Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-2°
-2°

Volikogu nimetas Tartu aukodanikud

Tartu Linnavolikogu

Teenetemärgid Foto: Jaak Nilson

21. jaanuar 2021 / Tartu aukodaniku tiitli said lastearst ja kliiniline psühholoog Lemme Haldre, ettevõtja ja Eesti spordielu eestvedaja Neinar Seli ning kirjandusteadlane ja tõlkija Jüri Talvet. Teenetemärgi Tartu Täht pälvisid tunnustatud alushariduse juht Heda Kala, Tartu ja Tampere kultuurikoostöö korraldaja Sakari Neuvonen ning perearst Monika Vask.

Lemme Haldre on lastearst, kliiniline psühholoog-psühhoterapeut, kliiniline seksuoloog ja pereterapeut. Ta on oma valdkonna julge eestkõneleja, kes on pühendanud oma professionaalse elu seksuaalselt väärkoheldud laste ja noorte aitamisele, noorte nõustamisele ning laste seksuaalse väärkohtlemise ennetamisele.

Neinar Seli on andnud suure panuse ettevõtluse edendamisse ning on aktiivne Eesti spordielu toetaja, ta on juhtinud Eesti Olümpiakomiteed ja Eesti Kergejõustikuliitu. Neinar Seli nimeline sihtkapital Tartu Kultuurkapitali juures annab välja meditsiinivaldkonna teaduspreemiaid ja mitmeid spordivaldkonna stipendiume, samuti on ta algatanud andekate noorsportlaste toetusprogrammi.

Kirjandusteadlane, luuletaja ja tõlkija, kauaaegne Tartu Ülikooli maailmakirjanduse professor Jüri Talvet on teinud erakordselt palju meie kultuuri ja kirjasõna tutvustamiseks üle maailma ning välisautorite Eestisse toomiseks, püsivate kontaktide ja tõlkehuvi loomiseks. Ta on üks Eesti pühendunumaid Juhan Liivi uurijaid ning Liivi luule vahendajaid teistesse keeltesse. Jüri Talveti tõlgete vahendusel on eestlasteni jõudnud hispaaniakeelse maailma väärtkirjandus.

Heda Kala on Tartus ja Eestis tunnustatud alushariduse juht. Ta on töötanud Tartu linna haridusosakonnas, haridus- ja teadusministeeriumis ning 2009. aastast juhib Tartu Meelespea lasteaeda. Heda Kala on olnud alushariduse aktuaalsete teemade eestkõneleja, ta on koolitanud lasteaiaõpetajaid ja juhte ning tutvustanud Tartu alushariduse head praktikat kogu Eestis.

Aktiivne kultuuritöö arendaja Sakari Neuvonen on oluliselt suurendanud Tartu rahvusvahelist tuntust ja pannud erilist rõhku Tartu ja Tampere koostööle. Ta on korraldanud erinevad kultuurisündmusi nii Tartus kui Tamperes ning edukalt juhtinud ja arendanud Tampere Maja tegevust Tartus.

Perearst Monika Vask on olnud aktiivne esmatasandi tervishoiukorralduse looja. 1990. aastate alguses oli Monika Vask üks nendest arstidest, kes nägi just perearstisüsteemis järjepidevat patsiendikeskset tervishoiukorraldust. Ta on olnud pikka aega Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige ning Tartu ja ühtlasi kogu Eesti esimese perearstikeskuse, 1994. aastal asutatud Nõlvaku perearstikeskuse juht.

Tartu linna aukodaniku nimetus on auavaldus Tartu linnale elutööna osutatud väljapaistvate teenete eest. Tartu Täht antakse Tartu linnale osutatud eriliste teenete eest. Aumärgid antakse kätte EV aastapäeva eel, 23. veebruaril toimuval pidulikul austamistseremoonial, mida saab vaadata otseülekandest.

Lisainfo:
linnavolikogu esimees Lemmit Kaplinski, 511 8619
linnapea Urmas Klaas, 736 1221, 513 5145

Aune Rumm

linnavolikogu kantselei
peaspetsialist

Tel: 736 1202
Mob: 514 9896

Viimati muudetud 21.01.2021