konto loomine
Mis mul peab kindlasti olemas olema, et saaksin ratast laenutada?
Kindlasti peab olemas olema krediitkaart või krediitkaardi omadustega deebetkaart. Samuti tuleb igal kasutajal luua rattaringluse konto, mida saab teha veebis ratas.tartu.ee või mobiiliäpis Tartu Smart Bike. Äpi saab alla laadida Appstore’ist või Google Playst.
Kas saan ka ilma äpita hakkama?
Jah, saab küll. Kasutajakonto saab teha ka veebis (ratas.tartu.ee) ja kasutada ratta lahtilukustamiseks bussikaarti (või teisi kontaktivaba kiibiga kaarte, mis kehtivad Tartu bussis).
Kas ratast ei saagi ilma krediitkaardita laenutada?
Kahjuks mitte. Kasutajal peab olemas olema krediitkaart või krediitkaardi omadustega deebetkaart. Krediitkaart on vajalik võimalike lisatasude (nt pärast 1 tundi ratta kasutamist lisanduv 1 euro või pärast 5 tundi ratta kasutamist lisanduv hilinemistasu) automaatseks haldamiseks või ka rattavarguste vältimiseks. Kui aga pereliikmetest kellelgi on krediitkaart, siis saab oma kontot siduda ka teise inimese krediitkaardiga. Nii saab näiteks oma lastele teha rattaringluse konto.
Mida teha, kui konto registreerimisel annab krediitkaardi lisamisel veateate?
Siis kontrollige:
-
kas internetimaksed on aktiveeritud,
-
kas kaardi kehtivusaeg on vähemalt järgmine kuu või hiljem,
-
kas kaardil on vähemalt 1 euro.
Kui ikka ei õnnestu krediitkaarti kontoga ühendada, siis soovitame oma pangast abi küsida.
Kuidas ma saan krediitkaarti kontol vahetada?
-
Kui konto tegemine on jäänud pooleli või see annab lõpus veateate, siis tuleb konto tegemine lõpetada samas kohas, kus alustati (veebis alustatud konto lõpetada veebis ja äpis alustatud konto äpis). Äpis tuleb minna Pilet > Registreeri uus pilet ja täita uuesti nõutud väljad.
-
Kui konto on tehtud äpis, aga hiljem tuleb vajadus vahetada krediitkaarti, siis selleks tuleb minna veebilehele ratas.tartu.ee ja seal valida Makseandmed > Krediitkaardi muutmine.
Kas minu krediitkaardi andmed on turvaliselt hoitud?
Tartu rattaringlus on loodud Tartu linna ja Bewegen Technologies, Inc. koostöös. Tartu rattaringluse infosüsteemis töödeldavate andmete osas on Tartu Linnavalitsus vastutav töötleja ning süsteemi lahendust pakkuv Bewegen Technologies, Inc. on volitatud töötlejaks. See tähendab, et andmekaitset ja infoturvet puudutavate nõuete täitmise eest vastutab Tartu Linnavalitsus vastutava töötlejana. Volitatud töötlejana on Bewegen Techonologies, Inc. vastavalt lepingule kohustatud kohaldama vastutava töötleja poolt kehtestatud nõudeid, sealhulgas rakendama ISKE (infosüsteemide kolmeastmelise etalonturbe süsteemi) turvanõudeid ning kohaldama meetmeid vastavalt määratud turvaklassile. Andmeid hoitakse Euroopa Majanduspiirkonnas, mis tähendab, et kolmandatele riikidele (mittepiisava andmekaitsetasemega riikidesse) andmete edastamist ei toimu.
Krediitkaardi maksete vahendamisel kasutatakse Stripe Payments Europe Ltd poolt pakutavat teenust. Pakutav makselahendus vastab PCI-DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) standardile ehk rahvusvaheliste kaardiorganisatsioonide poolt väljatöötatud andmeturbe standardile. Nimetatud standard kehtestab nõuded maksete vahendamiseks ning vastavus tagab, et krediitkaardi andmete töötlemine, säilitamine ja edastamine toimub turvaliselt. Rattaringluse teenuse pakkumisel säilitatakse rattaringluse infosüsteemis üksnes kasutaja sisestatud krediitkaardi 4 viimast numbrit, krediitkaardi aegumistähtaeg ning rattaringluse liikmelisuse märge, mis võimaldab krediitkaardilt maksetehingut teostada.
Ratta laenutamine
Kas Tartu bussikaardiga saab ka ratast laenutada?
