Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Garage48 Arts & Hardware 2019 võitja ehitab päikesepaneelidel töötava kalmuküünalde müügiautomaadi

Garage48 pressiteade

11. veebruar / 8.-10. veebruaril Tartus Physicumis toimunud häkaton Garage48 Arts & Hardware 2019 jõudis pühapäeval kulminatsioonini.

22-st algsest esitletud ideest jäi sõelale 11 enim toetajaid kogunut ja 48 tunni jooksul ehitati reaalselt töötavad prototüübid. Eesti Kunstiakadeemia, Tartu Ülikooli ja Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste toel toimunud üritus toimus juba kuuendat korda.

Ideed, mille kallal tööle asuti, ulatusid küünalde müügiautomaadist ja lastele turvalist küberkäitumist õpetavast installatsioonist kuni omanikku identifitseeriva joogitopsi ja Tartu linna unenäolise tutvustuseni. Erinevate erialade mentorite ja korraldustiimi abil ning hulgaliselt materjale ja seadmeid kasutades Physicumi, Eccomi, SPARK Makerlabi, Degritteri ja MassPortali toel, ehitati 48h jooksul töötavad prototüübid, mida esitleti pühapäeva õhtul. 

Sel korral loovusele ja loomingulisusele rõhu pannud häkaton ei jätnud külmaks ka insenere. Indrek Rebane, kaaskorraldaja ja tehniliste mentorite juht nentis: “Rõõm on näha insenere hindamas eluolu laiemalt - ei piisa vaid tööle rakendumisest ning oma tööriistade juurde jäämisest. Tänapäeval on oluline ka tehtava mõte, kasutus ja välimus. Julgen väita, et suurim mõnu osavõtnud inseneridele ongi seisnenud uute vaatevinklite lisandumises.”

Garage48 Arts & Hardware 2019 võitis meeskond Vendo, kelle eesmärgiks oli luua toimiv prototüüp kalmuküünalde müügiautomaadist. Eriliseks tegi selle projekti fakt, et kasutusel oleksid päikesepaneelid, mis lubaksid automaati liigutada vastavalt vajadusele ja hooajale. Ants-Hindrek Tiido ja Lauri Mei sõnul oli terve nädalavahetuse keerulisim osa müügiautomaadi lavale transportimine, kuna masina ehitamiseks oli nende sõnul vaja peamiselt palju liimi ja kahepoolset teipi. Loomulikult on noortel plaanis tulevikus siiski korralikum automaat kokku panna ja selleks paneb oma õla alla ka peaauhinna üle andnud Farnell element14.

Teise koha vääriliseks hinnatud Kids vs Internet on häkatoni pikaaegse partneri Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused koostöös üritusele saabunud Küberväejuhatuse ajateenijate ideest loodud installatsioon, mis õpetaks keskastme õpilastele turvalist käitumist internetis. Teadlikkuse tõstmiseks ja näitlikeks õppevahenditeks ehitati mitmed küberruumis esile kerkivad interaktiivsed olukorrad. Tulevikus loodetakse projektist arendada programm, mida saaksid õppematerjalina kasutada Eesti koolid.

Waste Wizard, kolmanda koha saavutanud projekt, tegeles aga taaskasutust propageeriva ideega. Nimelt ehitati prototüüp süsteemist, mis sorteeriks prügi ära juba inimese kodus. Kasutusel oli tehisintellekt, mis suutis tuvastada prügi tüübi ja selle siis vastavasse konteinerisse paigutada. 

Kunstnikud said toimunud üritusel samuti palju uusi kogemusi ja emotsioone. Tartu linnakirjaniku Vahur Afanasjevi meeskond Dream Your Tartu pani 48 tunni jooksul kirja üle 20 lühijutu, legendi ja luuletuse, kirjeldades erinevaid paiku Tartu linnas. Juttude juurde loodi interaktiivne installatsioon. Meeskonna sõnul oli häkaton väljakutseks ka kirjanikele ja filoloogidele: “Meil on eestikeelne projekt ingliskeelsel üritusel, lisaks veel suhtlemine läti keeles.” Küll aga jõudsid loovinimesed arusaamale, et erinevad distsipliinid on tegelikult palju sarnasemad, kui pealtnäha arvata võiks: “Ilma loomingulise lähenemiseta pole võimalik tegeleda ei tarkvaraarenduse ega füüsikaga.”

Arts & Hardware häkaton sai küll selleks korraks läbi, aga see ei tähenda, et Garage48 loorberitele puhkama jääks - järgmine häkkimist ja loovaid lahendusi tuubil nädalavahetus ootab ees juba 19-21. veebruaril Riias, kus toimub Future of Mobility.


Lisainfo:

Kadri Kõivik
Garage48 Arts & Hardware peakorraldaja, kadri@garage48.org, +37256698471

Viimati muudetud 13.02.2019