Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu tähetornis avatav näitus tutvustab Fraunhoferi teleskoobi lugu

Tartu Ülikooli muuseumi pressiteade

Kaks poissi, kes unistasid tähtedest. Foto: Tartu Ülikooli muuseum

/ 20. aprillist on Tartu tähetornis avatud näitus „Kaks poissi, kes unistasid tähtedest. Struve, Fraunhofer ja 200-aastane teleskoop“.

Näitus pakub võimalust tutvuda kahe teadlase – Friedrich Wilhelm Struve ja Joseph von Fraunhoferi – saavutustega ning Struve kirjavahetuse kaudu  teleskoobi teekonnaga Münchenist Tartu tähetorni. 2024. aastal täitub 200 aastat hetkest, mil tolle aja maailma parim, Fraunhoferi valmistatud suur ja tehniliselt uuenduslik läätsteleskoop Tartusse jõudis. See viis tähetorni tehniliselt varustuselt maailma parimate sekka ja võimaldas astronoom Struvel teha rea olulisi teadusavastusi.

„1880. aastatel oli maailmas ikka alla kümne teleskoobi, mida võis Tartu omast paremaks pidada. Tartu refraktor on väga oluline instrument astronoomilise vaatlustehnika ajaloos, mis pani paika järgmise poole sajandi standardid,“ tutvustab väljapanekut kuraator Lea Leppik.

Väljapanek täiendab tähetorni püsinäituseid ning  paikneb saalides ning tornis. Teleskoobi Münchenist Tartusse toomise lugu tutvustab välinäitus tähetorni sisehoovis. Püsinäitus  tutvustab Struve geodeetilisi mõõtmistöid, tähetornis tehtud teadust ning eestlaste saavutusi. Lisaks pakub näitus võimalust katsuda meteoriiditükki. Nüüdsest on tähetornis ka mängunurk lastele ning lisaks on võimalik vaadata Fraunhoferi teleskoobi lugu rääkivat animatsiooni.

Tartu tähetorn on alates 1. maist avatud teisipäevast pühapäevani kl 10.00–18.00. Tähetorn kuulub Struve geodeetilise kaare osana UNESCO maailmapärandi nimekirja. Lisaks näitustele on astronoomiahuvilistel võimalus külastada üle nädala teisipäeviti toimuvaid astronoomialoenguid, mis algavad alati 18.15 ja milles osalemine on tasuta.

Näitust rahastasid Eesti Teadusagentuur ja Eesti Kultuurkapital.

Viimati muudetud 15.04.2024