Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Kunstimajas avatakse uued näitused

Tartu Kunstimaja pressiteade

29. juuli / 30. juulil kell 17 avatakse väikeses saalis Ulvi Haagenseni näitus „Arhiivist: Kogum kummalisi juhtumeid” ja suures saalis Saksa grupinäitus „Ristumine: hetkeks koos”.

Ulvi Haagenseni näitus

Näituse fiktiivseks autoriks on Olive Puuvill, kes teeb kunsti brikollaaži tehnikas. Seekord kombineerib ta mustreid, jooni, tekstuure ja valgust ning loob neist installatsiooni, kus objektid, situatsioonid, materjalid ja ideed on kergelt kaootilises, kuid siiski sisemist loogikat omavas vahekorras. Kõiges selles paljastuvad tema kavatsused, eesmärgid ja ideed ning teos väljendab justkui füüsiliselt seda protsessi, mille tulemusena Olive’i igapäevaelu põrkub, kohtub ja sulandub tema kunstiliste praktikatega.

Kunstnik lisab: „Osad töid on käsitsi tehtud, teised mitte. Tekivad ebakõlad ja harmooniad. Mõned objektid on vististi kasulikud ja funktsionaalsed, teised mitte. Olive on oma loominguliste lätete ja ideede maailma sügavusest leidnud heegeldatud linikud, mis soovivad justkui vallutada keskset kohta installatsioonis, kus harjad, kaltsud ja muud puhastusvahendid on paigutatud võrdsele positsioonile käsitöö ja dekoratiivse ornamendiga ning kus käsitsi tehtud lauad ja valgustid on muutunud kunstniks.”

Ulvi Haagensen (snd 1964) on Austraalias üleskasvanud, kuid pikalt Eestis elanud kunstnik. Ta õppis Sydney Linna Kunstiinstituudis (BA) ja New South Wales’i Ülikooli Kujutava Kunsti Kolledžis (MA) ning omandab parajasti Eesti Kunstiakadeemias dotorikraadi, uurides kunsti ja igapäevaelu seoseid läbi kunstniku silmade. Lisaks Eestile on tal isikunäituseid toimunud Austraalias, Rootsis ja Leedus. Praegune näitus on tema esimene ülesastumine Tartus.

Näitus on avatud 23. augustini.

Saksa kunstnike näitus

Näitusel põrkuvad nelja Saksamaalt pärit kunstniku Else Goldi, Katharina Lewonigi, Matthias Lehmanni ja Tobias Stengeli vastandlikud käekirjad. Ühiselt on ette võetud riskantne eksperiment: vahetu kokkupõrge vastasseisjaga, teise kunstnikuga, mis paiskab igaühe aga oma tavapärase loomemeetodi juurde tagasi. Kuid samal ajal on see põrkumine võõraga ka viljastav: toimub ristumine, milles kunstnike teosed teineteist kõnetavad ning sarnaselt tähistaevaga külgetõmbejõu ajel galaktikateks koonduvad.  

Autorite huvi ühte heita tulenes kunstikeele universaalsusest ja rikkusest, mis kasvab välja selle võimest erinevaid mõtteviise ülemaailmses zeitgeist’is ühendada. Nii on kõigis näitsuetöödes ühel või teisel viisil kohal ruumi ja ruumitaju mõjutavad omadused nagu materiaalsus, tasapinnad, liigendatus, proportsioon, värv, valgus ja vari ning nende muutumine ajas. Läbi universaalide erineva käsitluse on kunstnike eesmärgiks luua seoseid ja kattuvusi, mis oma mitmepalgelisuses toovad ilmsiks ja aitavad lahtimõtestada maailma tegelikkuseid.

Näitus toimub koostöös Kunstverein Meisseniga ning seda on toetanud Kulturstiftung des Freistaates Sachsen ja Dresden Amt für Kultur und Denkmalschutz.

Näitus on avatud 23. augustini.

Lisainfo:
Tanel Asmer
Tartu Kunstimaja produtsent
produtsent@kunstimaja.ee
5562 1192

www.kunstimaja.ee
facebook.com/kunstimaja
Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K–E 12–18. Näitused on tasuta.
Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

Viimati muudetud 29.07.2020