Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-5°
-5°

ERMis etenduv teatritükk näitab KGB inimlikumat poolt

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

Keegi KGB-st. Foto lavastusest. Foto: Ilja Smirnov

7. oktoober 2021 / Vaba Lava ja Eesti Rahva muuseumi koostööna valminud "Keegi KGB-st" uurib KGB inimlikumat poolt. Etendust saab vaadata Eesti Rahva Muuseumi teatrisaalis 10., 19. ja 20. oktoobril.

1980ndatel aastatel, kui Eesti, Läti ja Leedu said iseseisvaks, sattus Baltimaade KGB väga paradoksaalsesse olukorda. Kunagi varem polnud ükski Nõukogude Liidu võimas ja tugev organisatsioon vaid mõne päeva jooksul hingusele läinud. KGB kadus, aga seal töötanud inimesed jäid. Nad olid pikka aega teeninud Nõukogude Liitu ning saavutanud seal erilise positsiooni. Ja ühtäkki leidsid nad end hoopis teisest maailmast.

Baltimaade KGB-laste saatus kujunes erinevaks. Mõni pühkis siinse tolmu jalgelt, mõni asus uue riigi eriteenistustega koostööd tegema, mõni tappis end ära. Need, kes jäid ellu, on nüüd juba üsna eakad inimesed.  Mõni neist varjab oma minevikku ja mõni, vastupidi, uhkustab sellega. Pole mingit seaduspära…

Lavastaja Dmitri Jegorovi sõnul on aeg praegu piisavalt karm, et mitte mängida publiku negatiivsetel emotsioonidel. Seetõttu juhtuski nii, et "Keegi KGB-st2" lugudes on ka üsna palju naljakat ja eneseiroonilist.

Laval on neli näitlejat: Ivo Uukkivi, Helgur Rosenthal, Martin Kõiv ning Henrik Kalmet, kes kehastavad rolle endistest KGBlastest kuni neid jahtivate dramaturgideni. Kogu etenduse muudab eriliseks veel mitmete väga keeruliste tehniliste lahenduste kasutamine.

Hendrik Kalmeti sõnul peitub lavastuses mitu väljakutset. Esiteks: kuidas rääkida avalikult millestki väga salajasest, mida keegi pole ikka veel valmis paljastama. Teiseks: kuidas teha väga valusal ja tõsisel teemal huumorit, kedagi haavamata ning asja enda kurjust pisendamata. Ja lõpuks, kuidas anda seda kõike laval edasi veenvalt ning sujuvalt kui samal ajal tuleb mässata iseenda filmimise ning liveülekandega oma telefonist lavaekraanidele.

Lavastaja Dmitri Jegorov (RUS), kunstnik Konstantin Solovjev, videokunstnik Natalja Naumova, helikunstnik Marten Kuningas, valguskunstnik Meelis Lusmägi.

Etenduse piletid saadaval Piletilevis.

Lisainfo:

Märt Meos
Vaba Lava teatrijuht
Telefon 5668 5880

Viimati muudetud 07.10.2021