Bussikaarti saab kasutada vaid ratta mugavaks lahtilukustamiseks, kuid mitte maksevahendina. Küll aga on see inimese jaoks kasulik, kui on olemas aktiivne bussi ja rattaringluse ühispilet, sest siis ei pea eraldi rattaringluse piletit ostma ja saab kõik kuni 60-minutilised sõidud tasuta teha.
Kas Tartu õpilaspilet sobib ka ratta laenutamiseks?
Jah, nii õpilaspilet, üliõpilaspilet kui ka teiste linnade-maakondade bussikaart sobib, kui need on kontaktivaba kiibiga ja neid saab kasutada ka Tartu bussides. Bussikaarti ega õpilaspiletit ei saa kasutada maksevahendina, neid on lihtsalt mugav kasutada ratta lahtilukustamiseks. Õpilaspileti bussikaardina sidumiseks sisestada bussikaardi lahtrisse õpilaspiletil olev 14-kohaline tähtedest ja numbritest koosnev kombinatsioon.
Kas ISIC / ITIC kaarti saab kasutada ka bussikaardi asemel?
Jah, saab. ISIC/ITIC kaarte saab ise mugavalt bussikaardiks aktiveerida kodulehel https://tartu.pilet.ee/tickets/isic ISIC/ITIC kaardi sidumisel rattaringluse kontoga tuleb bussikaardi numbrilahtrisse sisestada ISIC/ITIC kaardi number, mis on kirjas foto all pisemas kirjas ning algab „S …“
Ostsin ühispileti, aga rattaringluse süsteem ütleb, et piletit ei leitud. Mida teha?
Rattaringlusele ligipääsu saamiseks peab ühispilet kindlasti olema aktiveeritud. Ühispilet aktiveeritakse esimesel bussi tuvasti juures viipamisel. Kui oled juba ühe sõidu bussis teinud, saad rattaringluse süsteemis tasuta kasutusõigust kasutada.
Kust ma pileti osta saan?
Ratta perioodipileti saab osta mobiilirakendusest (Tartu Smart Bike) või veebilehelt ratas.tartu.ee. Rattaringluse ja bussi ühispiletit saab osta tartu.pilet.ee.
Mida see minu jaoks tähendab, kui valin piletiostul automaatse uuendamise?
Selline funktsionaalsus on loodud eelkõige kasutaja mugavuse tagamiseks - pileti aegumisel uuendab süsteem Teie valitud sama tüüpi piletit automaatselt. See tähendab, et näiteks päevapileti ostmisel müüb süsteem Teile järgmisel päeval pileti aegudes uue päevapileti.
Ühispileti omanike jaoks tähendab automaatne uuendamine seda, et pileti aegumisel kontrollib rattaringluse süsteem kuni 5 päeva pärast pileti aegumist (1x ööpäevas), kas vahepeal on ostetud ja aktiveeritud uus bussi perioodipilet. See tähendab, et kui uus ühispilet on aktiveeritud, muutub rattaringluse konto 24 tunni jooksul samuti aktiivseks, pileti puudumisel läheb aga konto ajutiselt peatatud olekusse.
Kui palju maksab ratta laenutamine?
Kui teil on Tartu linnaliinibussis tasuta sõidu õigus või teil on bussi ja rattaringluse ühispilet, siis eraldi rattaringluse piletit ostma ei pea, kuid bussikaart tuleb siduda rattaringluse süsteemiga, et oleks võimalik pileti olemasolu kontrollida. Kui perioodipilet on olemas, siis iga kuni 60-minutiline jalgratta kasutamine on tasuta. Kui sõit läheb pikemaks, siis igal uuel tunnil tiksub 1 euro juurde. Kui vahepeal ratta ära dokite (lükkate ratta parklas dokki ja lõpetate eelmise sõidu!), siis algab uus sõit jälle 60-minutilise tasuta sõiduga. Korraga saab sõita kuni 5 tundi, pärast seda tuleks ratas ära dokkida, muidu rakendub hilinemise tasu (80 eurot).
Kui aktiivset bussi ja rattaringluse ühispiletit ei ole, siis tuleb soetada rattaringluse tunnipilet (2 eurot), päevapilet (5 eurot), 5 päeva pilet (10 eurot), 30 päeva pilet (12 eurot), 90 päeva pilet (30 eurot) või aastapilet (60 eurot).
Kui kauaks saab ühte ratast laenutada?
Jalgratast saab laenutada kuni 5 tundi, pärast seda tuleks ratas tagastada parklasse või muidu rakendub hilinemistasu 80 eurot.
Miks ei saa ratast kasutada rohkem kui 5 tundi järjest?
Rattaringluse põhimõte on, et rattad oleksid ringluses ja kõigil huvilistel tekiks võimalus rattaid kasutada. Seepärast ei saa ühte ratast korraga üle 5 tunni kasutada. Ka teiste linnade kogemusi kasutades on jõutud selle 5 tunni piiranguni.
