Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-16°
-16°

Tartu linnamuuseumi fotonäitus "Werner läbi aegade" Werneri kohvikus

Tartu Linnaajaloo Muuseumide pressiteade

Werneri kohvik oma kuldajal, 1920. aastatel. Foto: Andrus Rüütli erakogu

22. oktoober 2021 / Tartu linnamuuseum avab 22. oktoobril Werneri kohvikus (Ülikooli 11) fotonäituse "Werner läbi aegade", mis on pilguheit linna vanima siiani tegutseva kohviku ajaloole.

Werneri kohvik on kindel osa Tartu identideedist. Kohvik kasvas välja Hugo Johann Louis Werneri kondiitriärist, mis avas uksed Tartus 13. augustil 1895. aastal. Algselt saksa klientuuriga väike kohvituba kasvas 1920. aastateks suuremaks kohvikuks ning kujunes eestlastest kunstnike, kirjanike ja teiste kultuuriinimeste kokkusaamispaigaks. Peale sõda kuni tulekahjuni 1983. aastal jätkas kohvik tegevust Tartu kohviku nime all. Tuleõnnetuses hävis ajalooline interjöör ja kohvik jäi 15 aastaks suletuks. 1998. aastast on Werner taas avatud.

Werneri kohvikus aasta lõpuni avatud näitus heidab fotode kaudu pilgu selle värvikale ajaloole. Kohviku asutanud baltisaksa perekonna Werneri omanduses oli see 47 aastat. 1939. aastal lahkusid Wernerid Saksamaale ning kohvik müüdi Tartu mitmete kohvikute ja kinode omanikule Johannes Paabole. Fotodel on kujutatud ka kohviku interjööre, töötajaid ja kundesid sõjajärgsetest aastatest, kui juhatajateks olid Valter Unt (1947–1964) ja Milvi Kivisikk (1964–1983).

Werneri kohvikust ei ole säilinud väga palju ajaloolist pildimaterjali, sest ei olnud kommet kohvikus pildistada. Sedavõrd kuldaväärt on säilinud kaadrid. Fotodel on näha ka kohviku ajalooga seotud esemeid ja põnevaid ärireklaame. Valdavalt mustvalgeid ülesvõtteid ilmestavad fotod kohviku interjöörist erinevate kunstnike maalidel.

Näitusel esitatud fotod on pärit Tartu Linnaajaloo Muuseumide, Rahvusarhiivi, Eesti Kirjandusmuuseumi ning Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse fotokogust, samuti Agnessa Pillmanni ja Andrus Rüütli erakogust ning Sirje Undi, Milvi Kivisiku, Ija Niina Muischneeki, Kai Tamme ja Karin Kase perekonna fotoalbumitest. 

Fotodel kujutatud esemed ja kunstiteosed on pärit Tartu Linnaajaloo Muuseumide, Eesti Rahva Muuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogust ning Mart Lepa kunstikogust.

Näituse kuraator on Kristi Musteikis ning kujundajad Kristiina ja Ivar Põllu.

Toetuse eest täname Eesti Kultuurkapitali ja kohvik Wernerit. 

Viimati muudetud 22.10.2021