Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Filmifond võeti üle-euroopalise regionaalsete filmifondide võrgustikku Cine-Regio

Tartu Loomemajanduskeskuse pressiteade

Fotod filmi “Erna on sõjas” võtetelt Foto: Karl Anders Vaikla

28. oktoober 2019 / 2005. aastal asutatud Cine-Regio näol on tegemist üle-euroopalise regionaalsete filmifondide võrgustikuga.

Võrgustikku kuulub tänaseks 49 regionaalset filmifondi 12 Euroopa Liidu liikmesriigist, samuti Norrast ja Šveitsist. Suurtest filmimaadest on esindatud mitmete regionaalsete filmifondidega näiteks Suurbritannia (nt Film London), Prantsusmaa, Hispaania. Skandinaavia riikidest võiks nimetada Film i Väst`i ja Film i Skånet Rootsist, samuti Copenhagen Film Fund’i Taanist. Baltikumist on seni esindatud vaid Riia Filmifond Lätist.

Tartu Filmifondi liitumine Cine-Regio võrgustikuga on oluline samm Eesti filmivaldkonna jaoks laiemalt, sest Cine-Regio liikmeks olemine võimaldab osaleda Euroopa Liidu filmipoliitika loomises. Cine-regio tegevus Euroopa Liidu küsimustes kätkeb endas produktiivse, konstruktiivse ja õiglase Euroopa filmipoliitika kujundamise tagamist piirkondlikust vaatevinklist. Cine-Regio liikmed jagavad omavahel nii infot ja kogemusi kui tehakse koos ka rahvusvahelisi kaasproduktsioonide ja välisprojekte.
Cine-Regio üheks oluliseks missiooniks ongi piiriülese koostöö laiendamine rahvusvaheliste talentide leidmiseks ja kokku viimiseks ning olemasolevate rahaliste ressursside efektiivsemaks riikideüleseks ühiskasutuseks. Cine-Regio kaudu on filmiprodutsentidel suuremad võimalused rahvusvaheliseks koostööks -  maandada finantsriske ning laiendada filmilevi areaali, samas luua filmiprojekte, mis ilma ühispanustamiseta ei realiseeruks võib-olla kunagi.

Tartu Filmifondi haldab Tartu Loomemajanduskeskus. Kristiina Reidolv, Tartu Loomemajanduskeskuse juht: “Tartu Filmifondi liitumine Cine-Regioga asetab Tartu Filmifondi Euroopa filmifondide kaardile. Kui sel aastal toetab Tartu Filmifond oma ajaloos esimest välisfilmi, taani-belgia-eesti kaasproduktsiooni “Erna on sõjas” (režissöör Henrik Ruben Genz), siis loodetavasti lisandub tänu Cine-Regioga liitumisele tulevikus Tartu Filmifondi portfooliosse veelgi rahvusvahelisi kaasproduktsioone ja välisprojekte.”
Regionaalsetel filmifondidel on Euroopa filmide tootmisele väga suur mõju. Näiteks 2019. aasta Berliini filmifestivali programmi kuulus 42 filmi, mis olid rahastatud Cine-Regio liikmete poolt, kusjuures neist 8 filmi kuulusid põhiprogrammi. 2019. aasta Cannesi filmifestivali programmis osales 45 Cine-Regio liikmete poolt rahastatud filmi, neist 11 (52%) põhiprogrammis ning 12 mängufilmi programmis Director`s Fortnight. Sellele lisandub veel arvukalt telesarju.

Charlotte Appelgren, Cine-Regio juht: “Fakt, et aastate lõikes on nii Cannes´i kui Berliini filmifestivalidele valitud nii palju regionaalses koostöös valminud filme, osutab selgelt piirkondlike filmifondide olulisusele Euroopa audiovisuaalsektoris, samuti regionaalsete filmifondide rahalisele ühispanuse vajalikkusele euroopa filmi kaasproduktsiooni mudeli jätkusuutlikkuse tagamisel.”

Tartu Filmifond plaanib ühineda 2012. aastal asutatud  Cine-Regio alamgrupi Green Regio’ga, mille missiooniks on keskkonnateadlike põhimõtete rakendamine filmitootmises. Tartu Loomemajanduskeskus, mille alla Tartu Filmifond kuulub, on seadnud eesmärgiks rajada tulevikus Raadile filmistuudio, mis võtaks arvesse ka rohelise kino (green cinema) põhimõtteid.

Cine-Regio koosolekud ja konverentsid toimuvad 3 korda aastas: Berliini filmifestivalil Berlinale, Prantsusmaal Cannes´i filmifestivalil ning üks kord aastas partnerorganisatsiooni juures.

Cine-Regio koduleht:
https://www.cineregio.org/

Tartu Loomemajanduskeskus tutvustab käesoleval aastal Tartu Filmifondi järgmistel filmifestivalidel, messidel ja konverentsidel:

18.-20. novembril Cine-Regio aastakonverentsil Rooma lähistel Fiuggis;
26. novembril PÖFFi raames toimuval Industry@Tallinn & Baltic Event koos Film Estonia ja Viru Filmifondiga;
3.-4. detsembril Londonis toimuval ülemaailmsel lokatsioonide messil FOCUS - The Meeting Place for International Production koos Film Estonia ja Viru Filmifondiga.

Tartu Filmifond loodi Tartu Loomemajanduskeskuse ja Tartu Linnavalitsuse poolt 2015. aastal. Tartu filmifondi toetusega soovitakse edendada filmide tegemist ja neile tootmis- ja järeltootmisteenuse osutamist Tartu linna piirkonnas eesmärgiga tuua Tartusse investeeringuid, luua töökohti, edendada turismi ja majandust ning turundada Tartut Eestis ja välismaal. Filmifondi suurus on kuni 150 000 eurot aastas ning toetusega kaetakse kuni 20 protsenti tootja poolt filmiprojekti tarbeks Tartu linnapiirkonnas tehtud kulutustest.
Tartu Filmifondist on seni toetust saanud neli filmi: Margus Paju lastefilm „Supilinna Salaselts" (2015), Mart Kivastiku mängufilm „Õnn tuleb magades“ (2016), Joosep Matjuse loodusfilm „Tuulte tahutud maa” (2018) ja Hardi Volmeri mängufilm „Johannes Pääsukese tõeline elu" (2019).
2019. aasta on filmifondile tähenduslik, sest toetatakse veel nelja filmi tootmist, sealjuures esimest rahvusvahelist kaasproduktsiooni. 2019. lõpuks on Tartu Filmifondi kaudu saanud toetust kokku kaheksa filmi.

Tartu Filmifondi koduleht:
www.tartufilmfund.ee

Viimati muudetud 28.10.2019