Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Näitusel "Ars academica. Tartu Ülikooli kunstikogu" vahetati välja 46 joonistust ja gravüüri

Tartu Ülikooli muuseumi pressiteade

Vaade Viini linnale. Wilhelm von Brücke. Foto: Allikas: Tartu Ülikool

6. oktoober 2021 / Alates tänasest on Tartu Ülikooli muuseumi näitusel "Ars academica. Tartu Ülikooli kunstikogu“ 46 uut joonistust ja gravüüri. Teiste hulgas saab vaadata tunnustatud kunstiklassikute Albrecht Düreri, Rembrandti, Marcantonio Raimondi ja Lucas van Leydeni loomingut.

"Näituse uue osa üks põnevamaid teoseid on Wilhelm Brückele omistatud värvikas vaade Viini linnale 19. sajandi algupoolelt. Eksponeerime seda esimest korda. Üldiselt valisime uude väljapanekusse võimaluse korral samad autorid, kes olid esindatud esimesel korral," ütles näituse kuraator Ingrid Sahk.

Tartu Ülikoolil on Eesti suurim vanagraafikakogu. "Graafika on olnud läbi aegade n-ö demokraatlikum kunstivorm, kättesaadavam ja laiema levikuga kui kallimad õlimaalid. Tänapäeva digipildirohkes maailmas on vanagraafika võluks meisterliku teostuse elav tunnetus ja imetlusväärne nüansirohkus," rääkis Sahk. 

Teosed vahetati välja seepärast, et nende paber ka edaspidi säiliks. Nimelt on valgusel paberile tugevalt kahjustav toime, mis ajas kuhjub ja on pöördumatu. Seetõttu järgib enamik muuseume pabermaterjalide eksponeerimisel valgus- ja ajapiiranguid. Näitusel „Ars academica“ eksponeeritakse paberteoseid kuus kuud.

Näitus "Ars academica" tutvustab Tartu Ülikooli kunstikogu, kuhu kuulub ligi 45 000 kunstiteost. Esimesel ülikooli kunstivarade ülevaatenäitusel näeb nii maale, graafikat kui ka skulptuure ülikooli muuseumi ja raamatukogu kogudest. Näitus räägib avameelselt akadeemilise kogu saatusest ja probleemidest, kunstitööde kogumise põhimõtetest, traditsioonidest ja tulevikuväljavaadetest.

"Ars academica. Tartu Ülikooli kunstikogu" on Tartu Ülikooli muuseumis avatud 27. veebruarini 2022.

Näituse kuraatorid on Ingrid Sahk ja Tiina-Mall Kreem ning kujunduse ja graafilise disaini autor on Angelika Schneider.

Lisateave: Ingrid Sahk, näituse kuraator, [email protected], 502 6168

Viimati muudetud 06.10.2021