Uue elukoha registreerimine
NB! Registreeri elukoht e-rahvastikuregistris https://www.rahvastikuregister.ee/
Täpsemalt vaata siit: Elukoha teate esitaja meelespea
1. Registreeri elukoht veebis, kasutades rahvastikuregistri e-teenust riigiportaalis
Portaali pääsemiseks tuleb end tuvastada ID-kaardi, Smart-ID või mobiili-ID-ga.
Vaata lähemalt siit
2. Saada elukohateade tavapostiga
Elukohateate blanketi saate siitsamast Tartu veebilehelt või rahvastikutoimingute osakonnast (Küüni 5). Täitke blankett ära, lisage koopia esitaja isikut tõendava dokumendi isikuandmetega leheküljest, vajadusel lisage ruumi kasutamise õigust tõendav dokument ning saatke postiga aadressile Tartu linnavalitsuse rahvastikutoimingute osakond Küüni 5, 51004 Tartu.
3. Saada elukohateade digitaalselt allkirjastatult e-postiga
Siit leiate arvutis täidetava elukohateate blanketi. Täitke see ära, vajadusel lisage ruumi kasutamise õigust tõendav dokument, allkirjastage digitaalselt ning saatke e-kirjaga rahvastikutoimingute osakonda aadressil [email protected].
4. Täida elukohateade kohapeal
Elukohateate esitamiseks tulge Tartu linnavalitsuse rahvastikutoimingute osakonda aadressil Küüni 5, Tartu. Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument ja vajadusel ruumi kasutamise õigust tõendav dokument. Kohapeal tuleb täita elukohateate blankett.
1. jaanuarist 2019 jõustus rahvastikuregistri seaduse muudatus, mis puudutab inimesi, kelle elukoht rahvastikuregistris on ainult kohaliku omavalitsuse täpsusega – nt elukohaks on märgitud üksnes Tartu linn. 2018. aasta jooksul tuli neil inimestel esitada linnavalitsusele oma elukoha täpne aadress. Täpsemalt.
Kontaktid ja vastuvõtuajad
Rahvastikutoimingute osakond
Küüni 5, Tartu 51004
736 1140
736 1139
5304 3966
[email protected]
Vastuvõtuajad:
E 9–12 ja 14–17.30
T 12–16
K 9–12 ja 13–16
N suletud
R 9–12 ja 13–16
Miks on registreerumine oluline?
Rahvastikuregistri seadus paneb meile kohustuse hoolitseda enda, oma alaealiste laste ja eestkostetavate elukoha aadressi õigsuse eest rahvastikuregistris. Lisaks on rahvastiku koosseisu ja paiknemist linnaositi vaja teada linnaelu erinevate valdkondade arengu planeerimiseks.
Elukoha registreerimine on oluline ka linnakassa täitmise eesmärgil. Linna olulisimad tuluallikad on üksikisiku tulumaks ja eraldised riigieelarve tasandusfondist. Mõlema laekumine sõltub registreeritud elanike arvust. Hinnanguliselt ei ole üle 10 000 tartlase oma elukohta Tartusse registreerinud. Kui kõik registreeruksid, saaks Tartu ainuüksi tasandusfondist aastas sadu tuhandeid eurosid juurde.
Iga linn hoolitseb ennekõike oma registreeritud elanike eest. Seega on mõistetav, et just tartlastele tagatakse lasteaia- ja koolikohad, võimaldatakse tasuta ühistransport (65aastastele ja vanematele või nelja- ja enamalapselistele peredele), antakse täiendavat sünnitoetust, kingitakse hõbelusikas, võimaldatakse osaleda kaasava eelarve hääletusel jne.
Tartu elanikuks olemine mõjutab ka huviharidusele ja -tegevusele eraldatavaid summasid. Linnale kuuluvates kunsti- ja muusikakoolides saavad linna poolt rahastatud õpinguid alustada üksnes Tartu linna lapsed ja noored. Muusika-, balleti- ja keskkonnaharidust andvad erakoolid saavad Tartu linnalt rahalist toetust vastavalt tartlastest õpilaste arvule.
Eraõiguslike spordiklubide üheks olulisemaks tuluallikaks on toetus linna eelarvest. Arvestuse aluseks on jällegi klubide tartlastest liikmeskond. Noorte suve- ja töölaagritest saavad osa võtta ainult Tartu linna noored. Toetatakse ka täiskasvanute huviharidust rahvaülikoolide juures, samuti kultuuriühingute seltsitegevust. Vaba aja veetmise võimalustest osasaamisel on eelistatud tartlased.
Tartu linn kaasrahastab oma linna noorte harrastussportlaste tervisekontrolli Tartu Ülikooli Kliinikumi Spordimeditsiinikeskuses. Tartu linna elanikel on võimalik saada hooldusravile Tartu Ülikooli Kliinikumi ja see teenus on tartlastele voodipäevatasuta. Tartu linn tasub ka ravikindlustuseta linlastele osutatud ambulatoorse arstiabi ja lühiajalise statsionaarse arstiabi kulud.
Linn hoolitseb ka oma raskustesse sattunud inimeste eest. Korraldatakse sotsiaaleluruumi üürile andmist, tegeldakse pikaajaliste töötute rehabiliteerimisega, makstakse toetust puuetega inimestele eluruumide kohandamiseks nende vajadustele jne. Nimekiri tuleks pikk toetustest ja teenustest, mida linn osutab oma raskustesse sattunud kodanikule kas siis otseselt või kaudselt mittetulundusühingute kaudu.