Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Kihelkonnapiiride tähistamine saab Juula külas piduliku punkti

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

Kambja Foto: Anu Ansu

18. juuni 2019 / Sel neljapäeval, 20. juunil avatakse Tartumaal pidulikult Maarja-Magdaleena ja Äksi kihelkonnaviidad, mis on viimased Eesti Rahva Muuseumi algatatud kihelkonnapiiride tähistamise projektis.

 

Juba kümme aastat paistavad suurematel Eesti maanteedel liiklejatele silma pruunid kihelkonnasildid. Esimese piiritulba avas president Toomas Hendrik Ilves Luunja sillal ERMi 100. sünnipäeval 14. aprillil 2009.

 

„Kihelkond on tänini eestlaste piirkondliku identiteedi ja ühtekuuluvustunde aluseks, ehkki me seda alati ei teadvusta. Kogu meie vanem kultuurikiht jaguneb kihelkondade järgi: kui lauldakse rahvalaulu või kantakse rahvarõivaid, siis on need pärit kindlast kihelkonnast. Nüüd on võimalik kogu Eesti ulatuses jälgida, kus kulgevad meie kodukihelkonna piirid,“ ütles ERMi peaarhivaar ja kihelkonnapiiride tähistamise koordinaator Tiina Tael.

 

Kihelkonnapiiride tähistamise pidulikul lõpusündmusel Juula külas Tartumaal kõnelevad Vabariigi President Kersti Kaljulaid, kultuuriminister Tõnis Lukas ja ERMi direktor Alar Karis. Esinevad Väägvere pasunakoor ning Maarja-Magdaleena ja Äksi kihelkonnakoorid.

 

Lõpusündmusel kuulutatakse välja ka ERMi fotokonkurss „Minu kihelkond“, kuhu on oodatud fotod aastatest 2018–2020, mis kujutavad kihelkonnaelu nüüdisajal nii pidu- kui ka argipäeval, nii suvel kui ka talvel. Fotosid saab konkursile esitada 1. märtsini 2020 ERMi pildisaatjate veebikeskkonnas Pildiait. Konkursi lisainfo: www.erm.ee/et/minu-kihelkond

 

Head ajakirjanikud!

Olete oodatud kihelkonnaviitade paigaldamise lõpusündmusele neljapäeval, 20. juunil kl 17 Tartumaal Juula külas Jõhvika peatuses (Igavere-Juula tee, Tartu vald; vt kaardilt: https://goo.gl/maps/x3ZwbUze62MJEjZv7). Soovi korral on võimalik kasutada tellitud bussitransporti. Buss väljub teatri Vanemuine alumisest parklast kl 16 ning toob tagasi Tartusse väljumisega kl 18.15.

Palume oma tulekust teada anda meilitsi [email protected] või telefonitsi 736 3048.

 

Idee kihelkonnapiire märgistada oli arutlusel ka Eesti Vabariik 90 juubelikomisjonis, ometi ei saanud see toona teoks. Eesmärgiga säilitada kultuuripärandi paikkondlikku eripära otsustas ERM tähistada oma 100. sünnipäeva projekti elluviimisega, kuivõrd on muuseumi kogude ülesehituse aluseks samuti kihelkonnad.

 

Kihelkondade nimistu lähtedaatumiks võeti 24. veebruar 1918, mil Eestis oli 107 kihelkonda. Piiritähiseid kavandati kokku 1214, mille asukohad neljas regioonis pani paika ERMi toonase direktori Krista Aru kokku kutsutud töörühm, kuhu kuulusid Raivo Aunap (Virumaa), Evar Saar (Lõuna-Eesti), Eerik Leibak (Lääne-Eesti) ja Peeter Päll (Harju- ja Järvamaa) ja Toomas Kiho.

 

Aastatel 2009–2011 paigaldas Maanteeamet ligi tuhat kihelkondade piiritähist – siltidega kaeti kõik Eesti põhimaanteed ja enamik tugi- ja kõrvalteid, kuid rahapuudusel jäid Lõuna regiooni kõrvalteed märkimata.

 

ERM jätkas pooleliolevat ning EV100 programmi, Kultuurkapitali ja Maanteeameti toetusel on viimastel aastatel paigaldatud kihelkondade piiritähised ka Lõuna-Eesti väiksematele teedele. Viimased kaks piiritulpa avatakse ERMi 110. tegutsemisaastal tuleval nädalal Tartumaal. Kokku paigaldati 1230 kihelkonnasilti.

 

Lisainfo:

Kalmar Kurs

avalike ja välissuhete juht

Eesti Rahva Muuseum

[email protected]

736 3086

5332 6367

 

Teate edastas:

Maarja Vaikmaa

sisuturunduse spetsialist

Eesti Rahva Muuseum

[email protected]

736 3048

www.erm.ee

Viimati muudetud 18.06.2019