Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Uhti Valgesse kõrtsi kavandatud Kedrafest kolib veebi

Tiigi Seltsimaja pressiteade

Kedrafest

7. august 2020 / Eeloleval pühapäeval, 9. augustil Uhti Valgesse kõrtsi kavandatud Kedrafest kolib veebi. Kohapeale on oodatud vaid potikedral võistlejad.

Võistlusel osalevad Anne Käis, Igor Smirnov, Kai paks, Kaur Vasli ja Priit Allas. Huvilised saavad võistlust jälgida, ettekannet kuulata ja õpitoas toimunut vaadata veebis aadressil www.facebook.com/PotiKedraFest/.

Potikedral treimise võistlusel tuleb tänavu vormida kõrtsipudeli mahutavusega 1 toop ehk neli kortlit. Kuna Kedrafest toimub 19. sajandil rajatud kõrtsis, mil kõrtsinõude mahumõõduks oli ka kortel, siis on see treimisvõistlustel valmivate nõude mahu etaloniks. Liivimaa kõrtsides 19. sajandil kasutusel olnud kortel vastab tänapäeval 0,3 liitrile.

Traditsiooniliselt selgitatakse võitjad välja kahes etapis, esialgse vaatluse põhjal samal päeval ja peale kõrgkuumuses põletamist sügisesel Mardilaadal. Ka pealtvaatajatel on võimalus oma lemmik välja selgitada andes selleks hääle nädala jooksul Kedrafesti Facebookis.

Kedrafest avatakse kell 10. Sellele järgneb Kaur Vasli õpituba „Kuidas treida pudelit?“, kus käsitletakse tsentreerimist, põhja tegemist ja seinte kasvatamist ning pudelile vormi andmist. Kell 11 algab potikedral treimise võistlus ja 13.15 kuulutatakse välja esimesed võistlustulemused. Päev jätkub Annes Andressoni loenguga „Eesti savid ja mis neist saab?“. Tutvustatakse Eesti leiduvaid savisid ja nende omadusi, glasuure jms.

Kedrafest toimub juba mitmendat järjestikust aastat. Esimesel Kedrafestil treiti ühe kortli suurune kõrtsinõu ja täpseima anuma treis Tiia Karvanen. Teisel tehti toopi, mis mahutas neli kortlit ja kõige osavamaks osutus tänavuse õpitoa läbiviija Kaur Vasli. Kolmandal Kedrafestil treiti kraapenit, 2 kortli suurust kõrtsinõud ja võitjaks osutus Igor Smirnov.

Kedrafesti korraldab Kedrafesti seltsing, Toetavad Kambja vald, Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital ja Tartumaa ekspertgrupp.

Lisainfo: Kultuurispetsialist Tiina Konnsen, tel 736 1562, 5305 9698, [email protected]

Viimati muudetud 07.08.2020