Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Ekraani Keskus aitas nelja kuu jooksul vähemalt 5000 Ukraina peret

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Fotol hetk, kui üks tänulik külastaja vabatahtlikele torti tõi (vasakul Ekraani keskuse pühendunud vahetusevanem Rain Kalda) Foto: Ekraani keskus

30. juuni 2022 / Tartu Linnavalitsus korraldab täna, 30. juunil tänuürituse Ekraani keskuse vabatahtlikele, kes aitasid ligi nelja kuu jooksul vähemalt 5000 Ukraina perel alustada elu Tartus ja Eestis.

"Ekraani keskus on suurepärane näide vabatahtlike, erasektori ja linnavalitsuse koostööst tõsise kriisi lahendamisel. Liigutav oli näha operatiivsust ja organiseeritust, millega vabatahtlikud pärast sõja puhkemist tegelema asusid. Mitme tegusa kuu jooksul pakutud abi on olnud hindamatu. Suur tänu kõigile, kes on siiani panustanud, ja neile, kes jätkavad keskuses vabatahtlikku tööd suve lõpuni,” lausus abilinnapea Mihkel Lees.

Keskmiselt külastas Ekraani Keskust 150 täiskasvanut päevas. Juuni alguses läbi viidud külastajateuuringust selgus, et Eestisse saabunute aeg jaguneb vastajate vahel üsna võrdselt märtsi, aprilli ja mai vahel. Kolmandik vastanutest on leidnud töö, enamik on töötuna arvel. Keskusest käib läbi sõjapõgenikke ka Elvast, Otepäält, Kambjast, Tabiverest. Valdav osa külastajatest üürivad korterit ise, umbes neljandik elab hotellis või riigimajutuses ja mõned pered on majutuse leidnud sõprade juures. Vastajate peredes kasvab valdavalt üks kuni kaks last, veerand vastajatest on ilma lasteta ning vähestes peredes on üle kolme lapse.

Keskuse senise juhi Age Rosenbergi sõnul on imeline, kui palju eestlasi soovib põgenikke aidata. „Me oleme olnud avatud alates märtsist ning selle aja jooksul on Ukraina inimesi
vabatahtlikuna aidanud mitusada inimest, abis käis ka mitu sõja eest põgenenud ukrainlast,” ütles Rosenberg.

Mitme kuu jooksul pakuti keskusele väga erinevat abi - koolilapsed saatsid hea-paremaga täidetud koolikotte; suguvõsa lõi ühise fondi, et osta koristustarbeid; kaugemal elavad eestlased saatsid pakke nii kulleriga kui ka pakiautomaati ning organisatsioonid korraldasid heategevuslaatu ja kogumiskampaaniaid.

„Meie vabatahtlikud võtsid tööd suure pühendumusega, sest võib ju arvata, et kui raske saab olla annetuste välja jagamine, kuid see hõlmab ka annetuste sorteerimist, voodipesu
mõõtmist, koristamist, dokumentide kontrollimist, siltide riputamist. Oli ka naljakaid hetki, näiteks aitas neli vabatahtlikku ukrainlannal pikalt välja mõelda, kuidas lapsekäru kokku käib – lõpuks see õnnestus ja teenis ära aplausi,” lisas Rosenberg.

Annetajate seas oli palju ettevõtteid ja organisatsioone, kes toetasid ka vabatahtlike tööd, varustades neid toiduga ja pakkudes võimalusi vabas vormis kokku saada. Ekraani keskus tänab Kolme Tilli restorani, Lodjakoda, Estiko Gruppi, toitlustusettevõtet Ylicool, kohvikut Spargel, Ülikooli kohvikut, kohvikut Saialill, ettevõtet Kommipomm, Elektriteatrit, Kaanoni Koopiakeskust ja trüki- ja paberikunstikeskust TYPA. Lisaks toetasid seljatagust Punane Rist, Päästeamet, Sotsiaalkindlustusamet, Politsei- ja Piirivalveamet ja Pagulasabi.

Alates maikuust on uute kriisiabi vajavate põgenike arv Tartus oluliselt pidurdunud, mistõttu on Ekraani keskus avatud alates 1. juulist väiksemas mahus uue eestvedajaga, kes korraldab suve lõpuni jätkuabi. Ekraani Keskuse infot saab e-postiaadressilt [email protected] ja telefonil 5889 9077.

Viimati muudetud 30.06.2022