Korraldatud olmejäätmevedu
Sissejuhatus
Korraldatud jäätmeveo puhul kogub ja veab jäätmeid jäätmevedaja, kelle linn on konkursi korras välja valinud. Tartus on neli jäätmeveopiirkonda, kus tegutseb kolm ettevõtet.
Jäätmevedajatel on oma piirkondades ainuõigus vedada segaolmejäätmeid, vanapaberit ja pappi (alates viie korteriga majade juurest) ning biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid (alates kümne korteriga majade juurest).
Jäätmeseaduse järgi on korraldatud jäätmevedu kõigile kohustuslik.
Jäätmeveopiirkonnad ja hinnad
Piirkonnad
Tartu linn jaguneb neljaks jäätmeveopiirkonnaks:
Piirkond 1: Tähtvere, Veeriku, Supilinna, Vaksali, Kesklinna ja Karlova linnaosad;
Piirkond 2: Maarjamõisa, Tammelinna, Ränilinna, Variku, Ropka ja Ropka tööstuse linnaosad;
Piirkond 3: Annelinna linnaosa II osa ja Ihaste linnaosa;
Piirkond 4: Raadi-Kruusamäe, Ülejõe, Jaamamõisa linnaosa ja Annelinna I osa;
Piirkond 5 (ajutine; liidetakse 2. jäätmeveopiirkonnaga alates 01.01.2021): endise Tähtvere valla ala.
Korraldatud jäätmeveo hinnad
Piirkond 1
Piirkond 2 (sh end. Tähtvere vald)
Piirkond 3
Piirkond 4
Jäätmeveo peatamine
Korraldatud jäätmeveo peatamiseks mingiks perioodiks (majas ei elata ajutiselt, seal on remont jms) tuleb esitada Tartu Linnavalitsuse linnamajanduse osakonnale avaldus.
Avalduse soovitava vormi leiate siit.
Suvilate ja aianduskruntide puhul palume kindlasti avalduses ära märkida ka see, kas suvel krundil tegevus toimub. Kui jah, peaks sealt suvekuudel siiski vedu toimuma ja veo peatamine on võimalik alates sügisest kuni kevadeni. Maksimaalseks peatamise tähtajaks on kolm aastat.
Erandjuhul on võimalik kuni 4 korteriga kinnistu vabastamine biolagunevate jäätmete konteineri omamise kohustusest. Vabastust saavad taotleda kinnistud, kus kasutatakse biolagunevate köögi- ja sööklajäätmete komposteerimiseks suletud kompostrit, mida saavad kasutada kinnistu kõigi korterite elanikud. Avalduse soovitava vormi leiate siit.
Avaldused palume saata linnamajanduse osakonnale:
Raekoja plats 3, Tartu 51003 või
e-postile: [email protected]
Jäätmeliigid
Segaolmejäätmed
Segaolmejäätmete kogumismahutit peab tühjendama sagedusega, mis väldib selle ületäitumist ja haisu teket, kuid mitte harvemini kui kord nelja nädala jooksul. Kümne ja enama korteriga elamu segaolmejäätmete kogumismahutit tuleb tühjendada vähemalt kord kahe nädala jooksul.
Paber ja kartong
Vanapaberi kogumiseks peab eraldi kogumismahuti olema:
1) elamumaa sihtotstarbega kinnistul, kus on viis ja enam korterit;
2) mitteelamumaa sihtotstarbega kinnistul, kus vanapaberit tekib üle 25 kg nädalas.
Muul juhul tuleb vanapaber koguda liigiti ning viia jäätmejaama või selleks ettenähtud kogumispunkti või paigutada eraldi kogumismahuti ning anda üle jäätmeluba omavale isikule.
Vanapaberi kogumismahutit peab tühjendama sagedusega, mis väldib selle ületäitumist, viie ja enama korteriga elamu puhul mitte harvemini kui kord nelja nädala jooksul.
Biolagunevad jäätmed
Biolagunevate jäätmete kogumiseks peab eraldi kogumismahuti olema:
1) elamumaa sihtotstarbega kinnistul, kus on viis ja enam korterit;
2) mitteelamumaa sihtotstarbega kinnistul, kus biolagunevaid jäätmeid tekib üle 80 l nädalas.
Muul juhul tuleb biolagunevad jäätmed koguda võimalusel liigiti ning kompostida nõuetele vastavalt samal kinnistul või anda üle jäätmeluba omavale isikule. Biolagunevad aia- ja haljastujäätmed saab viia jäätmejaama või tellida nende vedu piirkonna jäätmevedajalt. Jaemüügikohas, toitlustusasutuses ja toiduainetetööstuses tekkivad biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed tuleb koguda liigiti ning anda üle jäätmeluba omavale isikule.
Biolagunevate jäätmete kogumismahutisse võib panna tahkeid biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid ning biolagunevaid aia- ja haljastusjäätmeid. Biolagunevad jäätmed tuleb paigutada kogumismahutisse lahtiselt, biolagunevas jäätmekotis või paberkotis. Biolagunevate jäätmete kogumismahutisse ei tohi panna vedelaid ja kompostimiseks kõlbmatuid jäätmeid.
