Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Linnamuuseum avab näituse "Kohustus olla moodne. Kuidas eestlasest linlane sai"

"Kohustus olla moodne. Kuidas eestlasest linlane sai" Foto: Tartu linnamuuseum

11. september / Alates laupäevast, 12. septembrist on Tartu linnamuuseumis avatud uus näitus "Kohustus olla moodne. Kuidas eestlasest linlane sai". Näituse fookuses on 20. sajandi esimese poole kodukultuuri kiire ja vastuoluline areng.

Lühikese aja jooksul toimusid Eesti linnades, sh Tartus suured muutused. Aktiivse linnastumisprotsessi tagajärjel kasvas eestlaste osakaal ning endistest saksameelsetest ja -keelsetest linnadest said eesti linnad. Samas muutus tundmatuseni ka linna olustik ja eluolu. 

Olulised märksõnad on moderniseerumine ning moodne perekonnaelu, naiste emantsipatsioon, kodumajanduse roll rahvusriigis, propageeritud ideede ja argielu suhe.

Esimene näituseruum tutvustab vaatajale laiemalt Tartu miljööd 19. sajandi viimasest kolmandikust kuni 1920. aastateni. Samuti tuleb juttu 1920.–1930. aastate Tartu linnaruumis toimunud muutustest, mis mõjutasid linnaelanike eluolu.

Tähelepanu alla võetakse linna piiride laienemine ja elanike arvu kiire kasv ning muutused rahvuslikus koosseisus. Kesksed teemad on ka uute linnaosade rajamine, linnaruumi korrastamine linnavalitsuse eestvõttel ja tehniline moderniseerimine, mis tõstis oluliselt linlaste elukvaliteeti.

Esimene näituseruum loob võrdluse näituse põhiteemade käsitluse ja sellele eelnenud olude vahel, rõhutades muutusi eluolus ka vastanduse kaudu. Viimast rõhutab näitusel 19. sajandi lõpukümnendite saksapärase elutoa interjööri sisutus, tegemist on n-ö vanamoodsa, plüüšise ja tolmunud elutoa interjööriga. 

Kohustus olla moodne!

Järgmised kaks näituseruumi kajastavad 20. sajandi alguse eestlaste mentaliteedi ja elulaadi muutusi ning mitmekesisust. Moodsa argielu keskseid teemasid avatakse autentsete ajale iseloomulike esemete kaudu Tartu Linnaajaloo Muuseumide, teiste mäluasutuste ning erakollektsionääride kogudest.

Teise näituseruumi keskmes on 1930. aastate moodne elutuba, mille uut tüüpi mööbel ja tarbeesemed peegeldavad nii heaolu tõusu kui ka euroopalike moevoolude omaksvõtmist. Kajastamist leiavad järgnevad teemad: rahvusliku kodumajanduse ja kodumajandushariduse areng, moodsa toidukultuuri ja tervisliku toitumise ideede levik, kodukujunduse ideaalid ja tegelikkus ning hügieeniolud.

Näitusel ei jää käsitlemata ka argielu intiimsemad tahud, viies külastaja 20. sajandi alguse kodu kõige privaatsematesse ruumidesse: moodsa Tartu pere vanni- ja ka magamistuppa. Eraldi fookuses on isikliku hügieeni tähtsuse tõus võrreldes varasema ajaga. 

Näitus “Kohustus olla moodne. Kuidas eestlasest linlane sai” heidab valgust ka ajastule iseloomulikele arusaamadele traditsioonilisest perekonnast ning soorollidest, mida asusid kõigutama muuhulgas naisliikumise ja naishariduse areng.

Näitus on avatud Tartu linnamuuseumis alates 12. septembrist. Kuraatorid: Anu Kannike (ERM), Madle Uibo ja Marge Rennit. Kujundajad: Malle Jürgenson ja Krista Lepland (OÜ Laika, Belka & Strelka)

Näituse valmimist toetas Eesti Kultuurikapital.

Viimati muudetud 11.09.2020