Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu tunnustab

Tartu linn peab meeles nii Tartus elutöö teinud väärikaid ja tunnustatud tartlasi, Tartule suurte saavutustega au ja kuulsust toonud linlasi kui ka kõige väiksemaid linnakodanikke, kes on Tartus alles oma esimesi elukuid veetmas. Linnavalitsus annab aumärke ja aukirju, istutab tammesid, paigaldab nimelisi pargipinke ning jagab hõbelusikaid.

Linnavolikogu ja -valitsuse info
Raekoda I k
Tel 1789
 

Nimelised pargipingid

Alates 2015. aasta kevadest on kõigil Tartu linna kodanikel, organisatsioonidel ja ettevõtetel võimalus tublidele tartlastele avaldada austust nimelise pargipingi paigaldamisega. Tartu linn annab kõigile soovijaile võimaluse nimetada Peeter Põllu pargis üks pargipink kellegi tunnustamiseks, austusavalduseks või mälestuseks. Peeter Põllu parki on võimalik paigaldada kuni 15 pargipinki. Kui esimesed 15 pinki saavad nimeliseks, siis laiendab linn nimeliste pinkide projekti muudele atraktiivsetele aladele. Esimene nimeline pink paigaldati Peeter Põllu parki 2015. aastal Tartu linna päeval, 29. juunil.

Kellele on nimelised pingid paigaldatud?

 • Lucia Rohtlaan (1919–2011) oli Peterburis sündinud tartlane, korporatsiooni Filiae Patriae vilistlane, kes 1941. aasta juunis küüditati Siberisse ning pääses tagasi alles 1998. aastal. Mälestuspink avati Tartu linna päeval, 29. juunil 2015. aastal.
 • Helmi Mäelo (1898–1978) oli Udernas sündinud tartlane, eesti kirjanik ja ühiskonnategelane, Tartu linnavolikogu liige ning emadepäeva tähistamise algataja Eestis. 1944. aastast elas ta Rootsis, kus kirjutas romaane, mälestusi ning Eesti põhjalikema naisajaloo „Eesti naine läbi aegade”. Mälestuspink avati 17. augustil 2015. aastal.
 • Elle Tarik (1938–2014) oli Tartu raamatukoguhoidja ja kultuuriloolane, linnaraamatukogu direktor aastail 1975–1983 ning Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu ja Eesti Kirjanduse Seltsi auliige. Mälestuspink avati 23. oktoobril 2015. aastal.
 • Eesti Haridustöötajate Liit on Eesti suurim õpetajate ja teiste haridusvaldkonna töötajate organisatsioon, mis on tegutsenud 25 aastat. Mälestuspink avati 21. novembril 2015. aastal.
 • Aarne Tõldsepp (1942–2013) oli keemiaõpetajate koolitaja, õpikute autor, Eesti Keemiaõpetajate Liidu asutaja ning Tartu Ülikooli professor. Mälestuspink avati 7. jaanuaril 2016. aastal.
 • Mihkel Zilmer (1948-...) on meditsiinibiokeemik, arstiteadlane, teaduse populariseerija ja Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia professor. 
  Mälestuspink avati 6. juunil 2019. Pingi kinkisid talle tema sõbrad prof Jaak Kals, hr Vambola Leping, akadeemik Eero Vasar, professor Joel Starkopf ja akadeemik Jaan Eha.

Kuidas nimelist pargipinki taotleda?

 • Nimelist pargipinki saavad taotleda kõik kodanikud, organisatsioonid ja ettevõtted.
 • Nimelise pargipingi paigaldab Tartu linnavalitsus ning pingi eest tasub taotleja linnavalitsusele pingi hinna 1200 eurot (sh kõik maksud).
 • Tartu linnavalitsus otsustab, kelle või mille auks pargipink nimetada. Taotluse vaatab läbi ja esitab linnavalitsusele kinnitamiseks komisjon, kuhu kuulub arhitektuuri- ja ehituse osakonna juhataja ja linnaarhitekt Tõnis Arjus, linnamajanduse osakonna haljastus- ja puhastusteenistuse peaspetsialist Kaimar Kütt, linnakantselei nõunik Indrek Mustimets ning avalike suhete osakonna kommunikatsioonijuht Lilian Lukka.
 • Nimelise pargipingi ja nimesildi hoolduse eest vastutab Tartu linn viie aasta jooksul, mille järel otsustatakse koos pingile nime andjaga selle edasine käekäik.
 • Pingile antav nimi peab olema kooskõlas heade tavade ja kavatsustega.
 • Nimelist pinki ei tohi kasutada reklaami või ärilistel eesmärkidel.
 • Vabas vormis avaldus nimelise pargipingi paigaldamiseks tuleb saata aadressile [email protected] või tuua see linnavalitsuse ja linnavolikogu infokeskusesse (raekoja I korrus).

  Kontakt: Indrek Mustimets, 506 3076, [email protected].

 

23.07.2016

Viimati muudetud 03.05.2021