Biolagunevate jäätmete konteineri tellimine kinnistutele võiks toimuda korteriomanike kokkuleppel ühiselt, kuid lubatud on ka eraldi kogumismahutid. 10 ja enama korteriga kinnistutel tuleb biolagunevate jäätmete konteinerit tühjendada vähemalt üks kord nädalas, 5-9 korteriga kinnistutel võib tühjendussagedus olla ka üks kord kahe nädala jooksul.
Aia- ja haljastusjäätmete vedu aprillist kuni novembri lõpuni
1. aprillist kuni 30. novembrini saab aia- ja haljastujäätmete veo tellida oma piirkonna jäätmevedajalt. Selleks tuleb vedajale eelnevalt teada anda äraantavate aiajäätmete kogus.
Aiajäätmed veetakse ära 14 päeva jooksul arvestades tellimisele järgnevast tööpäevast. Täpse veopäeva annab jäätmevedaja täiendavalt teada. Äraantavad aiajäätmed peavad olema pakitud läbipaistvatesse, kergesti teisaldatavatesse kilekottidesse (soovitatavalt 100-150 l) ning peavad olema pealt suletud. Kotid tuleb paigutada jäätmevedajaga kokkulepitud asukohta, nt olmejäätmete konteineri vahetusse lähedusse. Aiajäätmete kotti teist liiki jäätmeid panna ei tohi, vastasel juhul jäätmevedaja kotti kaasa ei võta.
Aiajäätmete kogumiseks sobivaid läbipaistvaid kilekotte müüakse Pakendikeskuse ASi poes ning erinevates e-poodides. Neid pakub müügiks ka AS Eesti Keskkonnateenused oma kontorist Tähe 108, E-R kl 9-17 (150liitrised kotid, 10 tükki rullis, hind 2,50€ + käibemaks).
Kompostijaks vormistamine
Info ettevalmistamisel
01.01.2024 muudatused biojäätmete kogumisel
Info ettevalmistamisel
Korraldatud jäätmeveo konkursid ja lepingud
Jäätmevedajate leidmiseks on linn korraldanud avalikud konkursid.
Tartus veavad segaolmejäätmeid:
Piirkond 3: AS Eesti Keskkonnateenused;
Piirkond 2 (sh end. Tähtvere valla ala): AS Eesti Keskkonnateenused;
Piirkond 3: AS Eesti Keskkonnateenused;
Piirkond 4: AS Eesti Keskkonnateenused.
Kontaktid:
AS Eesti Keskkonnateenused: Tähe 108, tel 738 6700 ja 1919.
OÜ Ekovir: Ropka tee 27, tel 733 3660.
Tartu linna ja jäätmevedajate vahel sõlmitud lepingud
Piirkond 1: AS Eesti Keskkonnateenused
Piirkond 2: AS Eesti Keskkonnateenused
Piirkond 3: AS Eesti Keskkonnateenused
Piirkond 4: AS Eesti Keskkonnateenused
Korduma kippuvad küsimused
1. Mida teha, kui jäätmevedaja poolt saadetud lepingu projektis märgitud veosagedus või konteineri tüüp (või midagi muud) ei ole sobiv?
Sellisel juhul palume ühendust võtta Eesti Keskkonnateenused AS klienditeenindusega. Kiireim viis on esitada täpsustused läbi veebilehe (Klienditugi > Võta meiega ühendust).
Info võib saata ka e-posti aadressile [email protected]. Eesti Keskkonnateenused AS klienditeeninduse telefon on 738 6700. Kontorisse (Tähe 108) soovitame minna vaid juhul, kui teised võimalused kuidagi ei sobi.
2. Kas jäätmevedaja vahetus puudutab ka pakendite vedu?
Pakendite veoks sõlmitud lepingud jäävad endiselt kehtima. Uus vedaja pakub klientidele ka pakendite kogumise teenust, kuid millise ettevõttega sõlmivad kliendid pakendite kogumiseks lepingu, on nende endi valik. Pakendite kogumiseks eraldi mahuti paigaldamine on soovitatav, kuid see ei ole kohustuslik. Kui kinnistul ei ole pakendikonteinerit, tuleb elanikel pakendid viia avalikesse pakendikonteineritesse.
3. Biojäätmete jaoks on nõutav eraldi konteineri paigaldamine, kui kinnistul on vähemalt 5 korterit. Mis saab sellisel juhul, kui elanikud on soetanud kompostri ning kompostivad biojäätmed oma kinnistul?
Kui elanikud on soetanud kompostri ning kinnistul kompostitakse köögijäätmeid, siis on võimalik esitada linnamajanduse osakonnale avaldus biojäätmete konteineri paigaldamisest vabastuse saamiseks. Oluline on, et köögijäätmete kompostimine toimuks kinnises kompostimisnõus, kompostimisvõimalus oleks tagatud kõikidele elanikele ning kinnistul peaks olema piisavalt ruumi kompostmaterjali kasutamiseks. Avalduse vormi leiab siit .
