Text size

Line spacing

Contrast

Placeholder Placeholder
Background image
For visually impaired

Bike Share

Tartu Smart Bike Share

On 8 June 2019, Tartu unveiled its bike share system, comprised of 750 bikes in 69 bike share stations across the city.

Tartu Smart Bike Share has acquired next generation electric assist bikes, which can communicate with the bike share system in real-time. This gives us information about the bike’s location and in case there is some problem, we can react quickly. Software installed in the bikes collects data for statistics about your rides, speed, distances etc.

Smart Bikes are an important part of the Smart City way of thinking. One of the most important objectives of Tartu City is to develop environmentally friendly mobility. With Bike Share, we can reduce the number of cars, encourage users to get some physical activity and maintain the “15 minutes to anywhere” phenomena in Tartu. In addition to the data-based and smartly planned bike network, using a Smart Bike is a lifestyle choice valued by citizens and visitors.

The Tartu Smart Bike Share project’s bicycles and parking areas are being financed from the urban development measure of the European Regional Development Fund and the Horizon 2020 programme for European research and innovation (support agreement no. 691883).

Smart Bikes

The bike share system consists of 750 bikes in 69 bike share stations across the city. A total of 500 bikes are electric and the remaining 250 are regular bikes.

Electric assist bikes within the bike share system are easy to use, with the electric motor starting when pedalling and the bike being free of any additional control devices. Electric assist bikes will remain in circulation until temperatures fall below freezing, and during cold periods only regular bikes will remain in circulation.

The bike share system is being supplied by the Canadian company Bewegen Technologies Inc, who won the public procurement organised last spring.

How to rent a bike?

In order to rent a bike, the user must have a valid Tartu bus season ticket or they must purchase a bike share membership.

The user must create a bike share account, either on-line (ratas.tartu.ee) or via the mobile app (Tartu Smart Bike), and connect it to a credit card.

You can use a bus card or mobile app to unlock the bicycle.

When returning the bike, the bike should be left in any bike share station. Dock the bike and wait for the notification and beep. If there are no available spaces in the station, the bike can be secured with an additional lock.

When locking the bike with an additional lock, the cable of the lock must be inserted from the left through the front wheel or around the fastening connected to a sufficiently strong ground and the front wheel must be locked from the right in the locking position marked with the sticker. Watch the video about how to lock the bike correctly here.

Prices

If the user has the right to ride for free on the urban lines in Tartu, or if they have a 10, 30 or 90 day ticket, then there is no need to buy a separate bike share season ticket, although a personalised bus card must be connected to the bike share system, so that it would be possible to check the existence of a ticket.

If the user has a season ticket, then each use of the bicycle for a period of 60 minutes is free, and each subsequent started hour is EUR 1.

If one does not have a valid season ticket for the urban lines, then they must acquire a one-hour ticketa one day ticket, one week ticket or annual ticket for the bicycle sharing system, with current plans calling for the cost to be EUR 2, 5, 10 and 30, respectively. Here, too, the principle holds: each use of the bike for a period of 60 minutes is free, and each subsequent started hour is EUR 1.

The maximum period of use for a bike is 5 hours, after which a late fee of EUR 80 will apply.

Information

Information boards will be installed at all bike share stations, containing precise instructions on how to use a bicycle and how much the ride costs.

If you should have any questions about using bikes, then please call the information telephone and ask for assistance: +372 1789 (Mon–Fri 7–20; Sat–Sun 11–19). E-mail: info@ratas.tartu.ee.

The bike share system service is being organised by Tartu Linnatransport, a division of the city, which began operating on 1 April, where technicians have also been hired, who deal with the transportation of bikes between the various bike share stations as well as the repairing of bikes.

Lisalukk

Mida täpsemalt tuleb silmas pidada lisaluku kasutamisel?

Vaata õppevideosid:
lisaluku kinnitamine: https://youtu.be/yWqx4x5_xsI
lisaluku avamine: https://youtu.be/es2unGHfQVM

  • Lisalukku kasutatakse kahel juhul: sõidu lõpetamisel, kui parkla on täis, või vahepeatust tehes väljaspool parklaid (kasutusaeg ei lõpe).

  • Rattaparklatesse 5 meetri raadiuses on loodud virtuaalne parkimisala. Kui parkla on täis, tuleb ratas toetada 5 meetri raadiuses jalale, tõmmata lisalukk läbi esiratta kodarate ja kinnitada see paremal pool asuvasse pesasse. (NB! lukk tuleb kindlasti panna läbi kodarate, muidu võib keegi selle rattaga edasi sõita, aga vastutus jääb ikka sellele inimesele, kes ratta laenutas)

  • Kui dokkides on vaba ruumi, tuleb rattad alati dokki panna, et need saaksid laadima hakata. Ka tavaratastes on aku, et ekraan töötaks ja andmevahetus käiks.

