Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

26. märtsil avatakse Aparaaditehases Ukraina residentuurikunstniku Sanna Viazenko näitus "Ja siis ma astun aeda"

TYPA Trüki- ja paberikunstikeskuse pressiteade

25. märts 2024 / Teisipäeval, 26. Märtsil kell 18.00 avame Aparaaditehase rõdugaleriis Loore residentuurikunstniku Sanna Viazinko (UA) näituse "Ja siis ma astun aeda". Näitusetööd on Sanna loonud oma LOORE kunstnike residentuuri jooksul Tartus, TYPA keskuses, kasutades meediumitena on paberikunsti, fotograafiat, botaanilist trükki, taimeinstallatsiooni ja osalusinstallatsiooni.

"Ja siis ma astun aeda" räägib üleminekust, meditatsioonist, vaikusest ja rännakust. See on mõtisklus tähenduse muutmise kogemusest materjalide kaudu – mingis alkeemilises protsessis.

"Juhtub, et mõnikord satume linnadesse, linnamaastiku vahele, mõnikord läheme metsa või mägedesse või satume kõrbesse ja kindlasti on igaüks meist vähemalt korra elus kokku puutunud aiaga, võib-olla rohkem, isegi palju rohkem, võib-olla me ei pane mõnikord isegi tähele kõiki aedu, millega kokku puutume.Kas taevas on märkide aed, mida peame tõlgendama?

Tõenäoliselt on esimene aed, millega me kokku puutume, meie kõigi jaoks sama – vaikuse ja külluse aed, mittevajalik aed, edeniaed, varjatud aed, ruum ja aeg, mida me läbime kogu oma elu. Kas me siseneme aeda või aed meisse? Aiad on olnud meiega – või oleme olnud koos aedadega – alati.

Sanna Viazinko on 1991. aastal Ukrainas Vinnõtsas sündinud kujutav kunstnik. Viazinko õppis kirjanduskriitikat Kiievi-Mohyla Akadeemia riiklikus ülikoolis ja on olnud toimetaja Kiievi Akadeemilises Petšerski Teatris.

Residentuur on osa Eesti loomeresidentuuride võrgustiku LOORE projektist, mis toimub koostöös kaheksa Eesti residentuuriasutusega. Kunstniku leidmisel tegi TYPA koostööd Artists at Riskiga ning projekti rahastab Põhjamaade mobiilsusprogramm Nordic-Baltic Mobility Programme.

Näitus on avatud 26.03.2024-05.05.2024 Aparaaditehase rõdugaleriis.

Rõdugalerii asub aadressil Kastani 42, Tartu. Leiad selle kohe restoran Aparaat kohalt.

Galerii on avamisajad K-P 12.00-18.00, külastamine tasuta.

Rohkem infot: https://typa.ee/exhibition/sanna-viazinko-ua-naitus-ja-siis-ma-astun-aeda/

Viimati muudetud 25.03.2024