Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-10°

Garage48 riistvara häkatoni võitja võitleb ühekordse plastiku vastu

Garage48 pressiteade

Refill meeskond Foto: SiimTiirik

11. veebruar / Nädalavahetusel toimus Tartu Ülikoolis juba 10. Garage48 riistvara häkatonide seeria, Hardware & Arts, kus seekord arendati ideid kunstide, robootika ja pehme robootika vallas.

13 tiimi seast, kes ühiskonnas aktuaalsetele probleemidele leevendust otsisid, võitis ühekordse plastiku kasutamise vastu võitlev  kodukeemia müügiautomaat Refill.

Nagu nimigi ütleb, siis on Refill müügiautomaat, mis võimaldab taaskasutada kodukeemia-konteinereid. Šampoonid-nõudepesuvedelikud jmt saab sellest masinast osta juba varem kasutuses olnud pudelisse. “Refill oli idee ja analüüsi faasis juba enne Garage48 üritusel osalemist ning eelnev tagasiside erinevatelt osapooltelt andis kindluse lahenduse vajalikkuse osas. Meeskonna häkatonil tehtud võimsad ponnistused võimaldasid 48 tunniga valmis ehitada terve müügiautomaadi. Prototüüp sai valideeritud ja nüüd on hea meel juba tulevastele koostööpartneritele teatada, et lahendus on oma arendustega jõudnud järgmisesse faasi. Edasi on plaanis müügiautomaatide esimeste prototüüpide valmistamine, üles seadmine ja kasutamiseks kättesaadavaks tegemine. Garage48 üritused on alati olnud suurepärased võimalused oma ideede valideerimiseks ning soovitan kindlasti kõigil osa võtta,” selgitab võitjameeskonna juht Henri Liiva.

Läbi 10 riistvara häkatoni on märgata, et ideedele annavad tooni ühiskonnas olulised teemad - seekord rohepööre, mis väljendus murega naftalekete ja ühekordse plastiku pärast, kirjeldab Hardware & Arts häkatonide seeria algataja ning Garage48 kaasasutaja Priit Salumaa. “Võitjad kipuvad meil pigem olema püüdlusega praktiliste lahenduste poole. Samas üllatavad meeskonnad alati ja seda ehk seetõttu, et osalejad ise on värsked ja uute ideedega. Ma usun et alustehnoloogiate areng ja kättesaadavus muudab ka selliste arendusnädalavahetuste lahendused tehniliselt järjest vingemaks nii, et on mida järgmistel kordadel oodata,” selgitab Salumaa.

Ürituse kaaskorraldaja Tartu Ülikooli initsiatiivil võeti sel korral fookusesse pehme- ja biorobootika võimalused igapäevaelu probleemide lahendamisel. Pehme- ja biorobootika ei ehita roboteid nende klassikalises mõttes vaid inspiratsiooniks on loodus ja looduslikult liikuvad kehad. Nii näiteks luuakse elektri-impulsside abil kokkutõmbuvaid ja vabastuvaid lihasesarnaseid roboteid või masinaid, mis kasvavad nagu taimed. 

Tartu Ülikooli pehmerobootika dotsent Indrek Must vaatab esmase kogemuse põhjal juba järgmiste ürituste suunas: “Häkatonil võistles mitu tugevat pehmerobootika tiimi väga erinevate, kuid ühtviisi lennukate lähenemistega, millel oli täiesti olemas ka tugev start-up potentsiaal. Pehmerobootika eriauhinna väärilise üllatuse pakkus rühm Babyvanker, kelle biomimeetiline saba näitas ilmekalt, kui lihtne ehituselt ja efektiivne toimelt võib olla pehmerobot. Paljudele osalejatele oli see esmakordne kokkupuude pehme- ja biorobootika võimalustega. Häkatonil saadud positiivne kogemus Itaalia tehnoloogiainstituudi mentorite juhatusel annab aluse oodata rohkem pehmerobootika lahendusi järgnevatel üritustel.”

Teise koha ning Buildit kiirendi eriauhinna koos TechChill piletitega võitis meeskond Alcojón, kes prototüüpis alkomeetrit, mis näitab hologrammidega, kuidas alkohol mõjutab aju, südant ja teisi organeid ning annab soovitusi alkoholitarbimise mõistlikumaks muutmiseks. 

Kolmanda koha võitnud Babyvanker sai ka parima suhtumise auhinna ja parima pehmerobootika prototüübi auhinna. Meeskond, mis alustas häkatoni reedel pehmerobootika hambaklambrite valmistamisega tegi lõpuks 12 tunniga valmis andeka lahenduse beebikärude kõigutamiseks. 

Ürituste seeria pikaaegsa kaasakorraldaja Eesti Kunstiakadeemia disainiauhind (Avatud Akadeemia kursused) läks meeskonnale Roll With It. Tegu on lauamänguga, mis aitab inimestel rääkida vaimsest tervisest ja sellega seonduvatel tabuteemadel.

Kõrgem Kunstikool Pallas andis välja eriauhinna kõige rohkem potentsiaali näidanud disainimeeskonnale - KrutiePrikoli.LV ehitas automatiseeritud kokteilimasina.

Tartu Loomemajanduskeskus kinkis oma eriauhinna - aastase inkubatsiooni - meeskonnale SŠŠUUUUŠSHH, mis ehitas automatiseeritud heli-isolatsiooni paneeli.

Estonian Fashion Festival kinkis eriauhinna Eff 2020 piletid meeskonnale Tunnel Vision, mille projektiks olid interaktiivsed valgusmustrid. Materjali uurimise eriauhind läks meeskonnale Sponge Blob, kes töötasid spetsiaalse polümeeri kallal, mis imab vee asemel õli.

Garage48 pikaajaline sponsor Farnell kinkis omapoolsed auhinnad kolmele meeskonnale - 

* Babyvanker - Beebikäru kiigutaja, mis tuvastab selle, kui beebi hakkab ärkama ja kiigutab käru pehmet saba kõigutades.

* Does it Make you Happy? Näotuvastuse robot, mis saab aru, kas inimene on heas või halvas tujus ning salvestab selle informatsiooni. 

* Lightnest. Moeetendustel kasutatav modelle jälitav portatiivne prožektor, mida on võimalik kasutada ükskõik kus. 

Lisainfo
Kadri Kõivik
Garage48 Arts & Robots 2020 projektijuht

Garage48 Arts & Robots 2020 rahastavad Euroopa Regionaalarengu Fond ja Tartu Ülikool, Kõrgem Kunstikool Pallas, Tartu linn, Tartu Loomemajanduskeskus ja Eesti Kunstiakadeemia.

Viimati muudetud 11.02.2020