Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Kunstimajas avatakse neljapäeval uued näitused

Tartu Kunstimaja pressiteade

Heldur Viires Foto: Tartu Kunstimaja

22. juuli 2019 /

Heldur Viirese illustratsioonid

Neljapäeval, 25. juulil kell 18.00 avatakse Tartu Kunstimaja väikeses galeriis Heldur Viirese raamatuillustratsioonide ülevaade „Näitus kohvris”. Näituse kuraator on Margus Meinart.

Konrad Mäe stuudio kapis seisis aastaid vana pruun kohver, mis oli täis Heldur Viirese ilukirjandusteoste jaoks loodud illustratsioone 1960ndatest 1980ndate alguseni. Need on enamasti kollaažid ning kasutatud on ka omavalmistatud faktuuride ja mustritega pabereid. Kokku on kleebitud imepisikesi detaile ning selgema vormi või parema kompositsiooni otsinguil sageli mitmete kihtidena. Samas säilitavad pildid oma kunstilise terviklikkuse. Kokku on Viires illustreerinud enam kui paarsada teost.

Näitamaks Heldur Viirese laiahaardelist ja mitmekesist ampluaad illustraatorina, on lisatud ka tema plaadikujundused, väike valik kirjastuse „Valgus“ jaoks tehtud originaaljoonistusi „Punasele raamatule“ (Jenseni nimeline aastapreemia ja üleliidulise raamatukunstivõistluse diplom), Viktor Masingu tellimusel tehtud illustratsioonid ja mõned värvitahvlid raamatust „Liblikate välimääraja“.

Heldur-Jaan Viires (snd 1927) on õppinud maali Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis, Repini nimelises Kunstiinstituudis ja Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis. Töötanud vabakutselise kunstniku ja illustraatorina. Alates 1989. aastast olnud üks peamiseid õpetajaid Konrad Mäe stuudios, mille eest omistati talle 2007. aastal Anton Starkopfi preemia. Tänavu nimetati Viires Tartu aukodanikuks.

Taavi Oolbergi näitus

Neljapäeval, 25. juulil kell 18.30 avatakse Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis Taavi Oolbergi näitus „Kuni viimne rohulible...”. Näituse kuraator on Indrek Grigor (Tartu Kunstimuuseum), helikujunduse on loonud Rooland Seer ja tattoo-seeriate autor on Lisa Heidinger.

Kunstniku eesmärgiks on ehitada pühamu, mis kajastaks kaasaegset olukorda, kus usk on levinud samadel assimilatiivsetel alustel nagu varem on juhtunud. Kus erinevad (massi)kultuurilised ikoonid muudetakse koheselt õpetuse osaks. Näituse nimi, „Kuni viimne Rohulible...“ on kujund boddhisattva vandest, kus vandevõtja lubab, et ei virgu enne kui viimne rohulible on aidatud teisele poole kannatusi. Kui kaua tuleb aga järele oodata Adolf Hitlerit?

Oolberg lisab: „Hetke üks populaarsemaid visionääre, ajaloolane Yuval Noah Harari on väitnud, et sotsiaalmeedia ajastul on kõige suuremateks väärtusteks ning oskusteks rahu ja vaikus. Just kogemuslik üleküllus on inimesele ainsaks meeldetuletuseks selle puudumisest. Nii on ka kogu näituse „pühamu“ koos oma altari ja heliteosega nagu tänapäeva maailm infost üleküllastunud ning kehastab puuduva kaudu seda, mida maailmas enam ei ole: rahu ja vaikust.”

Taavi Oolberg (snd 1983) on õppinud Tallinna Sidekoolis arvutigraafikat ning Tartu Kõrgemas Kunstikoolis meedia- ja reklaamikunsti. Alates 2004. aastast on ta töötanud graafilise disainerina. Oolbergi varasemad isikunäitused on toimunud Võrus, kuid praegune on tema esimene iseseisev ülesastumine Tartus.

Mõlemad näitused jäävad avatuks 18. augustini.

Lisainfo:
Tanel Asmer
Tartu Kunstimaja produtsent
[email protected]
5562 1192

www.kunstimaja.ee
facebook.com/kunstimaja
Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K–E 12–18. Näitused on tasuta.
Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

www.kunstimaja.ee
facebook.com/kunstimaja
Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K–E 12–18. Näitused on tasuta.
Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

Viimati muudetud 22.07.2019