Text size

Line spacing

Contrast

Placeholder Placeholder
Background image
For visually impaired

Sightseeing

Tartu, the second largest city in Estonia, is a unique university and cultural city in southern Estonia that hosts many exciting events throughout the year and impresses with both medieval and modern architecture. It’s a safe compact city, perfect for families with children.

Tartu Visitor Centre
Raekoja 1A, 50089 Tartu
+372 744 2111

Tartu, the City of Good Thoughts

Culture


Tartu’s cultural life owes a lot to Tartu University (est. 1632). The student life, bohemian vibe, wonderful street art and neighbourhoods of wooden houses create a good atmosphere. Supilinn (’Soup Town’), for example, is close to the centre and easy to visit on foot, by bike or even a scooter, as is Karlova with its cosy cafes and creative hub Aparaaditehas.

Art

Fans of street art should consider a tour with Tartu Pseudo Tours. A more traditional art experience can be had at the Tartu Kunstimuuseum or Tartu’s numerous art galleries.

Theatre

A fundamental part of Tartu’s cultural life is Vanemuine Theatre where masterpieces of different genres – such as Phantom of the Opera, Carmen, The Master and Margarita and Mamma Mia! – are performed, some of them with subtitles for foreign guests.

Museums

Tartu is famous also for its museums: Tartu University Museum, Old Observatory, The City Museum, the Beer Museum. The new Estonian National Museum with electronic tickets adaptable to a visitor’s interest and language opened its doors on the 1st of October 2016 .

Family

Tartu is also a playful city, perfect for families with children. A must-see is the UNICEF recognized Tartu Toy Museum with its displays of toys from different countries and times.

Science

The Baltics’ largest Science Centre AHHAA provides entertainment for hours. A math room, workshops, historical medicine collection, science theatre and planetarium are just a few examples of the fun it offers.

History

At the Tartu University Natural History Museum observe where butterflies stay the night or look the first Estonian captured jackal in the eye. Near Tartu, visit the Aviation Museum, the Estonian Agricultural Museum or the Ice Age Centre.

Vacation

For a more active vacation head to the Aura Water Park, the indoor adventure park in Lõunakeskus or test your teamwork skills in different escape room games. V Spa Hotel was open last year with a wellness-spa of 11 different saunas, hot tubs, children’s pools and other attractions.

Shopping

Tartu shopping centres: Kvartal, Lõunakeskus, Tartu Kaubamaja, Tasku.

You can find information about events in Tartu from www.piletilevi.ee and www.kultuuriaken.tartu.ee.

Tourist information:
Tartu Visitor Centre
Raekoja 1A, Tartu 50089
Ph: +372 744 2111
info@visittartu.com
tartu@visitestonia.com
www.visittartu.com

 

Kultuur

Tartu kui kultuurilinna arengut on kahtlemata mõjutanud Tartu Ülikool (asutatud aastal 1632). Tudengilinnale omaselt sünnivad Tartus head mõtted, mida on tajuda nii boheemlaslikus õhustikus, omanäolises tänavakunstis kui ka eripärastes puitarhitektuuriga linnaosades. Boheemlasliku hõnguga Supilinn asub kesklinna vahetus läheduses ja seda on mugav külastada jalgsi, jalgrattal või miks mitte ka tõukerattal. Niisamuti peidab endas kohalikku kultuurihõngu Karlova, kus asuvad omanäolised hubased kohvikud ning loomeettevõtjaid koondav loomekeskus Aparaaditehas.

Eriilmelisi kultuurisündmusi jagub Tartus aga igasse aastaaega ja igale maitsele. Parima ülevaate Tartu linnas ja maakonnas toimuvatest sündmustest ja huvitegevustest annab vaba aja veetmise võimalusi koondav Kultuuriaken. Portaal on nii eesti, inglise kui ka vene keeles.