  • Tuleb jälgida sõnumeid ekraanil! Parkla juures virtuaalalal peab ekraan andma sõnumi "Sõit on lõppenud", kui sellist sõnumit ei tule, siis ei ole sõit lõppenud ja kasutusaeg kestab edasi ning krediitkaardilt võib maha minna lisatasusid. Ajutisel peatusel väljaspool parklat annab ekraan märku, et tegemist on vahepeatusega ning ratas on kasutusel. Sel juhul kasutusaeg ei lõpe!

  • Kui parkla juures ei õnnestu sõitu lõpetada, siis tuleks liigutada ratas parklale lähemale ja kontrollida, kas lisalukk on kinnitatud paremalt poolt. Kui eelnevad abinõud ei aita, helistada kasutajatoele (tel 1789 E-R kell 7-20 ja L-P kell 11-19) või väljaspool kasutajatoe tööaega edastada teade äpi kaudu (menüüst vali "Teata probleemist").

  • Lisaluku avamisel sisestada ratta number äppi või asetage bussikaart ekraanile ning 5 sekundi jooksul avada lukk. Lisaluku avamiseks lükka lukku esmalt veidi sisse ja üles, siis avaneb lukk kergemini.

  • Kui võtta ratas, millel on aku tühjaks saamas, ja kinnitada see lisalukuga ning ratas sel ajal täiesti tühjaks saab, siis ei saa ratast enam lukust lahti. Siis on vaja tehnikute abi. Arvesta ratta aku seisuga!

Mis siis saab, kui ma ratast tagasi ei too?
Kui jalgratast ei ole tagastatud 5 tunni jooksul, siis rakendub 80€ hilinemise tasu. Kui ratast ei ole pikema aja vältel (üle ööpäeva) tagasi toodud, siis võib rakenduda kahjuhüvitis kuni 2500€. See summa tuleneb rataste maksumusest. Iga juhtumit vaadeldakse eraldi.

 

Millele tuleb tähelepanu pöörata, et sõit oleks turvaline?

Kas rattaga sõites tuleb kiivrit kanda?
Eestis ei nõua liiklusseadus täiskasvanult kiivri kasutamist, küll aga peab alla 16-aastane juht kandma kiivrit. Samas soovitame ohutuse tagamiseks kanda kiivrit kõigil rattaga liiklejatel.

Kus rattaringluse rattaga sõita tohib?
Nagu ka muude ratastega, tuleb sõita kas jalgrattateedel, kergliiklusteena märgistatud kõnniteedel või sõiduteel. Alla 13-aastane jalgrattur ja tema kuni kaks täiskasvanut saatjat võivad sõita vastavalt liiklusseadusele ka sellisel kõnniteel, mis ei ole märgistatud kui kergliiklustee. Ülejäänud ratturid võivad sõita kõnniteel siis, kui sõiduteel sõitmine on tee seisukorra tõttu oluliselt raskendatud.

Talvel libedaga on ju ohtlik, mis siis saab?
Talvel pannakse tavaratastele alla talverehvid. Elektrirattad ei ole miinuskraadidega töös.

Üldine

Kas rattaringlus on ööpäevaringne?
Ei. Rattaparklad on suletud rataste laadimiseks ajavahemikul 01.00-05.00.  Sellel ajal on võimalik rattaid parklasse tagastada, aga mitte laenutada.

Kas rattalaenutus on aastaringne?
Elektrirattaid saab mõistetavatel põhjustel laenutada vaid plusskraadidega, kuid 250 tavaratast jääb liiklejate käsutusse ka miinuskraadidega.

Milleks üldse Tartule rattaringlus?
Selleks et linnas vähem autosid ja keskkonnasaastet oleks ning tartlastel oleks võimalus erinevaid ühistranspordiliike kombineerides kiiresti ja mugavalt linnas liikuda. Vähetähtis ei ole ka tervislike eluviiside harrastamine.

Miks elektrirattad?
Siin on paljuski tuginetud teiste linnade kogemusele. Inimesed soovivad oma igapäevaseid toimetusi teha nii, et selg ei läheks higiseks. Lisaks on ka Tartus omad mäed, kust tavarattaga üles sõitmine on päris raske - nt Jakobi, Vanemuise, Riia ja Roosi tn tõusud.