Kus asuvad ratta laenutuspunktid?
Kõik 100 rattaparklat paiknevad ühtlaselt üle linna. Tutvu rattaringluse parklate asukohtadega kaardil.
Kas ma näen, kui palju rattaid praegu parklas olemas on?
Kogu ülevaadet parklas olevate jalgrataste kohta näed äpist ja veebist.
Mida teha, kui ratas ei tööta?
Kui ratas ei tööta, siis saab helistada infotelefonile +372 1789, saata e-kirja aadressile [email protected] või jätta teate mobiiliäpi kaudu (vali menüüst "Teata probleemist").
Miks on rattaringluse hind neile, kes tahavad ehk mõne üksiku sõidu teha, nii kallis ?
Tartu kõige peamisem sihtrühm on korduvkasutajad ehk need, kes on regulaarsed bussisõitjad või ostavad rattaringluse perioodipileti, sest see annab linnaliikluses kõige tuntavama efekti. Üksiksõidu tegija ei ole tõesti nii soodsas olukorras. Linnavalitsuse peamine eesmärk on saada inimesed ühistransporti (bussid + rattad) kasutama ja seega on see kombinatsioon kasutajatele kõige soodsam.
Kuidas ratas dokist kätte saada?
Avage mobiiliäpp ja seejärel vajutage all paremas nurgas olevale ikoonile "Unlock bike", sisestage ratta lahtilukustamiseks ratta number (viiekohaline number ratta juhtraua all) ning kinnitage oma soovi see ratas laenutada. Kui teil on bussikaart oma kontoga seotud, siis asetage lihtsalt bussikaart juhtraua peale, kuni kuulete helisignaali ja näete ekraanil teksti, et ratas on lukust lahti. Nüüd on aega 5 sekundit, et ratas dokist vabastada.
Mida tähendab, kui ekraanilt näitab teadet, et rataste limiit on täis?
See tähendab, et teil jäi eelmine sõit lõpetamata. Siis tuleb hoolitseda eelmise sõidu lõpetamise eest!
rattaga sõitmine
Kuidas elektriratas töötab?
Rataste elektrimootor käivitub vändates, hetk pärast väntamisega alustamist. Mootor aitab kaasa ainult siis, kui ise ka vändata. Vaba käiguga veeredes või pidurdades mootor peatub. NB! Olge sõitu alustades, eriti kurvi võttes väntamisega ettevaatlik, sest elektrimootor annab kõvasti hoogu juurde.
Mida teha, kui rattal saab aku tühjaks, kas siis peab selle käekõrval parklasse viima?
Akul ei tohiks lasta täitsa tühjaks minna. Kui akut on alla tunni jäänud, siis võiks jätta ratta veel laadima. NB! Kui aku sõidetakse täiesti tühjaks ja pannakse ajutine lukk, siis kasutaja seda ise enam avada ei saa, kuid tema ratta kasutusaeg ja vastutus ratta ees kestab. Kõige kindlam on enne ratta võtmist parklas vajutada kella nupule, mis kuvab ekraanile allesjäänud sõiduaja ning kilometraaži. Kui aga siiski juhtub, et sõidu ajal saab aku tühjaks, tuleb see kindlasti viia (saab sõita tavarattana pedaale vändates) lähimasse parklasse ja veenduda, et seal õnnestus oma sõit lõpetada.
Kui kiiresti elektriratas sõidab?
Üldjuhul kuni 25 km/h. Aga saab ka kiiremini sõita, kui kasutada oma jalgade rammu.
Mis siis saab, kui ratta rehv läheb katki?
Kui telefonis on Tartu Smart Bike äpp, siis saab äpi kaudu saata teavituse. Samuti võid helistada infotelefonile +372 1789 või saata e-kirja aadressile [email protected]
Mis siis saab, kui ma ratta ära lõhun või juhtub õnnetus?
Kõige mõistlikum on ratta lõhkumisest teada anda äpi või telefoni teel. Võimalusel teevad meie tehnikud ratta korda. Kui tegemist on suurema probleemiga, siis tuleb asja esmalt uurida ja sõltuvalt ilmnenud asjaoludest võidakse nõuda ratta eest kahjuhüvitist.
Kas mu laps võib ka rattaga sõita?
Rattaringluse rattad on sobivad sõitmiseks alates 14. eluaastast ning soovitatava pikkusega alates 155 sentimeetrist. Laps ei tohi rattaga sõitmiseks kasutada oma vanema kontot, vaid igal kasutajal peab olema enda rattaringluse konto.