Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Galerii Pallases avatakse Are Tralla isikunäitus "Keha mäletab"

Galerii Pallas pressiteade

Are Tralla “Suusataja”, 2023

12. veebruar 2024 / Neljapäeval, 15. veebruaril kell 17.30 avatakse galeriis Pallas Are Tralla fotonäitus ‘’Keha mäletab’’. Väljapaneku eesmärk on lahti muukida mehe olemust ning olla abiks tema muutuva koha leidmiseks tänapäeva ühiskonnas. Kunstnik esitab küsimusi, mis väärikust säilitades juhivad tähelepanu meeste hirmule marginaliseerumise ees ning sellega kaasnevale väärkuvandile.

Näitusel eksponeeritakse muuhulgas 30 aastat tagasi valminud aktifotosid, millel tegeletakse keha, vaimu, poliitika, armastuse ja absurdi vastandamisega läbi projektsiooni ning lavastuse. Pildid uurivad nõukogude ajast pärinevat mõju, tänapäevast narrust ning vaimset surutist läbi MEHE vaatenurga.

Lähiajaloo keerdtrepp, kus üheksakümnendatel valitsenud viha Nõukogude Liidu vastu asendus üsna pea nostalgiaga, on meid toonud tagasi kohta, kus sõjad ja poliitiline olukord avab vanad haavad. Eesti naaberriigis valitseb kogu maailma survestav autokraatia ja kehtib ühe mehe seadus. Levib kõlav populism, avalik teadmatuse süvendamine - hirm, brutaalsus, mõnitamine, autokraatlik manipulatsioon ja enesehävitusliku instinkti toitmine. 

Näituse idee sai alguse sahtlisse seisma jäänud teostest, loodud analoogajastul ajavahemikus 1992-1993, keset totaalseid poliitilisi ja kultuurilisi muutuseid. Edasine elu käekäik ja autori pöördumine digitaalmaailma poole jätsid teosed seisma ja uut elu ootama. Ekspositsiooni esimeses pooles leidub noore autori protesti ja absurdiga manipuleerimist melanhoolsete nootide saatel. Teda mõjutasid nõukaaeg, melanhoolia, elektropunk. Teine pool näitusest on inspireeritud postcovidist tagasi jõudmisest ning uuest isikukultusest pakatavast sõjast inspireeritud sotsiaalmelanhooliast, depressioonist ja hirmu ajastust. 

Kunstnik soovib anda kehadele võimaluse rääkida poliitikast, depressioonist ja armastusest ning suunata ühiskonna tähelepanu postsotsialistlike meeste vaimu kujunemisele, vaimsele tervisele ja käitumisele. 

Are Tralla (s 1968) on Tartus tegutsev fotokunstnik, meediagraafik ja õppejõud. Ta on lõpetanud Tartu Kunstikooli ja Tampere Ülikooli meedia ja kunsti osakonna 2002(BA). Alates 1995. aastast töötas ta Tartu Kunstikoolis ning Kõrgemas Kunstikoolis Pallas arvutigraafika (hilisem meediadisain) osakonna juhataja ning õppejõuna meedia ja fotograafia osakondades, hiljem Playtech Estonias graafilise disainerina. Viimased 8 aastat tegutseb Tralla vabakutselise fotokunstniku, õppejõu ning kinnisvaramaaklerina 5 Pluss Kinnisvarabüroos. Kunstnik on pälvinud järgmised autasud: 2013 One Eyeland Gold, Photograper of the year - editorial (Amateur), 2021 Pallase kuldmärk.

“Keha Mäletab” on Tralla kuues isikunäitus.

Näitus vajab vanemlikku selgitust.

Viimati muudetud 12.02.2024