Kunst

Tänavakunsti huvilistel tasub ette võtta jalutuskäik Tartu Pseudo Toursiga. Traditsioonilisemaid kunstielamusi pakuvad aga Tartu Kunstimuuseum, Tartu Kunstimaja, Tartu Kõrgema Kunstikooli galerii Noorus ning muud näitusepaigad.

Tartus toimub ka põnev tänavakunstifestival Stencibility, mis koondab kunstnikke ja tänavakunstihuvilisi, kes jagavad ideed vaba ja iseseisva tänavakunsti vajalikkusest. Noorte kunstnike loomingule ja selle tutvustamisele ning müügile pöörab tähelepanu kaks korda aastas Tartu Loomemajanduskeskuse eestvedamisel toimuv Tartu noore kunsti oksjon.

 

Teater

Tartu kultuurielu üks alustalasid on vaieldamatult teater Vanemuine, kus on kõrvuti esindatud kolm žanri: draama, tants ja muusika.  Lisaks Vanemuisele tegutseb Tartus ka väiksemaid teatreid, näiteks Tartu Uus Teater oskab üllatada oma loomingujulgusega, Teatri Kodu lahutab lastest teatrisõprade meelt.

2014. aastast tegutseb Tartus Genialistide klubis teater Must Kast, kes usub vormipiiranguteta maagia sündi. Eesti esimene suvel mängiv professionaalne teater Emajõe Suveteater asutati 1996. aastal. Sügisest kevadeni tegutseb sama seltskond Tähe tänava väikses Karlova teatri majakeses. 

Mitmekesist teatrimaastikkku aitavad kujundada ka mitmed mittekutselised kooslused. Alates 1999. aastast tegutseb Tartu Üliõpilasteater. Kõige pikaajalisemalt harrastusnäitlejatega töötav kollektiiv Tartus on aga Vilde teater. See on järjepidevalt tegutsenud aastast 1949.

MUUSEUMID

Tartu on tuntud oma arvukate muuseumide poolest. Siin leidub uudistamist igas vanuses ja erinevate huvidega külastajaile.

Näiteks tasub külastada ajaloolises Toomkirikus tegutsevat Tartu Ülikooli muuseumi  või tähetorni, linnamuuseumi, kohalikku A. Le Coq õllemuuseumi

Muuseumidest suurejoonelisim on aga Eesti Rahva Muuseum, mis annab ülevaate Eesti ja teiste soome-ugri rahvaste igapäevaelust, kultuurist ning elu-olust. Muuseumis on kasutusel külastaja huvidele ja keelsusele kohanduvad elektroonilised piletid.

Tartu lähiümbruses saate aga tutvust teha lennukitega Eesti Lennundusmuuseumis  ja maarahva eluga Eesti Põllumajandusmuuseumis ning näha Jääaja Keskuses  elusuuruses mammutit.

PEREDELE

Lastega reisijatele on Tartu nooruslik ja turvaline linn, pakkudes rohkesti tegevusi ja mängurõõmu.

Perega  tasub kindlasti sammud seada UNICEFi hinnatud Tartu Mänguasjamuuseumisse, mis pakub äratundmisrõõmu ka vanematele külalistele. Muuseumis on välja pandud mänguasju erinevatest maadest ja aegadest. Pisiperega tasub läbi põigata Tartu Ülikooli Loodusmuuseumist või lustida mõnel Tartu arvukatest mänguväljakutest.

 

TEADUS

Tartu on tänu oma ülikoolidele tuntud teaduslinn. Teaduslinnale kohaselt leidub siin asutusi, mille missioon on teaduse populariseerimine ja noorteni toomine.

Näiteks Tartus asuvas Baltimaade suurimas teaduskeskuses AHHAA, mis tutvustab teadust mängulises võtmes, jagub tegevusi mitmeks tunniks. Muuhulgas saab oma oskusi proovile panna matemaatikanurgas ja töötubades, uudistada ainulaadseid meditsiinikogusid, jälgida põnevusega  teadusteatrit ning imetleda keraplanetaariumis pea viit miljonit tähte.

