Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Näitus "VEAME VILLAST. Eesti villa rakendusuuringud Pallase tekstiiliosakonnas" galeriis Pallas

Galerii Pallas pressiteade

24. november 2021 / Neljapäeval, 25. novembril kell 17.00 avatakse galeriis Pallas näitus "VEAME VILLAST. Eesti villa rakendusuuringud Pallase tekstiiliosakonnas". Läbi jätkusuutliku ja keskkonnateadliku maailmavaate loodud tooted aitavad mõtestada meid ümbritsevat maailma ning julgustavad kasutama kohalikku toorainet uudsete disainilahenduste loomisel. Tekstiiliosakonna tudengid viivad traditsioonid tulevikku!

Näitus VEAME VILLAST võtab kokku Pallase tekstiiliosakonna rakendusuuringu tulemused. Alates 2017. aastast on tekstiiliosakond uurinud Eesti villa kasutamise võimalusi disaintoodete valmistamisel, välja on kujunenud kindlad partnerid nii Eesti lambakasvatajate kui villavabrikute hulgas. Rakendusuuringu eestvedaja tekstiiliosakonnas on olnud Liina Kool, läbi mitme aasta ja õppeaine on uuringusse kaasatud osakonna õppejõud ja üliõpilased. Tihedam koostöö projekti erinevates etappides on kujunenud Muru, Vaemla, Äksi ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia villavabrikutega ning mitmete lambakasvatajatega. Esialgu üsna ettevaatlikust huvist kohaliku lõnga kasutamise vastu on saanud Pallase tekstiiliosakonnas teadlik trend.

Üheks katsetuste suunaks on erineva kvaliteedi ja omadustega lõnga kasutamine silmuskoeliste toodete disainis. Esimeseks projektiks selles vallas oli Siiri Noole lõputöö 2019. aastal, milles diplomand uuris villa töötlemise võimalusi ja Eestis kasvanud lammaste villast valminud lõnga kasutamist disaintoote loomisel. Samuti on tudengid silmuskudumise õppeaines keskendunud kohaliku villase lõnga kasutamisele, et näidata selle materjali võlu ja varjundeid. Kursuselt alguse saanud ideid on tutvustatud suuremate kollektsioonidena ka EFF (Eesti Moe Festivali) etendustel Mood-Performance-Tants ja OmaMood, 2020. aastal osalesid osakonna üliõpilased Liisi Tamm, Marge Allik ja Anett Niine moeetendusel ühiskollektsiooniga KARgE, tänavu tutvustas Marge Allik kollektsiooni Ehme ning Lisette Laanoja kollektsiooni HINGA. Juba kolmandat korda toimub tudengitele koostöös Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liiduga konkurss, et leida uusi ideid omamaise villa kasutamiseks tootearenduses. Võidutöödeks valitud aksessuaaride väikeseeriad on müügil Kaarmanni kaupluses Tallinnas.

Kangakujundustehnikate õppeaines uurisid tekstiiliosakonna esimese kursuse üliõpilased 2021. aasta kevadel külalisõppejõud Piret Valgu juhendamisel villaste kangaste järeltöötlemise võimalusi, teemaga jätkatakse kevadel 2022. Shibori tehnika töövõtteid ja vanutamist kasutades saadi mahulised ja struktuursed pinnad, mis on heaks inspiratsiooniallikaks toodete loomisel ning näitavad omamaise villase lõnga mitmekülgseid võimalusi. Katsetusi on tehtud ka järeltöödeldud silmuskootud kanga kasutamiseks sisustuselementide loomisel, 2019. aastal valmis tekstiiliosakonna ja mööbliosakonna tudengite koostöös sirmi LUIK prototüüp, mida esitleti ka Stockholmi mööbli- ja valgustimessil. 

Näitusel on esindatud Eesti Arhitektuurimuuseumi näituse “Majad mida me vajame” kontseptsioonist lähtuv projekt RÜÜRUUM, mis valmis arhitektuuribüroo b210 ja tekstiiliosakonna üliõpilaste Anett Niine ja Liisi Tamme koostöös. Rüüruum on tulevikku vaatav sümbioos rõivaesemest ja eluruumist, mille materjalina on kasutatud käsitsi valmistatud naturaalset vilti.

Rakendusuuringut ja näituste korraldamist juhivad Liina Kool ja prof Aet Ollisaar. 
Näitusel eksponeeritud toodete autorid on Marge Allik, Maarja Kaasik, Teele Kumm, Lisette Laanoja, Arabella Lippur, Anett Niine, Siiri Nool, Siret Ott, Kairi Palm, Liisi Tamm, Andrea-Martha Teesaar, Maria Volk. Näidiskangaste valmistamisel osalesid Liisa Hanvere, Karl Olaf Kolla, Ülle Järv, Merili Senka, Kaia Zupping, Caroliina Ladva, Eliise Järve, Renate Eensalu, Kirke Kirikall, Renate Eensalu, Grete Maruste
Üliõpilaste tööde valmimist on juhendanud Kairi Lentsius, Maarja Tamjärv, Kristina Paju, Liina Kool, Aet Ollisaar, Keret Altpere, Madis Liplap ja Jaak Roosi. 
Kuraatorid: Liina Kool, Aet Ollisaar, Andrea-Martha Teesaar, Arabella Lippur
Tehniline tugi: Marju Roos
Täname: MTÜ MuhuMaaLammas, Muru villavabrik, Vaemla villavabrik, Äksi villavabrik, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia Vilma villakoda, Eesti Arhitektuurimuuseum, b210 arhitektid, koostööpartnerid ja eksperdid.

NB! Vastavalt Vabariigi Valitsuse piirangutele tagab sissepääsu näituse avamisele ja väljapanekuga tutvumisele  COVID-19 vaktsineerimistõend või tõend COVID-19 läbipõdemise kohta, mis pole vanem kui 6 kuud, ja maski kandmine.

Lisainfo:  

Professor Aet Ollisaar  
Tekstiiliosakonna juhataja, Kõrgem Kunstikool Pallas  
[email protected]  
+372 506 7281   
@tekstiilpallas 

Viimati muudetud 24.11.2021