Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

UNESCO kirjanduslinn

Tartu on ainulaadse kultuurieluga linn. Siin on suurepärane keskkond nii professionaalse, rahva- kui ka alternatiivkultuuri tegijatele. Siin on põnevad muuseumid, mitmekesise repertuaariga teatrid ja kontserdisaalid. Aasta ringi toimub erilisi elamusi pakkuvaid festivale. Tartu spordielu kuulsuski ulatub Eesti piiridest väljapoole tänu Tartust pärit sporditippudele ja suurtele spordiüritustele.

Kultuuriosakond
Raekoja plats 12,  51004 Tartu
736 1360
 

UNESCO kirjanduslinn

Alates 2015. aastast kuulub Tartu kirjanduslinnana UNESCO loovlinnade võrgustikku. Kirjanduslinnade hulgas on veel Bagdad, Barcelona, Dublin, Dunedin, Edinburgh, Granada, Heidelberg, Iowa, Kraków, Ljubljana, Lviv, Melbourne, Montevideo, Norwich, Nottingham, Óbidos, Praha, Reykjavík, Uljanovsk, Utrecht, Québec, Seattle, Manchester, Milaano, Lillehammer, Durban, Bucheon. Kirjanduslinna tegevusi koordineerib Tartus Eesti Kirjanduse Selts, kelle üks koostööpartnereid on linna kultuuriosakond.

Alates tiitli saamisest on Tartu pannu suuremat rõhku laste ja noorte lugemishuvi suurendamisele, mis oli üks peamine eesmärk UNESCO loovlinnade võrgustikku kandideerimisel. Linn annab välja iga-aastast lastekirjanduse auhinda, kinkides võiduraamatu kõigile eakohastele õpilastele,  toetab koolides kirjandusürituste korraldamist ning koolitab regulaarselt lasteaiaõpetajaid väärt lastekirjanduse ja ajakohase lugemismetoodika teemal. 2017. aastast toimub Eesti Kirjanduse Seltsi eestvedamisel Tartu laste- ja noortekirjanduse festival, mille idee on tuua erinevas eas lapsi põnevate ettevõtmiste kaudu kirjandusele ja sõnakunstile lähemale.

Tartu on investeerinud kirjanduslinna esinduskeskuse Tartu Kirjanduse Maja renoveerimisse, leidnud endale linnakirjaniku, koolitab kirjanduslinna giide ning on hoogustanud rahvusvahelist koostööd. 2017. aastast töötab residentuur Tartust huvitatud kirjanikele välismaalt.

Üks teejuht kirjandusliku Tartu paikadesse on eesti- ja ingliskeelne kaart, kust muuhulgas leiab ka Tartu-teemalise lugemissoovituse.

Tartu linnakirjanikud

Linnakirjaniku stipendiumi antakse alates 2017. aastast. See on üks Tartu tegevustest UNESCO rahvusvahelise kirjanduslinnana. Aastane Tartu linnakirjaniku stipendium antakse välja ilukirjanduse või publitsistikaga tegelevale kirjanikule, kes elavdab Tartu kirjanduselu ja aitab kujundada linna mainet rahvusvaheliselt tuntud kirjandussõbraliku linnana.

Linnakirjanik Juhan Voolaid
Linnakirjanik Juhan Voolaid

Kirjanduslinn soovitab

Rohkem või vähem tuntud inimesed jagavad kord kuus oma hiljutist lugemiselamust ja soovitavad raamatut ka teistele

Lemmit Kaplinski. Foto: Mana Kaasik
Lemmit Kaplinski. Foto: Mana Kaasik

Kirjanduslinna teematuurid

 • Kultuurilooline ja kirjanduslik jalutuskäik kesklinnas

Tartu kesklinna valikuline lühitutvustus ilukirjandusliku vaatevinkli lisamisega nii kultuurihuvilistele kohalikele kui ka välisturistidele. Tutvume väikese valikuga sellest, mil  moel on meile tänaseni armsaid Tartu sümbolobjekte tutvustatud kirjanduses. Võimalikud erinevad variandid sõltuvalt osalejate soovidest ja huvifookusest, samuti saab varieerida aega ja objektide valikut.

