Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Eesti Rahva Muuseumis meenutatakse 75 aasta tagust märtsiküüditamist

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

22. märts 2024 / 23. märtsil kell 14 toimub ERMis raamatu „Sunnitud sünnimaa. Siberi laste lood“ esitlus. ERMi püsinäitusel „Kohtumised“ on lisaks valminud väljapanek, mis koondab nii küüditamise käigus kaasa võetud kui ka asumisel muretsetud ja kodumaalt Eestist Siberisse saadetud esemeid. 30. märtsil toimub väljapanekut tutvustav tuur.

Tänavu mälestame valusa minevikusündmuse – märtsiküüditamise 75. aastapäeva. 23. märtsil kell 14 esitletakse ERMi Hurda saalis raamatut, mille on koostanud ja välja andnud Siberis sündinud laste MTÜ, mis asutati kaks aastat tagasi. Oma lapsepõlvest kirjutavad 84 inimest.

Raamatu üks autoritest, ERMi hariduskeskuse metoodik Virve Tuubel tutvustab raamatu väljaandmise eesmärki: „Meenutused lapsepõlvest kaugel maal, võõras kultuurikeskkonnas ja keerulistes oludes on oluline osa repressioonimälust. Iga lugu on kordumatu, iga mälestus oluline.“

Lood on illustreeritud rohkete fotodega ja paigutatud raamatusse kirjutaja sünnikoha järgi. Iga suurema piirkonna, enamasti oblasti juures on kaart, mis annab ülevaate piirkonna loodustingimustest, aga ka tohututest vahemaadest. Kaartide autor, samuti üks mälestuste kirjutajaid Rein Kask on võtnud sünnimaa mõõtmed kokku nii: „Lugude autorite pered küüditati üle Venemaa kaheteistkümnesse oblastisse ligi 10 miljoni ruutkilomeetri suurusele territooriumile. Eesti pealinnale lähim oli 1500 km kaugusel asuv Kirov ja kaugeim, 6000 km tagune Magadan.“

Raamatut „Sunnitud sünnimaa. Siberi laste lood” saab soetada esitluse ajal.

Lisaks on Eesti Rahva Muuseumi püsinäitusele „Kohtumised“ pandud aastaks välja lugude autoritelt saadud esemed, mis on küüditamisel kaasa võetud, seal valminud või kodumaalt Eestist Siberisse saadetud. Esemetega kaasnevad lood jutustavad, kui kasulik oli kaasa võtta nuga, õmblusmasin või saag ja kirves, kuidas võõrsil hakkama saada ja hoida kontakti kodumaaga.

Väljapaneku tutvustamiseks viib teemat uurinud ERMi kogukonnasuhete koordinaator Terje Anepaio 30. märtsil kell 15.30 läbi näitusetuuri. Samal päeval kell 17 ERMi teatrisaalis etenduv „Puhja ajaloo tuultes“ on samuti pühendatud küüditamise 75. aastapäevale.

Viimati muudetud 22.03.2024