Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Kunstimajas avatakse uued näitused

Tartu Kunstimaja pressiteade

klaasikunst tartu Kunstimajas

21. august 2019 / Tartu Kunstimajas avatakse neljapäeval, 22 augustil kolm uut näitust.

Kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja suures saalis Ehalill Halliste ja Helle Videviku näitus „Veest võetud, tulest tulnud”.

Ühine näitus moodustab justkui maailma ajaloo: Halliste kujutab miljonite aastate jooksul merede põhja ladestunud paepindu ja Videvik seda, mis samal ajal toimus maismaal. Halliste kannab Eesti rahvuskiviks nimetatud paekivi struktuurid ja mustrid oma gobeläänidesse. Tegemist on meeleoluka dokumentatsiooniga, mis annab edasi selle kivimi üllatavalt mitmekesist koostist ja koloriiti.

Videvik on saanud inspiratsiooni loodusvormidest ja -nähtustest ning kajastab viimasel ajal üha enam kliimaprobleeme. Ta ei kopeeri loodust, vaid loob erinevate vormide, faktuuride ja glasuuride abil emotsioonidel põhineva kulgemise ja kogemuse. Kive, vett ja liiva kujutavad teosed mõjuvad põhjamaiselt selgete ja monumentaalsetena.

Näituse kujundaja on Madis Liplap.

Ehalill Halliste (snd 1948) õppis aastatel 1971–1976 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis tekstiilikunsti. Peale pikki aastaid töötamist nii ARSis kui õpetajana on ta alates 2002. aastast vabakutseline. Hallistet on ohtralt pärjatud erinevate tunnustustega, muuhulgas on ta Valgetähe teenetemärgi kavaler. Tartus tal varem isikunäituseid toimunud pole.

Helle Videvik (snd 1945) õppis aastatel 1965–1969 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis keraamikat. Töötanud ARSi keraamika ateljees ning alates 1996. aastast vabakutseline. Osalenud näitustel Eestis, Venemaal, Lätis, Leedus, Soomes, Taanis, Rootsis, Saksamaal, Itaalias, Prantsusmaal ja Tšehhis. Tartus tal varem isikunäituseid toimunud pole.

Kell 17.30 avatakse Tartu Kunstimaja väikeses saalis Aleksandra Pavlenkova, Kristiina Oppi ja Andra Jõgise ühisnäitus näitus „Me sobime kokku. Mäng”.

Klaasidisainerid Pavlenko, Oppi ja Jõgis moodustavad rühmitusse „Me sobime kokku” (MSK). Nende koostöö algas 2014. aastal Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti osakonnas, kus ühiselt valmistati Stockholmi mööblimessil osalemiseks kannu ja joogiklaaside komplekt. Koostööna valmivad ka erinevad unikaaldisaini tarbenõud: joogiklaasid, kannud, karahvinid, vaasid, pokaalid ja kausid. Eesmärgiks on mängida erinevate kokkusobimise ja -sobitamise printsiipidega, mida kasutatakse tööprotsessis mänguliselt ning lähtudes nii vormide funktsionaalsetest kui ka emotsionaalsetest eesmärkidest. Rõõmsameelset lähenemist rõhutab veelgi objektide kirgas värvivalik.

Kõik tarbenõud on Eestis käsitsipuhutud ja -töödeldud, mistõttu on igaüks neist unikaalne.
Lisaks tarbenõudele on näitusel väljas ka videod, mis tutvustavad toodete valmistamise protsessi, ning puit- ja kipsvormid, mida kasutatakse klaasipuhumise käigus.

„Me sobime kokku” rühmituse töid on varem eksponeeritud Stockholmi mööblimessil, Peterburi klaasimuuseumis, Tallinas HOP ja Okapi galeriis ning Pärnu Linnagaleriis.

Tänud: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti osakond, Kai Kiudsoo-Värv, Jay Siltavuo, Tanel Oppi, Rait Lõhmus.

Kell 18.00 avatakse Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis Katrin Koskaru isikunäitus „Mine varju! Mine varju!”.

„Sõda liikus meis kõigis teostumise poole.”
Doris Lessing, „Kuldne märkmeraamat”

Koskaru suuremõõtmeline maaliinstallatsioon tegeleb sõja ja sõjamaastikuga. Vanad varemed ja uued varjud, trellide vahed ja müüride vuugid. Ka inimesed ja kaotused, vaikused ja röntgenkiired. Aatompomm. Näituse pealkirigi pärineb Teise maailmasõjaaegsest treeningvideost. Väljapanek on justkui mööda seinu jooksev jutustus, mis mõtiskleb kaasaegse sõjarelvastuse üle ning otsib inimlikust ja elulisust järjest suureneva ja võimsama sõjatööstuse juures.

Kunstnik lisab: „Mul on oma märkmeraamatud, millesse kirjutan mõtteid ja tekstilõike unenägudeni välja. Need ei moodusta ritta panduna mingi loogilist juttu ega väljenda üht suurt ideed. Kuid selles korduvad mingid sõnad, mis on mind kummitama jäänud ja mille kallal ma edasi töötan. Need sõnad on näiteks: nähtamatu, jälg, haav, maastik, kõrvulukustav müra, kõrvulukustav vaikus, radioaktiivsus, sudu, lind, vari, päikesekiirgus, infrapunakiirgus, valge, peegeldus.”

Katrin Koskaru (snd 1997) on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis tekstiili ning Eesti Kunstiakadeemias ja Londoni Kuninglikus Kunstikolledžis maali. Tema abstraktne looming sisaldab elemente mõlemast erialast. Koskaru isikunäitused on toimunud peamiselt väljaspool Eestit, kuid sünnimaal on tema teoseid näidatud muuhulgas korduvalt nii Kumu Kunstimuuseumis kui Tallinna Kunstihoones. Tegemist on tema esimese ülesastumisega Tartus.

Näitused jäävad avatuks kuni 15. septembrini.

Lisainfo:
Tanel Asmer
Tartu Kunstimaja produtsent
[email protected]
5562 1192

www.kunstimaja.ee
facebook.com/kunstimaja
Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K–E 12–18. Näitused on tasuta.
Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

Viimati muudetud 21.08.2019