Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Volikogu nimetas Tartu aukodanikud

Aunimetused

15. veebruar 2018 / Tartu aukodaniku tiitli said linnavolikogu otsusel kirjandusteadlane Rutt Hinrikus, kauaaegne Tartu Pauluse koguduse õpetaja Joel Luhamets ja lasteneuroloog Tiina Talvik. Teenetemärgi Tartu Täht pälvisid Jaan Poska gümnaasiumi direktor Helmer Jõgi, Maarja Küla asutaja Jaan Kallas, ehitusettevõtja Alar Kroodo ja kunstiteadlane Tiiu Talvistu.

Kirjandusteadlane ja -kriitik Rutt Hinrikus on üks Eesti Kirjandusmuuseumi pikaajalisemaid töötajaid ning eesti kirjanduse ajaloo ja eestlaste elulugude uurija. Tema poolt 1989. aastal algatatud elulugude kogumisest on sündinud raamatusari "Eesti rahva elulood", mille järg ilmub tänavu Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks.

Vaimulik Joel Luhamets oli aastatel 1997–2017 EELK Tartu Pauluse koguduse õpetaja. Ta on andnud väga suure panuse Pauluse kiriku renoveerimisse ning osalenud aktiivselt Eesti ühiskonnaelus. Alates aastast 2015 on Joel Luhamets EELK Lõuna piirkonna piiskop.

Tartu Ülikooli emeriitprofessor ja kauaaegne lastekliiniku juht Tiina Talvik on lasteneuroloogia ja meditsiinigeneetika arendaja. Tema elutöö tulemusel on lasteneuroloogiast saanud Eestis iseseisev meditsiinieriala, kujunenud on koolkond - kõik tänased lasteneuroloogid on õppinud Tiina Talviku käe all.

Helmer Jõgi on suure kogemusega koolijuht, kelle tegevus haridusvallas on mõjutanud oluliselt Tartut ning kogu Eestit. Tema juhtimisel on üles ehitatud kaks väga hea taseme ja kaasaegse õppekorraldusega kooli Tartus - aastatel 1987 kuni 2001 juhtis Helmer Jõgi Hugo Treffneri gümnaasiumit ning aastast 2011 on ta Jaan Poska gümnaasiumi direktor.

Praegune Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti peadirektor Jaan Kallas on andnud suure panuse Eesti sotsiaalsüsteemi ja ettevõtluse arendamisse. Ta on olnud Maarja kooli hoolekogu esimees ning algatas 2001. aastal Maarja Küla asutamise. Jaan Kallas on töötanud nii toitlustuses, kaubanduses kui tootmises, edendades Tartu ettevõtlust.

Ehitusettevõtja Alar Kroodo eestvedamisel sai Tartus alguse laiaulatuslik korterelamute ehitus, ta on olnud osaline paljude Tartule oluliste objektide rajamisel. Kroodo tegevuse tulemusel rajati Tartusse üle aastakümnete esimene terviklikult lahendatud eramupiirkond - Kvissentali elamurajoon.

Üle neljakümne aasta Tartu kunstimuuseumis töötanud Tiiu Talvistu on andnud hindamatu panuse Eesti kunstiajaloo uurimisse, olles väga kompetentne nii kunstialastes kui museoloogiaga seotud küsimustes. Oma rikkalikke teadmisi on Tiiu Talvistu jaganud Tartu kunstimuuseumi loengusarjade raames ja Tartu Ülikoolis kunstiajaloo õppejõuna.

Aukodaniku nimetused koos sellega kaasneva Tartu Suurtähega ja Tartu Tähed antakse üle 22. veebruaril Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud aktusel Vanemuise kontserdimajas.

Tartu linna aukodaniku nimetus on auavaldus Tartu linnale elutööna osutatud väljapaistvate teenete eest. Tartu Täht antakse Tartu linnale osutatud eriliste teenete eest.

Lisainfo:
linnavolikogu esimees Aadu Must, 515 7138
linnapea Urmas Klaas, 736 1221, 513 5145

Aune Rumm

linnavolikogu kantselei
peaspetsialist

Tel: 736 1202
Mob: 514 9896

Viimati muudetud 15.02.2018