Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Ülikooli muuseum on nomineeritud ülemaailmse ülikoolimuuseumide võrgustiku aastaauhinnale

Tartu Ülikooli muuseumi pressiteade

Tartu Ülikooli muuseum Foto: Andres Tennus

8. september / Tartu Ülikooli muuseumi fotonäitus ja album „Tartu Ülikooli sada nägu“, mis seob ülikooli teadlasi ja ülikoolis säilitatavaid kollektsioone, jõudis Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu (ICOM) Rahvusvahelise Ülikoolimuuseumide ja -kollektsioonide Komitee (UMAC) aastaauhinna nominentide hulka.

„Tartu Ülikooli muuseumil on väga hea meel, et meie näitus ja album on pälvinud rahvusvahelise muuseumivõrgustiku aastaauhinna žürii tähelepanu,“ sõnas muuseumi direktor ja auhinnale nomineeritud projekti idee autor Mariann Raisma. „Meil on au võistelda väärikate ülikoolimuuseumide ja nende põnevate töödega,“ lisas ta.

Peale Tartu Ülikooli muuseumi on UMAC-i aastaauhinnale nomineeritud kaks Ühendkuningriigi ülikoolimuuseumi: Cambridge’i Ülikooli Fitzwilliami muuseum Egiptuse sarkofaagide projektiga ja Manchesteri Ülikooli Manchesteri muuseum projektiga, mille eesmärk oli kultuuripärandi tagastamine Austraalia aborigeenidele.

Fotonäitusel ja albumis „Tartu Ülikooli sada nägu“ portreteeritakse praegu ülikooli vaimu kujundavaid teadlasi ja õppejõude koos esemega, mis iseloomustab portreteeritava isiklikku suhet ülikooli ja oma erialaga. Autorifotodega on loodud omamoodi kahekõne mineviku ja tänapäeva vahel. Ühelt poolt taaselustatakse sellega teadlaste portreede galerii traditsioon nüüdisaegses kunstivormis, teiselt poolt on portreed ajastut dokumenteeriv hea teadusajalooline allikas, mille abil tutvustatakse Tartu Ülikoolis tegutsevaid inimesi ja ülikooli teaduslikku pärandit laiemalt ning mõtestatakse rahvusülikooli tähtsust ja olemust.

Projekti idee autor on Mariann Raisma Tartu Ülikooli muuseumist. Fotod tegi Birgit Püve ning näituse ja kogumiku kujundas Maarja Roosi Tartu Ülikooli kirjastusest. Projekti juhtisid Karoliina Kalda ja Mariann Raisma Tartu Ülikooli muuseumist ning Mairo Rääsk. Rändnäitus ja selle põhjal valminud kogumik kuulusid emakeelse ülikooli 100. aastapäeva tähistamise programmi.

Fotonäitus on üleval Tartu Ülikooli muuseumis. Album on saadaval muuseumipoes ja ülikooli meenete veebipoes.

UMAC-i aastaauhinna laureaat kuulutatakse välja 28. septembril.

Lisateave: Mariann Raisma, Tartu Ülikooli muuseumi direktor, 522 1702, mariann.raisma@ut.ee

Viimati muudetud 09.09.2020