Tartu Linnavolikogu algatas 13.09.2018 otsusega nr 93 Tartu linna üldplaneeringu koostamise ja planeeringu elluviimisega kaasneva keskkonnamõju strateegilise hindamise. Üldplaneeringu koostamise eesmärk on kogu Tartu linna territooriumi ruumilise arengu põhimõtete ja suundumuste määratlemine.
Tartu linna üldplaneeringu koostamine algatatakse eelkõige endise Tähtvere valla ja Tartu linna sidumiseks ühtseks ruumiliseks tervikuks. Nii vajavad omavahelist paremat sidumist linnalised rohealad metsadega ja väärtuslike maastikega, kergliiklusteed, tehnovõrgud, elamualad, aga ka äri- ja tootmishoonete piirkonnad. Muuhulgas määratakse üldplaneeringuga väärtuslikud põllumajandusmaad ja väärtuslikud maastikud, aga näiteks ka üldnõuded linnaruumi arhitektuursele väljanägemisele. Üldplaneeringu oluliseks osaks on suurenenud omavalitsust tervikuna hõlmava liiklusskeemi analüüs ja planeerimine, edasitöötamist vajavad kliimamuutustega (sh Emajõe üleujutustega, valingvihmadest tingitud suurveega) seonduvate riskide leevendamise küsimused.
Planeering on tulevikku suunatud ruumilise arengu üsnagi detailne kava - siin kajastuvad sillad, tänavad, hooned, haljasalad, lasteaiad, spordihallid jne. Oluline on selle juures arusaam, et igale konkreetsele krundile üldplaneeringuga kokku lepitud maakasutus- ja ehitustingimused on püsivad. Näiteks, et planeeritud lasteaia asemele ei saa ehitada parklat või et keset elurajooni ei ehitata hiljem tehast.
Lisaks paljudele detailsetele teemadele võimaldab üldplaneering käsitleda linnaruumi pikemaajalisi strateegilisi suundumusi ja vaadata linna n-ö suuremalt lennukõrguselt. Üldplaneeringu ülesandeks on tasakaalustada erinevate osapoolte huvid - linnaelaniku, ettevõtja, linna kui avalike huvide ja väärtuste ning linna ruumilise arengu eest seisja ja riigi huvid.
Tartu linn ei tee planeeringut iseendale vaid elanikele, ettevõtjaile, siin õppijaile jt. Linnavalitsus on üldplaneeringu koostamise ajal avatud kõigile ideedele, ettepanekutele ja arvamustele, mis kogumina aitavad kujundada Tartust veelgi elamisväärsema linna.