuna-Eesti kultuurikorraldajaid, kohalikku ja rahvusvahelist koostööd ning sotsiaalselt ja keskkondlikult vastutustundlikku kultuurikorraldust. Tänavu on Kultuurikompassi sündmustel jagatud kogemusi nii uutest ühisrahastusvõimalustest, sotsiaalmeediaturundusest kui keskkonnateadlikust kultuurikorraldusest. Rohkem infot Kultuurikompassi kohta leiab aadressilt www.tartu2024.ee/kultuurikompass.

Viimati muudetud 25.11.2019