Text size

Line spacing

Contrast

Placeholder Placeholder
Background image
For visually impaired

News

Kooliõpilased peatasid ulatusliku küberrünnaku Tartus: võistlusel selgitati tulevased küberkaitsespetsialistid

võistluste vaade Photo: Gabriela Urm

2 November / Eesti ühel suurimal koolinoortele ja tudengitele suunatud küberkaitsevõistlusel Cyber Battle of Tartu selgitati välja võistkond, kes hakkab 18. novembril esindama Eestit rahvusvahelisel küberkaitsevõistlusel Cyber Battle of the Emirates.

Esikoha saavutas võistkond „3 on kohtuseadus“, kuhu kuuluvad õpilased Tartu Jaan Poska gümnaasiumist, Tartu Tamme gümnaasiumist ja Põltsamaa ühisgümnaasiumist.

Cyber Battle of Tartu üks korraldaja Karl-Erik Taukar toob välja, et oleme igapäevases elus infotehnoloogiaga üha rohkem seotud. „Tellime jõulukingitusi rahvusvahelistest veebipoodidest, peame kodukontorites videokoosolekuid ja hoiame olulist infot sülearvutis või mobiiltelefonis. Turvalisuse ja privaatsuse tagamiseks on tõhus küberkaitse infoühiskonna üks olulisemaid aspekte,“ ütleb ta. Ta lisab, et ehkki küberkurjategijad otsivad aina uusi võimalusi inimeste kimbutamiseks, suhtutakse küberohtudesse sageli kergekäeliselt. „Tundmatult meiliaadressilt saadetud pangakontole enam käsiraha suure päranduse saamiseks vast ei kanta, aga näiteks Facebook Messengeris levivad viirused on tänaseni sage nähtus. Küberkaitsespetsialistid on sõna otseses mõttes kangelased, kelle roll digitaliseerunud maailmas üha tähtsustub. Cyber Battle of Tartu andis võimaluse tutvustada Eesti noortele küberkaitse valdkonda lähemalt ja näidata, et see on tohutult põnev,“ sõnab Taukar.

Eesti küberkaitse ettevõtte CybExer Technologies juhatuse esimehe Andrus Kivisaare sõnul oli ürituse eesmärk kasvatada noorte huvi küberkaitse valdkonna vastu. Ta märgib, et õppurite soov üritusest osa võtta oli väga suur ja lõppvõistlusele pääsejate selgitamiseks tuli eelvoorudes lahendada keerulisi ülesandeid. „Nende edukas täitmine eeldas teadmisi krüptograafiast, veebirünnakutest ja digitaalkriminalistikast. Üllatusin, kui paljud noored nendega hakkama said. On hämmastav, kui palju teadmisi on juba 10. klassi õpilastel,“ ütleb Kivisaar. Ta toob välja, et eile toimunud lõppvõistlusel pidid osalejad enda oskuste tutvustamiseks muu hulgas leidma haavatavusi kooli infosüsteemist, peatama rünnaku haigla elutähtsatele süsteemidele ja tõkestama muuseumi varakambri avamiseks suunatud küberrünnaku.
Kivisaar toob välja, et CybExer Technologies eesmärk on toetada küberkaitse valdkonnast huvitatud Eesti noorte arendamist ja koolitamist. „Soovime, et Eesti oleks ka tulevikus innovaatiline ühiskond, mida tuuakse eeskujuks kogu maailmas. Selle üks eeldus on kõrge küberturvalisuse tase. Loodame, et Cyber Battle of Tartu tekitas lisamotivatsiooni paljudes noortes, kellest saavad peagi Eesti digiühiskonna eduloo kujundajad,“ sõnab Kivisaar. Tema sõnul on oluline panustada tingimuste loomisse, et Eestis saaks sirguda uus põlvkond helgeid päid, kes näevad enda tulevikku infotehnoloogia ja küberturvalisuse valdkonnas. „Nii Eesti avaliku sektori digiteenused kui ka meie rahvusvahelist tähelendu tegevate IT-ettevõtete edulood näitavad ilmekalt, et Eesti digitiigrit tuleb edasi toita,“ ütleb Kivisaar.

Ürituse üks partneritest oli Tartu linnavalitsus. Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul tähtsustab Tartu linnavalitsus kõrgelt kriisideks valmistumist ja seetõttu tehti koostööd ka Cyber Battle of Tartu läbiviimisel. „Küberkuritegevus võtab nii Eestis kui ka mujal aina suuremaid mõõtmeid ja Tartule on väga oluline toetada uue põlvkonna küberspetsialistide koolitamist. Seda enam, et Tartu Ülikooli arvutiteaduse eriala näitab rahvusvaheliselt väga head taset, olles valdkonnas 200 maailma parima hulgas. Loodame tulevasi küberkaitsespetsialiste näha hiljem Tartus töötamas, sest siin on palju võimalusi oskuste rakendamiseks,“ ütleb Klaas.

Fotode autor: Gabriela Urm

Lisainfo:
Hans Lõugas
Cyber Battle of Tartu korraldaja
[email protected]

 

Last changed 02.11.2020