Teadusega saab tutvust teha ka Tartu Ülikooli Tähetornis või Hullu Teadlase Kabinetis.

MEDITSIIN

Tartus on 200 aasta vanune Tartu Ülikooli Kliinikum ning suured haiglad ja laborite kompleksid. Tartus asub ka Eesti Geenivaramu, mis on suuruselt kolmas geenivaramu projekt maailmas. Meditsiini ja teaduse arengule on kaasa aidanud Tartu ülikoolid ning teised teadusasutused, mistõttu toimuvad Tartus olulised rahvusvahelised ja riigisisesed teadusüritused.

Teaduse populariseerimiseks korraldatakse siin nii teadlaste öö festivaliõpilaste teadusfestivali kui ka muid põnevaid üritusi.

INNOVATSIOON

Tartust on kujunenud silmapaistev kasvupinnas edukatele ettevõtmistele ja idufirmadele. 2/3 Eesti biotehnoloogiate firmadest ning Eesti suurimatest tarkvarafirmadest asuvad just Tartus.

Tehnoloogia- ja IT-huvilisi koondavad nii Tartu Garage48 HUB kui ka SPARK Demokeskus, Tartu Teaduspark ja üleilmne iduettevõtete ärikiirendi Buildit. Seda, et infotehnoloogia kogukond on Tartus aktiivne, näitab nii viimastel aastatel populaarseks saanud muusika- ja tehnoloogiafestival Tartu Muusikanädal kui ka rahvusvaheline ärifestival sTARTUp Day.

AKTIIVNE PUHKUS

Aktiivse puhkuse armastajatele soovitame Tartus külastada Aura veekeskust, Tartu seiklusparki, Tartu lumeparki.

2016. aasta lõpus avas Tartus uksed V spaahotell koos heaoluspaaga, kus on 11 saunaga saunamaailm, mullivannid, lastebasseinid ja muud atraktsioonid.

Kui tahad aga ennast proovile panna spordis, tasub osaleda Tartu Maratoni võistlustel. Maratonisarjas leiab võistlusi igal aastaajal.

LOODUS

Tartu on roheline linn – siin laiuvad pargid ja iga aastaaja muudab kauniks läbi linna looklev Emajõgi. Suvel tasub kindlasti seada sammud Emajõe kallastele ning sealsetele matkaradadele, imetleda taimestiku mitmekesisust Tartu Ülikooli botaanikaaias ning nautida laevareise Emajõel. Samuti tasub külastada Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi, kus saate jälgida liblikate öist lennujaama ning vaadata tõtt esimese Eestist püütud šaakaliga.

Ka Tartu linna lähiümbruses on palju looduskauneid kohti.

MAITSEELAMUSED

Tartus leidub söögikohti igale maitsele – nii hubaseid väikekohvikuid kui ka Eesti paremikku kuuluvaid restorane. Suviti on kesklinnas pea iga kohviku juures väliterrass, kus saab nautida maitseelamusi ja linnavaateid.

Toidunautlejaid ootavad nii suvine Tartu toidufestival kui ka veebruaris toimuv restoranikuu Maitsev Tartu.

OSTLEMINE

Tartu linn pakub ostlemiseks palju võimalusi. Ostukeskustest ja butiikidest võib leida nii kohalikku käsitööd ja ökotooteid kui ka maailmakuulsate ja kohalike rõivatootjate loomingut. Mitu ostukeskust pakub lisaks ostlemisvõimalusele ka toitlustus-, ilu- ja meelelahutusteenuseid.

Suurimad ostukeskused Tartus on Lõunakeskus, Kvartal, Tartu Kaubamaja ja Tasku. Kindlasti tasub kohaliku tooraine huvilisel külastada Lõunakeskuses asuvat Taluturgu. Disainihuvilistel aga soovitame läbi astuda Disainimajast või Aparaaditehase loomelinnakust.


Tere tulemast Tartusse!

VAATA VEEL

Last changed 07.12.2020