Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Eesti Rahva Muuseumis toimub rahvusvaheline konverents „Sürrealism 100“

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

Vaade näituselt „Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood…" Foto: Anu Ansu

3. mai 2024 / 14. mail korraldatakse ERMis Tartu 2024 näituse „Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood…“ raames rahvusvaheline konverents, mis toob lavale luuletajad, kunstnikud, kuraatorid, muusikud, muuseumitöötjad ja teadlased nii Eestist, Belgiast, Rootsist kui Tšehhist.

Tänavu möödub 100 aastat sürrealistliku kirjandus- ja kunstivoolu sünnist. Konverentsi ettekanded puudutavad sürrealismi avaldumist nii luules, kunstis kui teaduses. Kokku saavad sõna ja pilt, luule ja aju, kulisside taga muusikud, heliloojad ja sõpruskonnad; kunstnikud Ülo Sooster, Ilmar Malin, Toyen ja Jindřich Štyrský; sürrealismi areng ja avaldumine Eesti kunstnike loomingus erinevatel ajastutel. Ettekannetega esinevad Jaan Malin, Liisa Kaljula, Kadri Mägi ja Mari Laaniste Eestist, Philip Meersman Belgiast, Anna Pravdová Praha Rahvusgaleriist ja Johannes Bergmark Rootsist.

„Konverentsil käsitletavad teemad laiendavad ja süvendavad meie arusaamist sürrealismist kui kultuuriliikumisest, mida on keeruline üheselt defineerida, nagu näitab ka senine kogemus ERMis avatud näitusega,“ ütles Joanna Hoffmann, Tartu Kunstimuuseumi direktor ja näituse kuraator ning lisas: „Võib täiesti juhtuda, et osalejad näevad pärast konverentsi sürrealistlikku kunsti täiesti uue pilguga, mis märkab senisest rohkem ja leiab uusi tähendusi.“

Ettekanded on eesti ja inglise keeles. Kõiki ettekandeid saab kõrvaklappidega kuulata mõlemas keeles sünkroontõlkes.

ERMi näitus „Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood …“ on tehtud koostöös Praha Rahvusgaleriiga, sest Praha oli 20. sajandil Pariisi kõrval sürrealismi olulisim keskus Euroopas. Eestis tegeleti sürrealismiga kaootilisemalt. Paljud kunstnikud, näiteks Eduard Wiiralt ja Karin Luts, viljelesid küll sürrealistlike sugemetega kunsti, kuid ei pühendunud ainult sellele. Eesti kõige järjepidevamateks sürrealistideks kunstis võib pidada Ülo Soosterit ja Ilmar Malinit. Näitus üllatab aga mitmete pärlitega eesti kunstnikelt, kelle looming on meile tuttav üldjuhul teistsuguse esitusviisi poolest.

Konverentsi programm ja registreerimine: https://www.erm.ee/et/surrealism100-konverents

Näitus „Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood…“ kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.

Viimati muudetud 03.05.2024