4. Hajaasustusalal on lubatud harvem jäätmevedu (minimaalselt 1 kord 12 nädala jooksul). Kuidas kontrollida, kas klient elab hajaasustusalal või tiheasustusalal?
Kas aadress on tiheasustusalal või mitte ning mitmenda veopiirkonnas aadress asub, on võimalik kontrollida jäätmeinfo kaardilt.
5. Mulle kuuluva kinnistu on linn jäätmeveost vabastanud, kuna seal ei elata. Kas vabastus jääb kehtima, kui minu jäätmeveopiirkonnas alustab uus jäätmevedaja?
Jah, kõik jäätmeveovabastused jäävad kehtima kuni neile määratud lõpukuupäevadeni ja linn teavitab neist uut jäätmevedajat. Jäätmeveost saab vabastada juhtudel, kui kinnistul ei elata või seda ei kasutata. Vabastuse taotlemiseks palume esitada Tartu Linnavalitsuse linnamajanduse osakonnale avaldus, mille soovitava vormi leiate siit.
6. Miks on vaja vanapaberit ja biojäätmeid eraldi koguda?
Liiga palju tekib sorteerimata ehk tavaprügi, mida oleks prügilasse suunamise või põletamise asemel hoopis mõistlik taaskasutada. Näiteks on kodumajapidamiste biojäätmete osakaal praegu ca 30%, mida saaks eraldi kogudes kompostida. Eraldi kogutud vanapaber suunatakse ümbertöötlemisele, mille tulemusena saab valmistada uusi tooteid.
7. Mida tohib biojäätmete konteinerisse panna?
Biojäätmete kogumismahutisse võib panna tahkeid biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid ning biolagunevaid aia- ja haljastujäätmeid. Sorteerimisjuhend.
8. Milliste majade juures on biojäätmete konteiner kohustuslik ja kui tihti tuleb seda tühjendada?
Biojäätmete konteiner peab olema kinnistutel, kus on 5 ja enam korterit. Konteinerit tuleb kümne ja enama korteriga kinnistutel tühjendada vähemalt üks kord nädalas, viie kuni üheksa korteriga kinnistutel võib tühjendussagedus olla üks kord kahe nädala jooksul.
9. Mis juhtub, kui mõni kortermaja elanik ikkagi paneb toidujäätmed tavalise prügi sisse?
Tavaprügi viiakse minema olenemata sellest, kas seal on toidujäätmeid sees või mitte.
10. Kuidas tuleb jäätmeid biojäätmete konteinerisse panna?
Biojäätmed tuleb paigutada kogumismahutisse lahtiselt, biolagunevas jäätmekotis või paberkotis. Biojäätmete kogumismahutisse ei tohi panna vedelaid ja kompostimiseks kõlbmatuid jäätmeid.
11. Kas biojäätmete ja vanapaberi konteineri toob prügiveofirma või tuleb seda eraldi tellida?
Konteiner tuleb ise vedaja käest tellida. Esimese kolme kuu jooksul on konteineri kohaletoomine tasuta.
12. Kas vanapaberi konteinerisse võib panna ainult vanu ajalehti-ajakirju ja reklaame?
Vanapaberi konteinerisse võib panna lisaks eelnimetatutele ka vihikuid, trükiga ja puhtaid kirja- ning joonistuspabereid, ümbrikuid, kaanteta raamatuid, pappkaste ja -karpe, paberkotte ja muid puhtaid pakendeid jms.
13. Miks peab ahiküttega majadel vanapaberikonteiner olema, kui paber enamasti ahjukütteks ära kasutatakse?
Vanapaberi taaskasutusse suunamine on mõistlikum tegevus, kui selle põletamine. Tihti on postkastidesse paigutatav reklaam kriitpaberist, mis ei ole heade põlemisomadustega. Paberi taaskasutamisel tuleb toota vähem uut paberit. Üks tonn ümbertöödeldud paberit säästab 17 puud, keskmise suurusega eramaja tarvitatava aastase koguse elektrienergiat, 30 m3 vett. Samuti jäävad olemata uue paberi tootmisel tekkivad õhuheitmed.
14. Kui palju tuleb konkreetsete lisakonteinerite eest maksta?
Hinnakirjad leiab siit.
15. Miks jäätmeveohinnad linnaositi erinevad?
Seaduse järgi on Tartu jagatud neljaks jäätmeveopiirkonnaks. Igas piirkonnas korraldatakse jäätmevedaja leidmiseks eraldi riigihankeid ning seetõttu võivadki hinnad linnaositi erineda.
16. Kas konteiner tuleb rentida piirkonna jäätmevedajalt või võib selle rentida mõne teise ettevõtte käest või ise osta?
Konteineri võib rentida nii oma piirkonna kui mõne teise teenusepakkuja käest, aga ka ise osta. Ostmisel tuleb jälgida, et konteiner vastaks EVS-EN 840-1:2020 standardis toodud nõuetele. Oluline on, et konteiner sobituks jäätmeveoki mehhanismidega.