Absurdimuusikal TÜT-i laval ehk äraspidise tril-la-laa trul-la-laa anatoomia
Tartu Üliõpilasteatri pressiteade
/ Laupäeval, 8. veebruaril esietendub Tartu Üliõpilasteatris (TÜT) Peeter Piiri absurdimuusikal “Dr Valuson”. Kui materjali kuulsaimat ekraniseeringut, Tšerkasski 1984. a valminud samanimelist multifilmi seeriat, võib vaadelda lastele mõeldud materjalina, siis nii Tšukovski luuletused kui ka Piiri lavastus peidavad endas sügavamaid kihistusi.
Muusikal, ja laiemalt muusikalise vaatemängu žanr, on instrument, mida võib kasutada nii või naa. See võib olla ja ongi instrument meelelahutustööstuse parimate vajaduste rahuldamiseks tarbimisühiskonna kontekstis. Kui aga kasutada seda vahendit absurditeatris eksistentsiaalsete piirisituatsioonide kompamiseks või ka kultuurilise diversioonina, siis on tulemus kindlasti midagi muud kui “ilusad inimesed ilusates riietes ilusasti laulmas ja tantsimas”.
D. Tšerkasski 1984. a valminud animafilm “Dr Valuson” oli samuti muusikaline vaatemäng. See tugines Kornei Tšukovski luuletustel, mida eesti lugeja võib leida Niidu ja Krossi tõlkes raamatust “Imepuu”. Multifilm oli algselt mõeldud vaatamiseks eeskätt lastele, mida aga ei saa kindlasti öelda Tšukovski algtekstide kohta. Nii luuletustes kui ikkagi ka filmis on tuntav teatav alltekst, mis puudutab täiskasvanud vaatajat ja just absurdi võtmes.
Lavastaja Peeter Piiri: “Tartu Üliõpilasteater on pakkunud oma repertuaaris algusest peale nii absurdi kui ka absurdimuusikali. Tahtsime lavale tuua antud materjali, et ta valgustuks just täiskasvanud vaatajale lahti nii, et tuleks nähtavale nende tekstide sügavamad ja hämaramad kihid. Lavastuses kasutame animafilmist pärit muusikat ja mingil määral ka süžeed, asetades selle aga hoopis teise ajalis-ruumilisse konteksti. Muusikalise vaatemängu ülepaisutatud, üle-emotsioneeritud vorm harmoneerub luuletustesse algselt sisse kirjutatud antagonistlikkuse ja groteskiga. Me toetame varjuteatri ja pantomiimi vahenditega formalistlikku vaatemängu, kus, nii nagu eluski, vaheldub hüsteeriline lõbusus täiesti põhjendamatult eksistentsiaalse ängistusega. Lühidalt – tahame laval teha midagi nii totrat ja lolli, et sellel on elu maitse juures.”
Teksti autor: Kornei Tšukovski
Tõlkijad: Ellen Niit, Jaan Kross
Multifilmi “Doktor Valuson” autor: Davõd Tšerkasski
Helilooja: Georgi Firtitš
Lavastaja: Peeter Piiri
Lavastaja assistent: Anel Neumann
Laulude viisistaja, hääleseadja: Annabel Berg
Orkestri arranžeerija: Jörgen Sinka
Valguskujundaja: Enor Niinemägi
Kunstnik: Kudrun Vungi
Lavaseadja: Paula Lepparu
Produtsent: Kelly Kittus
Laval: Mart Alaru, Jörgen Sinka, Anel Neumann, Eliise Renser, Toomas Krips, Katrin Kalma, Oskar Piik (bänd, rütmipillid ja elektrikitarr), Rudo Verner Vallner (bänd, klaver), Jevgeni Varzinov, Xenia Kvitko
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tartu Ülikool, Tartu Üliõpilasmaja, Euroopa Solidaarsuskorpus
Etendused toimuvad 8. veebruaril, 29. märtsil, 4. ning 5. aprillil kell 19.00 Tartu Üliõpilasmajas.
Viimati muudetud 10.02.2025