Soojustamine, hoone laiendamine, fassaadi remont ja katusetööd miljööalal
Miljööväärtuslikul hoonestusalal tuleb säilitada ja taastada ajaloolised hooned ja nende algupärane välisilme. Ehitus ei tohi minna vastuollu algsete hoonestus- ja ehitustavadega (hoonete ja kinnistute suurus, tänavate ja hoovide kattematerjal, ehitusjoon, hoonete korruselisus, paigutus ja mastaap, traditsioonilised viimistlusmaterjalid, välimiste avatäidete ja fassaadidetailide kujundus, haljastustavad, krundi tänavapoolsed piirded jms). Soodustada tuleb hoonestusala terviklikkuse säilimist ja taastamist.
Miljööväärtuslikke hooneid on lubatud laiendada väikeses mahus (nt uukide, trepikodade, verandade, rõdude lisamine) ja ainult sobiva lahendusega, mis ei ole vastuolus hoonetüübi ja ehitusaegsete traditsioonidega. Hoonete ümberehitamisel ja laiendamisel tuleb tagada miljööväärtuslike objektide ja nende osade (fassaadi, eksterjööri- ja interjööridetailide, sealhulgas akende ja uste, laudvoodri, dekoratiivvormide, piirdeaedade jms) säilimine, restaureerimine ja taastamine.
Miljööväärtuslike ehitiste soojustamine on lubatud tingimusel, et tagatakse hoone oluliste proportsioonide säilimine: aknad ja uksed tuuakse fassaadi välispinda ning pikendatakse katuseräästaid. Hoone välispidine soojustamine on hoone ümberehitamine, millega kaasneb nõue korrastada kõik fassaadid. Ehitusprojekt peab seega lisaks soojustamisele käsitlema kogu hoone välisilme korrastamist, sealhulgas sobilikke avatäiteid (restaureerida algsed aknad ja välisuksed, asendada sobimatud aknad ja välisuksed algupäraste koopiatega), katusekatet, fassaadidekoori jt detaile.
Kui fassaadi remontimisel (värvimine, laudvoodri asendamine, krohviparandused, dekoori taastamine jm) hoone piirdekonstruktsioone ei muudeta (st välisseinasid ei soojustata ega ehitata ümber), ei ole ehitusprojekti vaja esitada. Välisviimistluses tuleb kasutada võimalikult algupäraseid materjale: linaõlivärvi, lubikrohvi, algsete mõõtmete ja profiiliga laudvoodrit. Kultuuriväärtuste teenistusega tuleb kooskõlastada kavandatud tööd: värvilahendus, viimistlusmaterjalid, laudvoodri ja taastatavate dekooridetailide joonised. Laudvoodri vahetamisel tuleb maksimaalselt säilitada algne laudis, välja võib vahetada amortiseerunud laudise osad asendades need algupärase laudise koopiaga.
Katusekattematerjalidena on miljööaladel lubatud kasutada kivi, valtsplekki ja valtsplekiga analoogse profiiliga plekki. Kui katuse vahetamisel ei muudeta kandvaid konstruktsioone, ei ole ehitusprojekti vaja esitada, kultuuriväärtuste teenistusega tuleb kooskõlastada (e-kirja teel või paberkandjal) vaid katusekattematerjal. Juhul kui katuse kandvaid konstruktsioone soovitakse muuta (nt katust tõsta, rajada katuseaknaid või uuke), siis on tegemist hoone ümberehitamisega ning selleks tuleb esitada ehitusteatis ja -projekt. Enne projekti tellimist on soovitav arutada soovitud lahenduse sobilikkust kultuuriväärtuste teenistuses.
Loe ka Säästva Renoveerimise Infokeskuse nõuandeid, kuidas vana hoonet nutikalt soojustada.