Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Alanud on kukkumisennetuse treeningutele registreerimine

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Eakad näitavad ühistreeningul jõunumbreid Foto: Riin Saaremõts

8. august 2023 / Koostöös Tartu linnaga algavad Dorpat Tervises 21. augustist taas eakatele mõeldud kukkumisennetuse programmi treeningud.

Kukkumisennetuse programm on suunatud 60-aastastele ja vanematele inimestele, kel on liigeshaiguse, tasakaaluhäire või sarkopeenia tõttu kõrgenenud kukkumisrisk ning osteoporoosiga inimestele, kel on kõrge risk lihtsa kukkumise tagajärjel luumurru tekkimisele. Programmi eesmärk on vähendada eakate kukkumisriski kehalist võimekust tõstes. Programm aitab kaasa eakate teadlikkuse tõstmisele kehalise aktiivsuse vajalikkusest kehalisele võimekusele ja iseseisvalt hakkamasaamisele.

Eelnevatel aastatel kukkumisennetuse programmi läbinud eakate hindamise andmetel paranesid ühel jalal seismise testi tulemused keskmiselt 34% ja Timed Up&Go testi tulemused keskmiselt 17%. Samuti kinnitasid kõik programmis osalejad treeningute positiivset mõju enesetundele ja füüsilisele aktiivsusele.

Programm kestab 18 nädalat ning kokku toimub 54 grupikohtumist. Treeningud toimuvad 3 korda nädalas 18 järjestikusel nädalal (riigipühadel treeningud ei toimu). Grupiliikmed osalevad terapeutilisi harjutusi sisaldavas võimlemisprogrammis ja kõiki treeninguid viivad läbi füsioterapeudid. Programmi raames toimub grupiliikmete eelhindamine ja tulemuslikkuse hindamine.

2023. aasta sügisel moodustatakse kokku 8 gruppi ja ühte gruppi kaasatakse maksimaalselt 12 inimest. Treeningutele oodatakse tartlasi, kelle programmis osalemisest võib olla abi kukkumisriski vähendamiseks ning iseseisva toimetuleku parandamiseks. Gruppi saab registreeruda iseseisvalt ja ilma saatekirjata.

Registreerumine toimub telefonil 510 9944 ja 7337 196 või e-kirja teel aadressil [email protected]. Märksõnaks registreerumisel on "Eakate rühmatund". Programmist ei saa osa võtta need, kes 2022. aastal programmi juba läbisid. Esmajärjekorras registreeritakse need, kes ei ole varem programmis osalenud. Vabade kohtade olemasolul ootejärjekorra alusel registreeritakse seejärel need, kellel on programmis osalemisest möödas rohkem aega.

Registreerumine sügisestesse gruppidesse on avatud kuni kohtade täitumiseni, samuti on inimesel võimalik jääda ootejärjekorda ning temaga võetakse jooksvalt ühendust, kui grupis vabaneb koht. Treeningud algavad 21. augustist ja on tasuta.

Esmapäeval, 21. augustil 2023 alustavad grupid I-IV järgnevatel aegadel:

I grupp  E, K ja R 08:15                       III grupp E, K ja R 12:00    

II grupp E, K ja R 10:00                       IV grupp E, K ja R 14:00

Teisipäeval, 22 augustil 2023 alustavad grupid V-VIII järgnevatel aegadel:

V grupp  T, N ja L 08:15                      VII grupp  T, N ja L 12:00

VI grupp T, N ja L 10:00                      VIII grupp T, N ja L 14:00

Treeningud toimuvad aadressil Soola 2 (Dorpat Tervises, sissepääs Kalevi tänava poolt trepist või hoovi poolt liftiga). Patsientidel, kellel on vormistatud raske või sügav liikumispuue või sügav nägemispuue, on õigus taotleda sotsiaaltranspordi teenust, mille vormistamiseks palume pöörduda sotsiaal- ja tervishoiuosakonna elukohajärgsesse piirkonnakeskusesse. Täpsem info Tartu linna koduleheküljel https://www.tartu.ee/et/sotsiaaltransporditeenus-taisealistele.

Treeningule võib tulla vaid täiesti tervena, et vältida nakkushaiguste levikut. Treeningute ajakavad on planeeritud nii, et grupid omavahel kokku ei puutu.

Hendrik Kuusk

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel: 736 1123
Mob: 5393 3648

Viimati muudetud 08.08.2023