Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Eesti Rahva Muuseumi eestvedamisel sai digiteeritud 26 437 eset

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

ERM

24. juuli 2023 / Juunikuus lõppes Eesti muuseumide teine esemepärandi digiteerimisprojekt. Projekti vedas eest Eesti Rahva Muuseum ning veebi kaudu said kasutajatele kättesaadavaks 26 437 eset üle terve Eestimaa. ERMi enda Eesti päritolu esemekogust on digiteeritud nüüd 91% ehk veel vaid ligikaudu 12 000 eseme uurimiseks tuleb muuseumisse kohale sõita – ülejäänutega saab huviline tutvuda oma kodus arvuti tagant lahkumata.

ERMi-poolne projektijuht Aune Anton sõnab, et kogu protsess sujus väga hästi. „Kõik digiteerimisprojektis osalenud muuseumid olid väga huvitatud kogude üles pildistamisest ja rahvale kättesaadavaks tegemisest. On hea meel, et saime aidata mitmeid väikeseid muuseume, kellel endal fotograafi tööl ei olegi ning kelle kogud peaksid digiteerimiseks häid aegu ootama.“ 

Tallinna Linnamuuseumi peavarahoidja Maris Rosenthal kiidab samuti koostööd fotograafidega: „Fotograafide nelik töötas sujuvalt ja paindlikult. Koostöö meie maja töötajatega oli niivõrd hea, et digiteerimisprojekti tunnustati linnamuuseumi siseselt ka aasta meeskonna tiitliga.“ Tallinna Linnamuuseumis digiteeriti projekti raames 3500 museaali, muuhulgas said kättesaadavaks kõik muuseumi väärismetallist esemed.

Juunikuus lõppenud digiteerimisprojekt oli järjekorras teine. Esimese projektiga digiteeriti ERMi kogudest 13 859 eset. Neile lisandus teise projektiga 6621 eset. Mõlemat projekti rahastas Euroopa Regionaalarengu Fond, seejuures teise projekti toetussumma oli 499 248 eurot. Töid teostas OÜ Ratus koos osaühinguga Sven T.

Kõik digiteeritud 26 437 eset on koos fotode ja kirjeldustega nähtaval Eesti muuseumide infosüsteemis MuIS: www.muis.ee. Muuseumid ise on oma kogudest välja valinud ka huvitavamaid esemed ehk pärandipärlid, nendega on võimalik tutvuda ERMi kodulehel (https://www.erm.ee/et/p2randip2rlid). Näiteks Saaremaa muuseumi pärliks on muuseumi mööblikogu vanimad museaalid – 18. sajandi algusest pärinevad raetoolid (https://www.muis.ee/museaalview/296553).

Seekordses projektis said digiteeritud paljud nõud ja muud tarbeesemed, tekstiilid, mööbel, numismaatika. Teiste hulgas said suures osas üles pildistatud ja kirjeldatud Tartumaa muuseumi esemed, mis anti pärast muuseumi likvideerimist 2012. aastal üle ERMile. Näiteks said digiteeritud Rannust pärit vankriratta toorikud, mis päris vankri alla ei jõudnudki, sest sõiduvanker jäi valmis tegemata. Vankrirattaid saab näha siin: https://www.muis.ee/museaalview/178769

Projektis osalesid Eesti Rahva Muuseum, Harjumaa Muuseum, Tartu Ülikooli Muuseum, Tartu Linnamuuseum, SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, Rannarootsi Muuseum, Tallinna Linnamuuseum, Tallinna Kirjanduskeskus, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Pärnu Muuseum, SA Virumaa muuseumid, Eesti Meremuuseum, Eesti Kunstiakadeemia Muuseum, Mahtra Talurahvamuuseum, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus, Rannarahva Muuseum, Saaremaa Muuseum, Viljandi Muuseum ja Võrumaa Muuseum.

Viimati muudetud 24.07.2023