Keeled: eesti, inglise, rootsi
Koht: Raekoja plats, Emajõe kallas, kesklinn / soovi korral lisaks Toomemägi (sel juhul kestvus 3,5h)
Grupi suurus: kuni 25
Kestvus: u 1,5h

Giid: Kristina Mullamaa
Tel: +372 511 7138
E-post: [email protected]

 • Kirjanduslik jalutuskäik Tartus

Antud marsruut on koostatud kirjanduse- ja kultuurihuviga tartlastele ja Tartu külalistele. Marsruut on sobilik läbimiseks eelkõige jalgsi  aga väikeste muudatustega ka jalgrattaekskursiooni raames.

Paljud hilisemalt tuntud kirjanikud on veetnud oma nooruse või tudengipõlve Tartus. Astume natuke Tuglase, Tammsaare, Lutsu ja Alliksaare jälgedes, teeme juttu Kristjan Jaagust ja tema lemmikõpetajast keeleteadlasest Hezelist. Kaeme kus elas ja tegutses Juhan Liiv ning jalutame tänavat mööda, kus liikus kunagi semiootik Lotman.

Giid: Lili Kängsepp
Tel: +372 772 6267, +372 5625 7451
E-mail: [email protected]

 • Vanalinn ja Emajõe kaldapealsed

Kõnnime ringi kunagises Tartu all-linnas – Raekoja platsist linnamüüri taastatud osani Laia tänava otsas ning piki Emajõe paremkallast. Avastame tee peale jäävaid Tartu kirjanduseluga seotud paiku, räägime olnust ja olevast ning heidame pilgu peale kirjanike auks püstitatud jõeäärsetele mälestussammastele.

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: [email protected] 

 • Emajõgi ja sillad

Emajõgi on mänginud olulist rolli Tartu linna tekkimisel ja tema ajaloos. Jõevee voolamine on inspireerinud kirjanikke ja kunstnikke läbi aegade. Seejuures on tihti räägitud ka Emajõe sildadest, ikka kipub neid väheks jääma – tahaks teisele poole jõge kõndima minna või sillalt lihtsalt mõtlikult vetevoogudesse vaadata. Jalutame meiegi mööda Emajõe kaldapealseid Kaarsilla ja Vabadussilla vahele jäävates parkides ning räägime Emajõega seonduvatest kirjanikest ja nende loomingust.

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: [email protected]

 • Toomemägi ja vanalinn

Faehlmanni muistendi järgi olevat Toomemägi tekkinud koos Emajõe sünniga – jõe sängist väljakaevatud muld kuhjati sinnasamasse kõrvale kokku suureks mäeks. Alustame oma ringkäiku Raekoja platsilt ja siirdume sealt üles Toomele jalutama. Tutvume mäel asuvate huvipakkuvate objektidega ning räägime sellest, mil moel need on Tartu kunagisi ja praeguseid kirjanikke kõnetanud. Mäest tagasi alla laskudes teeme väikese tiiru kunagises keskaegses vanalinnas, Jaani ja Ülikooli tänaval.

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: [email protected]  

 • Vanemuise kultuuritänav

Kohtume Vanemuise teatri suure maja ees ning alustame jalutuskäiku piki Vanemuise tänavat, kus pea iga maja on seotud Tartu kultuurieluga. Sellele tänavale on kirjanikel ja kultuurihuvilistel eriti palju asja – siin asuvad Tartu Kirjanike Maja, Eesti Kirjandusmuuseum, Ülikooli raamatukogu, Tartu Kunstimaja, Loodusmuuseum ja palju muudki põnevat. Põikame sisse ka lähedal asuvatesse Õpetaja ja Tiigi tänavatesse, Kreutzwaldi, Koidula ja Gustav Suitsu kunagistesse elupaikadesse ning otsime kirjandusega seonduvat mööda Vallikraavit promeneerides.

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: [email protected]

 • Vene kirjanduse jälgedes

Tartus on eestlaste ja baltisakslaste kõrval läbi aastasadade elanud ka venelased. Muinasajal sõdisid eestlased ja venelased nii omavahel, kui ühiselt saksa vallutajate vastu. Hansa ajal saabusid siia vene kaupmehed, hiljem tuldi Venemaalt Tartusse peamiselt ülikooli pärast. Tartu tänavatel on astunud nii mõnegi tuntud vene kirjaniku ja ühiskonnategelase jalg. Jalutuskäigul otsime ühiselt vene kirjanduse ja kultuuri jälgi Tartu kesklinnast ja Toomemäelt. Kui jaksu pikemaks tuuriks, lõpetame Karlovas.

