Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Hollandi Kuninglik Valukoda

Hollandi Kuninglik Valukoda (Royal Eijsbouts/Koninklijke Eijsbouts Klokkengieterij) on maailma suurim ning ühtlasi juhtivaim kellatehas, kus valmistatakse pronkskelli, kariljoneid ja kellamänge, kelli kui ajanäitajaid ning kellatorne. Tehase ajalugu ulatub aastasse 1872, mil kellassepast entusiastist, Astenist pärit Bonaventura Eijsbouts, pani aluse tänasele tehasele. Enam kui 140 aasta jooksul on tehas valmistanud pronkskelli, mis on inspireerinud muusikuid kelli helisema panema miljonitele üle maailma.  Kellade kõla ilu, kvaliteedi ja vastupidavuse osas on tehas seadnud standardid, millele pole võrdset terves maailmas.

 

Hollandi tehases valmistatud kuulsaimad kariljonid ja kellad:

  • Maailma suurim, 78 kellast koosnev kariljon, Lõuna-Korea, Hyechon College Carillon, Seo-ku, Taejon;  instrumenti ehitati kaks aastat ja selle suurim kell kaalub ligi 11 tonni.

  • Euroopa suurim, 68 kellast koosnev, 47 tonni kaaluv Berliini kariljon.

  • 49 kellaga, 39 tonni kaaluv Saint Rombold Tower kariljon Mechelenis, Belgias.

  • 12,5 tonni kaaluv kell Wellingitonis, Uus-Meremaal asuva National War Memorial Carillon´i jaoks, mis on selles tehases valatud raskeim kell.

  • Notre-Dame´i katedraali 850. aastapäevaks tellitud kuus tonni kaaluv Marie nime kandev kell, mis vahetas 2013. aastal välja samanimelise vana kella, mis eemaldati katedraali tornist Prantsuse revolutsiooni ajal ja sulatati.

  • Maailma suurim helisev kell – 36,2 tonni kaaluv Gotemba kell Jaapanis (2006).

Viimati muudetud 07.12.2020