Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Festival Ümberlülitus algab Kristina Normani uue lavastuse esietendusega Tartu Elektriteatris

Festivali Ümberlülitus pressiteade

3. mai 2023 / Tartus toimuv kaasaegsete etenduskunstide festival Ümberlülitus toimub sel aastal 3.-6. maini. Programmist leiab nii eesti kui ka välismaa kunstnike lavastusi, raamatupoe, kunstnikuvestluseid, esietenduse ning palju muud põnevat. Aastal 2023 oli Ümberlülitus Tartu Kultuurikandja auhinna nominent "aasta uustulnuka" kategoorias.

Festivali avab Kristina Normani lavastuse "Orchidelirium Expanded" esietendus Tartu Elektriteatris. Lavastus põhineb Normani ja Eko Supriyanto filmidel, mis valmisid näitusele „Orhideliirium. Isu külluse järele" Veneetsia kunstibiennaalil 2022. aastal. Normani ja Eko Supriyanto loominguline dialoog sai tõuke Eesti ja Indoneesia põimitud koloniaalajaloost. Filmide inspiratsiooniks oli Eesti päritolu botaanilise kunstniku ja orhideede koguja Emile Rosalie Saali eluloo ja loomingu taasavastamine. Aastatel 1899–1920 elas Emilie koos oma kirjanikust ja koloniaalametnikust abikaasa Andres Saaliga Indoneesias Jaava saarel, mis oli toona Hollandi asumaa, ning valmistas hulgaliselt botaanilisi joonistusi troopilisest taimestikust. Lavastus uurib, mis jääb peidetuks idealiseeritud ja eksootilisena esitletud taimede piltide varju.

Järgmistel päevadel saab näha Karolin Poska värskelt Kanuti Gildi SAALis esietendunud lavastust "Lucky Charm" ning käesoleval aastal tantsuauhinnale nomineeritud Johhan Rosenbergi lavastust “traps” Tartu Uues Teatris. 5. mail esineb Tartu Uues Teatris Viinis tegutsev ühe-naise-punkbänd Stina Force, kes on varem tuuritanud muusika-, tantsu- ja teatrifestivalidel mitmel pool nii Euroopas kui ka USAs. 

6. mail toimub kogu päeva vältel HAKI galeriis eksperimentaalse raamatupoe Kausaal üritus, mille raames annab eksklusiivse etenduse Amsterdamis tegutsev etenduskunstnik ja kirjanik Clara Amaral. Samuti viib Eline Selgis Kausaali raames läbi töötoa kehadele luule kirjutamisest. Kogu päeva vältel saab osa võtta ka Üüve-Lydia Toompere ja Siim Tõniste kestuslavastusest "Kas sa etendad iseennast?", mis esietendus möödunud aastal Tallinna Kunstihoones ning jõuab sel korral publiku ette Armastuse saalis. Viimasena etendub Tartu Uues Teatris Nele Tiidelepa lavastus “Lause lõppu jõudes oleme unustanud kust see algas”, mille keskmes on armastus, poeesia, nostalgia ning uussiirus.

Festivali lisaprogrammi kuuluvad kunstnikuvestlused, mida viivad läbi Tartu Ülikooli teatriteaduse üliõpilased. Reedel, 5. mail leiab aset vestlusring teemal "Kaasaegsed etenduskunstid Tartus: mis, kus ja kellele". Festival lõppeb peoga, kus astub üles maailma kõige post'im post-rock-folk-punk-indie-metal ansambel ants1 ning muusikat mängib DJ Maarja Kalmre.

Korraldustiim: Maarja Kalmre, Eneli Järs, Kaie Küünal, Heneliis Notton, Siim Tõniste, Priit Raud
Tehniline tiim: Henry Kasch, Kristiina Tang, Kärt Karro, Heikki Mändmets
Toetajad: Tartu Linnavalitsuse Kultuuriosakond, Eesti Rahvakultuurikeskus, Valmiermuiža 

Piletid müügil Fientas.
Lisainfo: www.saal.ee 

Kontakt: Eneli Järs
+372 5069655 / [email protected]

Viimati muudetud 03.05.2023