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: [email protected]

 

Tõlkeresidentuur / Literature residency

Residentuurikonkurss – kirjanduslinna Tartu residentuuriprogramm 2023 eesti kirjanduse tõlkijatele 

Information in english

UNESCO KIRJANDUSLINNA TARTU RESIDENTUURIPROGRAMM EESTI KIRJANDUSE TÕLKIJATELE

Eesti suuruselt teise linnana ning vaimuelu keskusena tuntud Tartust sai 2015. aastal UNESCO kirjanduslinn. Kuulumine ülemaailmsesse loovlinnade võrgustikku ning kirjakultuuri teadvustamine linna identiteedi olulise osana on sellest ajast saati kujundanud tuntavalt Tartu kultuurielu ning toonud kaasa palju uusi algatusi kirjandusvaldkonnas. Alates 2017. aastast on Tartu pakkunud residentuurivõimalust kirjanikele ja eesti kirjanduse tõlkijatele, tänavu luuakse aga eraldi residentuur tõlkijatele, et pakkuda võimalust töötada Eesti kultuurikeskkonnas, tihendada kontakte siinse kirjarahvaga ning pääseda paremini ligi vajalikele allikatele. Konkurss on mõeldud eesti kirjanduse võõrkeeltesse tõlkijatele, kelle praegune elukoht ei ole Eestis. Residentuuriprogrammi korraldab Eesti Kirjanduse Selts koostöös Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonna ja paljude teiste Tartu kirjandusasutustega. Programmi toetavad Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital. The residency program is coordinated by the Estonian Literary Society in cooperation with the Tartu Department of the Estonian Writers Union and in partnership with various other literary institutions. 

Residentuuri pikkuseks on üks kuu, september 2023. Saame võõrustada ühte residenti. 

Kandideerimistähtaeg on 20. juuli. Konkursi tulemused kuulutatakse välja hiljemalt 4. augustiks. 

Mida residentuuriprogramm pakub:

 • Majutust üheks kuuks endise Karl Ristikivi Muuseumi ruumides Hermanni tänaval. Korter, mille omanik on Tartu linn ning mida praegu haldab Eesti Kirjanduse Selts, oli Ristikivi viimane elupaik Eestis enne tema lahkumist 1943. aastal Soome ja sealt edasi Rootsi. Korter asub kahekorruselise elumaja esimesel korrusel ning võimalust mööda on korteris säilitatud ajaloolist atmosfääri, samas on olemas kõik tänapäevased seadmed. Korteris on gaasiküte, kasutada saab ka ahikütet. 
 • 600 eurot stipendiumi.
 • Reisikulude hüvitamist kuni 350 euro ulatuses.
 • Võimalust osaleda Tartu kirjanduselus. 
 • Kontaktisikut, kes aitab luua sidemeid siinse kirjarahvaga ning tutvustab soovi korral linna ja siinseid kultuurisündmusi.


Foto: Wikimedia Commons

Kandideerimiseks vajalikud dokumendid saata 20. juuliks 2023 elektrooniliselt aadressil [email protected]:

 • Avalduse vorm täitmiseks: VORM
 • Katkend (kuni 5 lk) avaldatud tõlkest (eesti keelest võõrkeelde)

Eeldused kandideerimiseks:

 • Eesti või inglise keele oskust kõrgemal kesktasemel
 • Vähemalt üks avaldatud tõlge eesti keelest võõrkeelde 
 • Huvi eesti kirjanduse ja kultuuri vastu
 • Valmidus osaleda Tartu kirjanduselus, sh sündmused (residendiga korraldatakse vähemalt üks avalik sündmus - vestlus, loeng vmt), kohtumised, intervjuud  

 • Tõlketöö residentuuri ajal

 

Lisainfo:

Marja Unt

Eesti Kirjanduse Selts / Kirjanduslinn Tartu

[email protected]

Vaata veel

Viimati muudetud 04.07.2023