Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-7°

Volikogu nimetas Tartu aukodanikud

Tartu Linnavolikogu

Aukodanike tunnistused Foto: Jaak Nilson

23. jaanuar / Tartu aukodaniku tiitli said sotsiaalteadlane ja poliitik Marju Lauristin, meditsiinibiokeemik Mihkel Zilmer ning õigusteadlane Paul Varul. Teenetemärgi Tartu Täht pälvisid galerist Tiia Karelson, intensiivravi kliiniku ülemõde Meeli Solnik ning lastekirurg Karin Varik.

Õpetlase, õpetaja ja poliitiku Marju Lauristini suurimad teened on seotud Eesti iseseisvumise taastamise, Eesti ajakirjanduse tänase näo kujundamise ja Tartu vaimu edasi kandmisega. Ta oli üks Tartu Ülikooli ajakirjandusosakonna loojatest ja töötab siiani ühiskonnateaduste instituudis sotsiaalse kommunikatsiooni professorina. Marju Lauristin on tegutsenud Rahvarindes, Eesti kongressis, riigikogus, Euroopa parlamendis ja Tartu volikogus, samuti on ta olnud sotsiaalminister.

Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer on oma pikaaegse teadus- ja õppetöö ning teaduse rahvavalgustusliku populariseerimisega andnud suure panuse Tartu ja kogu Eesti elu paremaks muutmisel ning inimestele tervise edendamisel. Ta on paljude meditsiinilise biokeemia ja tervisliku toitumise õpikute ja raamatute autor.

Vandeadvokaat Paul Varul on õigusteadlane, kellel on suured teened Eesti õigussüsteemi rajamisel. Ta on olnud mitmekordne justiitsminister, Tartu Ülikooli tsiviilõiguse korraline professor aastatel 1992-2015 ning paljude erialaste nõukogude ja komisjonide esimees või liige Eestis ja Euroopas.

Tiia Karelson on väljapaistev kunstiettevõtja ja kunsti propageerija, kelle rajatud E-Kunstisalong on tegutsenud üle kahekümne aasta. Tiia Karelsoni tegevus uute loojate toetamisel, näituste ja oksjonite korraldamisel ning kunstnike ja kunstist huvituvate inimeste kokku viimisel on oluliselt rikastanud Tartu ja kogu Eesti kunstimaailma.

Meeli Solnik on andnud suure panuse Tartu erakorralise meditsiini, anesteesia ja intensiivravi õendustöö ülesehitamisse. Ta alustas oma tööd õena Tartu Maarjamõisa haiglas 1972. aastal, 2005. aastast kuni tänaseni on ta Tartu Ülikooli Kliinikumi anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku ülemõde. Tema juhtimisel on õendustöö teinud suure kvalitatiivse hüppe.

Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekirurgia osakonna vanemarst-õppejõud Karin Varik on alates ülikooli õppima asumisest 1969. aastal seotud Tartu linna tervishoiusüsteemiga. Tal on suured teened lastekirurgia, eriti vastsündinute kirurgia arendamises. Karin Varik on Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi asutajaliige.

Aukodaniku nimetused koos sellega kaasneva Tartu Suurtähega ja Tartu Tähed antakse üle 22. veebruaril Eesti Vabariigi 102. aastapäevale pühendatud aktusel.

Tartu linna aukodaniku nimetus on auavaldus Tartu linnale elutööna osutatud väljapaistvate teenete eest. Tartu Täht antakse Tartu linnale osutatud eriliste teenete eest.

Lisainfo:
linnavolikogu esimees Aadu Must, 515 7138
linnapea Urmas Klaas, 736 1221, 513 5145

Aune Rumm

linnavolikogu kantselei
peaspetsialist

Tel: 736 1202
Mob: 514 9896

Viimati muudetud 23.01.2020