Miks Tartu ei ole valinud sellist süsteemi, kus ratta saab jätta ükskõik kuhu linnas ja ei pea tagastama parklasse? Selliseid on ju mujal maailmas tehtud?
Parklasüsteemiga rattaringlus on vajalik seetõttu, et Tartu süsteemis on suurem osa elektrirattaid, mis vajavad laadimist. Elektrirattad hakkavad dokkides akut täitma. Kui ratas dokki lükata, hakkabki laadimine automaatselt pihta.

Miks neid rattaid nimetatakse tarkadeks ratasteks?
Rattaringluses on kasutusel kaasaegsed uue põlvkonna elektrirattad, mis lisaks elektrimootorile suudavad tehnoloogiliselt reaalajas suhelda kogu rattaringluse süsteemiga. See annab meile infot, kus iga ratas parajasti asub ning kui sellega midagi peaks olema juhtunud, saame ka sellest teada. Ratastele paigaldatud tarkvara abil on kasutajatel võimalik koguda statistikat oma sõitude kohta, näha sõidukiirust, sõidetud distantse jne. Kogu rattaringluse süsteem on kergesti laiendatav ning seda võib vastavalt kasutatavusele ümber korraldada.
Targad rattad on oluline osa targa linna mõtteviisist. Tartu linna üheks olulisemaks eesmärgiks on soodustada keskkonnasäästlike liikumisviiside arengut. Rattaliikluse abil saame vähendada autoliikluse koormust, suurendada kasutajate füüsilist liikuvust ning säilitada Tartu 15-minuti fenomeni. Lisaks andmepõhiselt ja nutikalt planeeritud jalgrattavõrgule väljendab tark ratas elustiili, mida iga linnaelanik ja külaline väärtustab. Targa ratta kasutamine on olla Tartu moodi tark ja teadlik oma  valikutest.

Mis on kogukulu Tartu linnale, sh iga-aastane süsteemi ülalpidamine?
Aastas on süsteemi ülalpidamise kulud umbes 350 000 eurot.

Ettevalmistused rattaringluse rajamiseks

Rattaringluse rajamine oli Tartus kõne all juba 2014. aastal, kui Eesti Arengufondi ja Tartu Linnavalitsuse tellimusel tehti uuring "Rattaringluse teenuse arendamine Eestis Tartu linna pilootprojekti näitel."

2017. aastal sai rattaringluse rajamine uuesti hoo sisse ja linlasi kaasati rattaringluse rendipunktide valimisse ning samas paluti ka vastata küsitlusele, mis aitas linlasi vajadustega paremini arvestada. Küsitlusele vastas ligi 247 inimest ja kaardile mängiti 2386 rattapunkti asukohta.

16. oktoobril 2017 esitas linnavalitsus rahvusvahelise hanke eelteate, mis muuhulgas kutsus huvitatud organisatsioone endast märku andma ning oma pakutavaid tooteid ja teenuseid kirjeldama. Selline koordineeritud turu-uuring aitas ette valmistada tehniliselt keerulise süsteemi hankimist.

Rahvusvahelise hanke kuulutas linnavalitsus välja 3. veebruaril 2018, pakkumiste esitamise tähtaeg oli 6. aprill 2018. Hankega soovis Tartu linn osta kokku 600 jalgratast (200 tavajalgratast ja 400 elektrijalgratast), 900 kinnitusposti ja 60 infotulpa koos tarne ja paigaldusega ning rattaringluse juhtimissüsteemi tähtajatu kasutuslitsentsi. Hanketingimuste kohaselt soovis linn ka võimalust lähema kahe aasta jooksul osta rattaringlussüsteemi laiendamiseks täiendavalt kuni 200 jalgratast, 300 kinnitusposti ja 20 infotulpa riigihankel pakutud hinnaga. Täpsem info Riigihangete registris.

Hanke võitja kuulutati välja 15. mail 2018 ja edukaks tunnistati Kanada ettevõtte Bewegen Technologies Inc pakkumus maksumusega 2 608 077 eurot.

Lisaks korraldas linnavalitsus ka hanke rattaringluse jalgrattaparklate ning nende aluste projekteerimiseks ja ehitamiseks, kus 15. mail 2018 tunnistati edukaks Terasteenus OÜ pakkumus maksumusega 218 400 eurot.

Rattaringlus avati 8. juunil 2019.

Bewegen esitleb oma rattaid 4. mail 2018
Bewegen esitleb oma rattaid 4. mail 2018

Last changed 07.12.2020